Acasa » Campionatul Mondial 2026 » Gică Hagi a dezvăluit naționala care va câștiga Campionatul Mondial: „Îmi place cum arată”

Gică Hagi a dezvăluit naționala care va câștiga Campionatul Mondial: „Îmi place cum arată”

Gică Hagi a dezvăluit naționala care va câștiga Campionatul Mondial: „Îmi place cum arată”
Gică Hagi Foto ProSport

Gică Hagi a spus care este favorita sa la câștigarea Campionatului Mondial din 2026. Selecționerul României mizează pe Spania, trupa lui Luis de la Fuente fiind și campioană europeană.

Cupa Mondială începe astăzi, 11 iunie, cu meciul dintre Mexic și Africa de Sud, iar finala este programată pe 19 iulie. Competiția va fi găzduită de Statele Unite, Mexic și Canada.

Gică Hagi o susține pe Spania la CM 2026

Gică Hagi a spus că Spania este favorita sa la turneul final. „Sper ca Spania să câștige. Da, da. Vom vedea. Fotbalul e fotbal, n-avem cum să anticipăm lucrurile. Nu poți să vorbești înainte. Îmi place cum arată Spania, ca echipă, cum joacă. Poate nu are cei mai valoroși jucători, dar arată foarte bine. Nu știu, vom vedea. Fotbalul e imprevizibil. Să așteptăm și să vedem”, a precizat Gică Hagi.

La evenimentul organizat de fanii lui Galatasaray, la București, „Regele” a vorbit și despre naționala României: „Important e că am trecut cu bine peste astea două meciuri. Avem de muncă în astea trei luni, să muncim mult, să fim inspiraţi în alegerile pe care o să le facem. Obiectivul e să atacăm locul 1”.

Spania vine la Campionatul Mondial din postura de campioană europeană și caută al doilea titlu mondial din istorie. Ibericii au câștigat Cupa Mondială o singură dată, în 2010, după finala cu Olanda.

Adversarii Spaniei din grupele Campionatului Mondial 2026

La turneul din 2026, Spania a fost repartizată în grupa H. Echipa lui Luis de la Fuente va debuta pe 15 iunie, de la ora 19:00, împotriva naționalei Capul Verde, aflată la prima participare la un turneu final.

Al doilea meci al Spaniei va fi pe 21 iunie, tot de la ora 19:00, contra Arabiei Saudite. Ultimul duel din grupă va fi cel mai dificil, împotriva Uruguayului, pe 27 iunie, de la ora 03:00, ora României.

Dacă va câștiga grupa, Spania va întâlni în 16-imi ocupanta locului secund din grupa J, acolo unde se află Argentina, Austria, Algeria și Iordania.

Pentru Gică Hagi, argumentul principal este jocul colectiv al Spaniei. Chiar dacă spune că ibericii poate nu au cei mai valoroși jucători luați individual, echipa arată bine ca organizare, stil și exprimare pe teren, mai ales cu jucători în teren precum Lamine Yamal sau Pedri.