Lugojul, pentru a doua oară consecutiv în sferturile Cupei Challenge. Bănățencele nu s-au chinuit mult cu adversarul din Insulele Azore

Redactor:
Anda Deliu

CSM Lugoj va juca pentru al doilea an consecutiv în sferturile Cupei Challenge, după ce a câștigat și în retur, acasă, cu 3-0 contra celor de la Karios Ponta Delgada. În mare parte, meciul a fost la discreția echipei din Banat, care s-a demobilizat doar după ce a avut calificarea în buzunar, după adjudecarea celui de-al doilea set.

Pe seturi, victoria Lugojului a venit după 25-14, 25-22 și 28-26, după 79 de minute de joc efectiv, dar doar pentru că lugojencele s-au relaxat puțin când s-au văzut calificate mai departe. În primul set, adversarul, o formație fără nicio portugheză autohtonă în lot, a fost o pradă ușoară. Ulterior, în setul al doilea, deși Lugojul a început bine și a avut 13-5, Kairos a egalat la 18, la o greșeală a Alionei Martiniuc, una dintre starurile bănățencelor, care au jucat fără liberoul Silvija Popovic și fără centrul Andreea Gemănariu. Până la urmă, gazdele au luat setul doi și au jucat mai puțin concentrate în ultimul set, jucat strict pentru statistică.

Ugljesa Segrt visează la finală

În sferturi, CSM Lugoj va da peste formația belgiană Asterix Avo Bereren, iar antrenorul Ugljesa Segrt vede un culoar foarte bun spre depășirea celei mai bune performanțe din istoria clubului și jucarea în premieră a semifinalelor. „Nu a fost nici mai greu, nici mai ușor, ci exact așa cum ne așteptam să fie duelul cu echipa portugheză. Noi am pregătit meciul foarte serios, ca și cel din tur, și a ieșit super-bine. Meciul a fost contat foarte mult pentru fetele care nu prind terenul în fiecare meci. În sferturi vom avea, după părerea mea, un adversar mai ușor ca Aydin, anul trecut. Avem șanse mari la semifinale. Serviciul și blocajul nostru au făcut diferența, ca în primul meci. Sper să jucăm cu cea mai tare echipă din competiție, Chievi, finala!”, a declarat antrenorul Lugojului.

Marina Anghelache a recunoscut și ea că adversarul din optimi a fost mai accesibil față de cel din Turcia, eliminat în șasiprezecimi. „A fost foarte plăcut. Suntem tare bucuroase că s-a terminat 3-0, chiar dacă pe final a fost un joc de la egal la egal. Sincer, acum, cu această echipă, a fost un pic mai ușor pentru noi, dar am trata la fel, cu aceeași seriozitate și probabil lucrul acesta a fost norocul nostru. Cred că cel mai mult a contat jocul nostru de echipă. Suntem foarte unite, închegate și asta cred că a contat foarte mult”, a spus jucătoarea.

Deși au avut un singur libero disponibil, româncele au preluat mai bine și astfel, au dominat jocul. „Este o seară frumoasă, ne bucurăm că am câștigat și ne-am calificat mai departe. Așteptăm să aducem rezultate cât mai bune, pentru că avem șanse. În primul rând, am stat foarte bine pe partea de preluare. Eu cred că ne-am relaxat puțin și când au revenit ele, ne-am panicat, dar cu atât mai mult ne-am mobilizat și am câștigat setul. M-aș bucura să fim cel puțin pe podium, pentru că știu că avem șanse și suntem o echipă închegată”, a declarat Georgiana Popa.

Șeful secției, Dan Brudiu, a punctat că Lugojul și-a făcut dubla cu Kairos ușoară. „În fiecare an, ne propunem ceva în plus. Formația portugheză nu este o echipă slabă. Multă lume a crezut că a fost facil meciul din tur. Noi l-am câștigat pentru că am jucat foarte bine și ne-am adaptat foarte-foarte bine la condițiile de acolo: diferența de fus orar de 3 ore, sala plină și atmosfera foarte bună. Am făcut un meci foarte bun acolo și asta a creat premisele unui spectaccl astăzi. Astăzi am vrut să facem spectacol, de aceea, după primul set s-au făcut și schimbările, iar după al doilea set, mai multe. Eu cred că a fost un spectacol agreabil și o calificare frumoasă, ne egalăm performanța de anul trecut. Sperăm să trecem mai sus. De ce să nu ne gândim la o finală cu o reprezentantă a Italiei? Un lucru pe care ni-l dorim și pe care îl visăm”, a punctat Brudiu.

Formația portugheză a lăudat voleiul românesc

Antrenorul echipei din Ponta Delgada a recunoscut superioritate lugojencelor. „Felicit echipa Lugojului, au jucat mai bine în ambele meciuri. Noi am jucat ceva mai bine azi în setul al doilea și al treilea, dar e o victorie meritată pentru ei. Știam că vom juca cu o echipă bună și cât de dificil va fi. Nu ne-au surprins, noi am fi putut juca mai bine, dar a fost prima dată când am atins această fază a competiției. Echipa e nouă, s-au făcut greșeli, e nevoie de timp. Într-un al doilea sezon, într-un meci de o asemenea dificultate cu un asemenea adversar, probabil ne vom descurca mai bine. Lugojul sunt mai înalte și mai puternice, știam că trebuie să jucăm în viteză și inteligent. Și asta nu ne-a ieșit tot timpul”, a precizat Joao Carronha.

Argentinianca Irene Verasio a remarcat că în voleiul românesc, talia jucătoarelor e mult peste cea din campionatul lusitan. „A un meci greu, și primul, și acesta. Știam că așa va fi. Ne-am așteptat la mai multe de la noi, dar aceasta e voleiul. O echipă câștigă, cealaltă pierde. Cred că nu ne-am trezit prea bine niciodată în această dublă. Noi nu am dat ce avem mai bun, dar ele într-adevăr au jucat foarte bine. Le felicit. Nu auzisem până acum de voleiul românesc, dar când am venit aici și am văzut fetele aceasta uriașe și nivelul la care joacă…Eu sunt la primul sezon în Portugalia, dar cred că diferența e de talie”, a spus voleibalista lui Kairos.

Lugojul va juca la Asterix în 1 februarie, iar returul va fi acasă, în data de 8. Până atunci, sâmbătă, în Banat vine CSO Voluntari pentru un meci de campionat.