Europa, o pălărie prea mare pentru UVT Agroland Timişoara. Cu o campioană mondială pe teren, formaţia românească a părăsit Cupa Challenge pe uşa din dos, după două înfrângeri cu unguroaicele de la Vasas

7 dec 2018 642 afişări Volei
Europa, o pălărie prea mare pentru UVT Agroland Timişoara. Cu o campioană mondială pe teren, formaţia românească a părăsit Cupa Challenge pe uşa din dos, după două înfrângeri cu unguroaicele de la Vasas UVT Agroland Timişoara a pierdut şi meciul retur cu Vasas Budapesta, 0-3 pe teren propriu, şi a părăsit Cupa Challenge. Foto: Emanuel Titus ILIEŞI / Mediafax foto

Agroland Timişoara a avut un parcurs scurt în Cupa Challenge. După ce au avut liber pe tabloul în primul tur al celei de-a treia competiţii europene din voleiul feminin, timişorencele au ieşit cu capul plecat după returul cu Vasas Budapesta. În tur, româncele au pierdut cu 3-1 în Ungaria, dar acasă nu au contat mai deloc, şi au cedat, joi seară, cu 3-0 (25-17, 25-13, 27-25).

Formaţia antrenată de Bogdan Paul traversează şi în campionat o perioadă nefastă, dar, medical, ar fi fost avantajată la returul cu Budapesta. Faţă de partida tur, Agroland a putut miza pe sârboaica Katarina Jovanovic, deoarece extrema a lipsit la jocul de la Budapesta. În schimb, Vasas nu a putut miza pe două titulare accidentate: extrema Panagiota Dioti şi pe centrul Nuria Lopes. Deşi acest aspect ar fi trebuit să uşureze munca celor de la Agroland, nici vorbă de aşa ceva. Echipa ce o are în lot pe libero-ul campioanei mondiale Serbia, Teodora Pusic, dar şi universalul naţionalei Franţei, Maeva Orle, nu s-a regăsit pe teren.

Din rău în mai rău

Agroland a condus la primele schimburi de mingi, dar unguroaicele au revenit. Degeaba a cerut Bogdan Paul două time-out-uri, căci nimic din jocul româncelor nu s-a îmbunătăţit. Vasas a luat primul set cu 25-17, iar timişorencele erau obligate la acest scor să nu mai piardă niciun set şi să îşi adjudece ”setul de aur”. Nici vorba de o revenire, deoarece echipa din Budapesta a luat setul doi cu 25-13, iar cu cele două seturi luate în deplasare, s-au calificat în optimi. Chiar şi aşa, meciul trebuia jucat până la capăt, iar setul al treilea a fost mai echilibrat după ce oaspetele au trimis rezervele în teren, dar s-a terminat cu 27-25 pentru Vasas.

Patru suporteri maghiari au ”acoperit” o sală românească întreagă

Mai trebuie spus că cei patru fani ai unguroaicelor au cântat tot meciul şi au ţinut atmosfera, acoperindu-i pe cei aproximativ 400 de suporteri veniţi în Sala ”Constantin Jude”.

Antrenorul polonez al maghiarelor, Jakub, Gluszak, a spus că greşelile româncelor au uşurat munca elevelor sale. ”Înainte de meci eram convinşi că va fi un cu totul alt meci decât cel de la Budapesta. Ştiam că trebuia să începem agresiv din primele minute, pentru că echipa timişoreană este foarte puternică. Suntem foarte mulţumiţi, putem spune că am avut un meci uşor. A fost accesibil pentru că am fost agresivi, am luptat în apărare, am fost buni la blocaj. Cred că ne-a ajutat şi adversarul, pentru că a făcut foarte multe greşeli. Cred că au renunţat uşor. Suntme în runda următoare a Challenge Cup, suntem fericiţi. Nu ne-am aşteptat să fie un meci aşa uşor. În setul al treilea, a fost un avantaj de 2 puncte, dar şi noi şi ei am făcut multe schimbări. Suporterii aceştia călătoresc cu noi peste tot în Europa şi în campionatul maghiar, le dedicăm victoria şi lor”, a precizat Gluszak.

După şapte meciuri în Divizia A1, Agroland are 7 puncte şi se află pe locul 6.