Lecţia de turcă! Tomis Constanţa - Halkbank Ankara 1-3

31 oct 2013 149 afişări Volei

Tomis Constanţa s-a înclinat aseară în grupa F a Ligii Campionilor la volei masculin în faţa turcilor de la Halkbank Ankara, 1-3

Câştigătoarele celor 7 grupe şi cele mai bune 5 echipe de pe locul secund merg în play-off-ul de 12

Tomis Constanţa a întâlnit aseară, în grupa F din cadrul Ligii Campionilor la volei masculin, pe Halkbank Ankara, echipă care în sezonul trecut a câştigat a doua competiţie ca valoare la nivel european, Cev Cup. Sala Sporturilor din Constanţa a fost aproape plină, însă băieţii antrenaţi de Martin Stoev şi Radu Began n-au putut ţine piept mult mai titraţilor adversari, pierzând cu scorul de 3-1 (23-25, 25-19, 23-25, 15-25).

În prima rundă, trupa de pe Litoral reuşise o victorie extrem de importantă, pe terenul vicecampionilor Austriei, Hypo Tirol, cu 3-1, acelaşi scor pe care turcii îl administraseră polonezilor de la Jastrzebski în cealaltă partidă din cadrul grupei F.
Primul set s-a dovedit a fi foarte echilibrat, cele două echipe mergând cap la cap până spre finalul său, atunci când Halkbank a apăsat pe acceleraţie şi a trecut în avantaj pe tabelă, dupa un block out al constănţenilor. Campionii României au ieşit la rampă în actul secund, când şi-au consolidat un avantaj de şase puncte, încă din debutul său, cu Sergiu Stancu şi Israel Calderon, excelenţi la atacurile din preajma fileului. Egalitatea avea să se restabilească după un serviciu în out al turcilor. Cel de-al treilea set avea să fie foarte disputat, însă accidentarea celui mai bun om al Tomisului din primele două seturi, cât şi din deplasarea din Austria, Sergiu Stancu, a influenţat tabela, turcii preluând conducerea în urma unei desfăşurări aproape identice cu cea a primului set. Setul al patrulea a fost la discreţia turcilor antrenaţi de sârbul Veselin Vukovic, care au menţinut  avansul confortabil luat încă din start.

» În cealaltă partidă a rundei, Jastrzebski (Pol) a trecut cu 3-0 de Hypo Tirol Innsbruck (Aut).
» Etapa viitoare programează partidele: Hypo – Halkbank (5 noiembrie) şiTomis – Jastrzebski (6 noiembrie).