Final de drum pentru Metal Galaţi

18 feb 2010 15 afişări Volei
Final de drum pentru Metal Galaţi Final de drum pentru Metal Galaţi

Campioana României la volei feminin, Metal Galaţi, şi-a încheiatparcursul în acest sezon de Liga Campionilor, după ce a fostînvinsă, azi, în deplasare, de formaţia turcă Fenerbahce Istanbul,cu scorul de 3-0 (25-15, 27-25, 25-20), în meciul retur din fazaplay-off-ului de 12 echipe.

După un prim set fără istoric, Metal Galaţi a avut o revenire însetul secund, egalând şi preluând conducerea, 10-11. Meciul acontinuat echilibrat, 18-18, dar Metal nu a reuşit să se impună,deşi a condus cu 23-24, setul revenind gazdelor, cu 27-25. Feteleantrenate de Zoran Terzici au avut o evoluţie bună şi în debutulsetului trei, 3-6 şi 15-16, punând probleme turcoaicelor, însăfinalul a aparţinut lui Fener, care s-a impus cu 25-20.

În tur, echipa turcă s-a impus şi la Galaţi, cu acelaşi scor,3-0 (25-21, 25-23, 25-15), iar cu scorul general de 6-0 s-acalificat în faza play-off-ului de şase echipe. Aceasta se vaderula tot în dublă manşă eliminatore, câştigătoarele urmând aevolua la Turneul Final Four, în care s-a calificat direct,datorită organizării, formaţia franceză RC Cannes. Turneul final vaavea loc în 3-4 aprilie.