Ungurii sunt și ei la pământ, după ultimul rezultat pe care l-au înregistrat în preliminariile pentru Campionatul Mondial de fotbal din 2026.
Cristiano Ronaldo i-a năucit pe maghiari chiar într-o partidă care s-a disputat la Budapesta, pe care Portugalia a câștigat-o cu scorul de 3-2.
Ungaria și Portugalia s-au întâlnit marți, 9 septembrie 2025, în a doua etapă a grupei F din preliminariile pentru Campionatul Mondial de fotbal din 2026, într-o partidă disputată la Budapesta, pe care portughezii au reușit să o câștige cu scorul de 2-3.
Maghiarii au deschis scorul în minutul 21, prin Varga, dar s-au văzut egalați în minutul 36, în urma golului marcat de Bernardo Silva. După pauză, în minutul 58, Cristiano Ronaldo și-a trecut numele pe lista marcatorilor, cu un gol înscris din penalty. Ungaria nu a cedat și a căutat egalarea. Astfel, golul de 2-2 a venit în minutul 84, când Varga a făcut „dubla”.
Portughezii au mai lovit o dată, în minutul 86, prin Joao Cancelo, care a stabilit scorul final, 2-3.
După acest meci, Cristiano Ronaldo a ajuns la 39 de goluri marcate în meciurile de calificare pentru Cupa Mondială și a egalat recordul deținut de către Carlos Ruiz, fotbalist guatemalez care s-a retras din activitate în 2016.
Reușita vedetei Portugaliei din meciul cu Ungaria a reprezentat golul cu numărul 943 la nivel de seniori, în toate competițiile. Astfel, Cristiano Ronaldo, fotbalistul celor de la Al-Nassr, continuă cursa pentru cele 1000 de goluri.
După această victorie, Portugalia ocupă prima poziție în grupa F, cu șase puncte acumulate în primele două etape disputate. De partea cealaltă, Ungaria are parte de un strat slab, înregistrând o înfrângere și un rezultat de egalitate în primele două meciuri din grupa de calificare la Campionatul Mondial din 2026.