Acasa » Campionatul Mondial 2026 » Jackpot neașteptat! Doi fotbaliști din naționala Uzbekistanului, marcatori la Cupa Mondială, au primit cadou câte o mașină electrică din China

Jackpot neașteptat! Doi fotbaliști din naționala Uzbekistanului, marcatori la Cupa Mondială, au primit cadou câte o mașină electrică din China

Florentin Dincă
Jackpot neașteptat! Doi fotbaliști din naționala Uzbekistanului, marcatori la Cupa Mondială, au primit cadou câte o mașină electrică din China

În ciuda faptului că naționala Uzbekistanului a bifat trei eșecuri din trei meciuri, ratând ieșirea din grupe la Cupa Mondială, doi dintre marcatorii echipei au beneficiat de un jackpot inedit.

Eldor Shomurodov și Abbosbek Fayzullaev au primit fiecare cadou câte o mașină electrică chinezească, premiul fiind oferit de către o companie privată.

Marcatorii naționalei Uzbekistanului la Cupa Mondială, premiați cu mașini electrice la revenirea în țară

Naționala Uzbekistanului nu a reușit să treacă de faza grupelor la Campionatul Mondial, bilanțul înregistrat fiind de trei înfrângeri din tot atâtea meciuri disputate.

Eldor Shomurodov și Abbosbek Fayzullaev, marcatorii golurilor la turneul final, au beneficial de câte un autoturism electric produs în China, cadoul fiind opera unei companii private din Uzbekistan, scrie nemzetisport.hu.

Fayzullayev a marcat primul gol al echipei naționale a Uzbekistanului la Cupa Mondială, în meciul de debut din grupă, împotriva Columbiei, în timp ce Shomurodov a înscris împotriva naționalei din RD Congo printr-o execuție superbă, cu o minge lobată peste portarul advers.

Foto: Mediafax Foto

Toți jucătorii din lot au primit mașini pentru calificarea la CM 2026

Calificarea istorică a naționalei Uzbekistanului la Cupa Mondială din 2026 a fost celebrată cu mare fast președintele statului, Shavkat Mirziyoyev.

Acesta a decis ca fiecare jucător să fie premiat cu câte un automobil electric BYD, produs de compania chineză care a inaugurat o fabrică în Uzbekistan în urmă cu doi ani.

Ceremonia a avut loc după întoarcerea echipei din Emiratele Arabe Unite, unde a remizat fără goluri, fix punctul de care avea nevoie pentru calificarea istorică la Cupa Mondială.

Decernarea ecernării premiilor a avut loc în preambulul meciului câștigat cu Qatar, scor 3-0, disputat pe stadionul din Tașhkent, contând pentru ultima etapă a preliminariilor din zona asiatică.

Evenimentul a avut loc pe stadionul „Milliy” și, pe lângă limuzinele colantate cu mesajul „Cadou din partea președintelui” și cu stema țării, jucătorii și membrii staff-ului tehnic au primit titluri onorifice precum „Mândria Uzbekistanului” și medalii de stat.

„Mii de compatrioți se pregătesc să îi întâmpine pe jucătorii noștri cu mare onoare în capitală. La ceremonia oficială dedicată reușitei istorice a echipei naționale, aceștia vor primi mașini BYD drept cadou prezidențial”, a declarat secretarul de presă al președintelui, Sherzod Asadov.

Modelul oferit cadou a fost SUV BYD Song Plus DM‑i Champion plug‑in hybrid, fabricat la Jizzakh, prețul unui astfel de automobil fiind de aproximativ 30.000€, în funcție de dotările existente.

Modelul Song Plus DM‑i Champion este printre primele două fabricate în uzina BYD din Uzbekistan.

 

 

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]