Barajul Turcia – România a provocat un interes major printre fanii echipei naționale, care au dat năvală pentru a achiziționa biletele puse la dispoziție de Federația Română de Fotbal.
FRF a dezvăluit cum tichetele de intrare la meciul programat pe 26 martie la Istanbul au fost epuizate în doar 20 de secunde de la punerea lor în vânzare.
Barajul Turcia – România se apropie cu pași repezi, fanii tricolorilor dând efectiv buzna pentru a pune mâna pe biletele scoase la „mezat” de Federația Română de Fotbal.
FRF transmite cum tichetele pentru partida de la Istanbul „s-au evaporat” în numai 20 de secunde de la punerea lor în vânzare. Oficialii dela Casa Fotbalului regretă că nu au fost disponibile la multe bilete pentru acest meci capital al primei noastre reprezentative în drumul spre Cupe Mondială.
Acestea ar fi fost în primă fază și mai puține, în jur de 1.900, însă FRF a obținut și celelalte tichete, până la 2.130, reprezentând și cota luată pentru considerente de siguranță.
Federația Română de Fotbal anunță că, la startul vânzării biletelor, pe platformă erau aproximativ 3.700 de utilizatori, iar imediat numărul acestora a ajuns la 5.000. Având în vedere numărul de bilete puse în vânzare, rezultă că doar o cincime dintre fani au reușit să-și achiziționeze tichete, având în vedere că fiecare comandă a putut conține maximum 4 bilete
„Federația Română de Fotbal le mulțumește tuturor suporterilor români pentru interesul extraordinar și pentru susținerea constantă a Echipei Naționale. Regretăm sincer faptul că nu au fost disponibile mai multe bilete pentru fanii români la partida Turcia – România, programată la Istanbul, pe 26 martie.
Inițial, Federația Turcă de Fotbal a alocat un număr de 1.900 de bilete pentru suporterii români, reținând diferența până la 2.130 din considerente de siguranță. FRF a insistat pentru respectarea regulamentelor UEFA și, în urma demersurilor făcute, a obținut cota corectă de bilete, reprezentând 5% din capacitatea stadionului, respectiv 2.130 de bilete.
Toate cele 2.130 de bilete au fost puse în vânzare simultan și s-au epuizat în aproximativ 20 de secunde. În momentul lansării vânzării, pe platformă se aflau aproximativ 3.700 de utilizatori, iar imediat după start numărul acestora a crescut la peste 5.000. Fiecare comandă a putut conține maximum 4 bilete. Raportat la o medie de 3 bilete per comandă, rezultă că, dacă luăm în calcul doar cele 3.700 de persoane prezente inițial pe site, aproximativ o cincime dintre acestea a reușit să finalizeze achiziția. Precizăm că biletele apar ca vândute în momentul în care sunt adăugate în coș, acestea nemaifiind disponibile ulterior, în etapa de personalizare a comenzii cu datele cumpărătorului.
Dorim să subliniem foarte clar că nu există niciun parteneriat cu nicio agenție de turism, iar niciunul dintre cele 2.130 de bilete nu a fost distribuit către acestea. Îi rugăm pe suporteri să manifeste prudență și să se asigure că vor beneficia de condiții de siguranță la meci, întrucât eventualele bilete achiziționate din alte surse, dacă acestea există cu adevărat, nu se află în sectorul dedicat suporterilor români.
De asemenea, recomandăm ferm evitarea platformelor de re-sale și a altor site-uri neoficiale. Biletele sunt securizate, personalizate și pot fi urmărite, fiind emise pe numele persoanei care le-a comandat. În situația în care se dovedește specula, există posibilitatea anulării biletelor”, transmite FRF.
/https%3A%2F%2Fwww.prosport.ro%2F%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F06%2FRomania-cucereste-la-EURO.-Un-strain-care-a-jucat-in-Bundesliga-nu-s-a-mai-putut-abtine-si-a-inceput-sa-faca-asta-cu-fanii-tricolorilor-1400x903.jpg)
Foto: Sport Pictures
Federația Română de Fotbal anunță că va încerca în perioada următoare să suplimenteze numărul de bilete pentru această întâlnire de mare interes. FRF le recomandă totodată fanilor echipei naționale să încerce să achiziționeze tichete și cu o săptămână înaintea duelului, atunci când omologii din Federația Turcă de Fotbal au decis să pună în vânzare biletele.
„FRF încearcă să suplimenteze numărul de bilete alocate fanilor români. De asemenea, conform informațiilor primite, Federația Turcă de Fotbal intenționează să pună în vânzare bilete cu aproximativ o săptămână înainte de meci. Suporterii români pot încerca să achiziționeze bilete și în acest mod, cu respectarea condițiilor impuse de organizator, condiții care nu au fost deocamdată comunicate oficial.
FRF și Echipa Națională de Fotbal a României mulțumesc suporterilor pentru susținerea extraordinară și pentru interesul uriaș arătat, un interes care mai adaugă o cărămidă la zidul de încredere pe care dorim să îl construim împreună”, concluzionează Federația Română de Fotbal.