Gică Craioveanu (58 de ani) a văzut meciul dintre Spania și Austria din șaisprezecimile Cupei Mondiale din 2026, încheiat cu scorul de 3-0, și a dat imediat verdictul.
Fostul mare internațional a fost impresionat de un fotbalist din naționala iberică dar, spre surprinderea tuturor, nu a fost vorba despre Lamine Yamal.
Spania și Austria s-au întâlnit joi, 2 iulie 2026, în șaisprezecimile Cupei Mondiale din 2026, într-o partidă încheiată cu victoria categorică a ibericilor, scor 3-0.
Gică Craioveanu a stat cu ochii pe această partidă și s-a arătat impresionat de jocul disputat de iberici. Fostul mare internațional a fost cucerit de jocul prestat de Pedri, despre care a spus că este „cel mai bun mijlocaș din fotbalul modern”.
„Atitudinea a contat. Spania a jucat foarte bine. A apăsat pe accelerație când a fost nevoie. Și-a revenit Rodri. Pedri a fost fenomenal, de asta spun că e cel mai bun mijlocaș din fotbalul modern. M-a impresionat Baena. Și Oyarzabal. Pedri a desenat în repriza a doua, a pictat un pic”, a spus Gică Craioveanu, la DigiSport.
După victoria obținută în fața Austriei, scor 3-0, Spania a reușit să se califice în optimile de finală de la turneul care se dispută în SUA, Canada și Mexic.
Acolo, ibericii vor da piept cu câștigătoarea duelului dintre Portugalia și Croația, care este programat vineri, 3 iulie 2026, la ora 2:00.
Selecționata pregătită de Luis de la Fuente a început bine meciul disputat în fața Austriei și a controlat jocul încă din primul minut. Presiunea pe care ibericii au pus-o pe defensiva adversă a dat roade prima oară în minutul 30, când Cucurella a marcat după o lovitură de la colțul terenului, dar reușita a fost anulată după un fault la portar.
Spania a continuat să atace și a deschis scorul în minutul 36, prin Oyarzabal, care a profitat de o pasă primită de la Cucurella, fotbalist transferat de Real Madrid chiar în această vară. Astfel, Spania a intrat la vestiare în avantaj, scor 1-0.
După pauză, tot echipa pregătită de Luis de la Fuente a continuat să pună presiune și a înscris pentru 2-0 în minutul 66, prin golul semnat de Pedro Porro, care a profitat de o pasă primită de la Baena.
Scorul final, 3-0, a fost stabilit în minutul 89, după ce Oyarzabal a semnat „dubla”, tot după o pasă primită de la Cucurella.