Isner l-a învins pe Mahut, după cel mai lung meci din istorie: 70-68 în decisiv! "Am jucat cel mai mare meci din toate timpurile!"

24 iun 2010 9983 afişări Comentează şi tu Wimbledon
Isner l-a învins pe Mahut, după cel mai lung meci din istorie: 70-68 în decisiv! "Am jucat cel mai mare meci din toate timpurile!" Isner l-a învins pe Mahut, după cel mai lung meci din istorie: 70-68 în decisiv! "Am jucat cel mai mare meci din toate timpurile!"

Partida dintre John Isner, cap de serie numărul 23, şi NicolasMahut, din turul întâi al turneului de la Wimbledon, devenită ceamai lungă din istorie, dar şi meciul cu cele mai multe ghemurijucate, s-a încheiat, joi, cu victoria americanului după 11 ore şi5 minute, scor 70-68 în decisiv.

Meciul a fost întrerupt, marţi, după patru seturi, din cauzaîntunericului şi a fost reluat miercuri, dar nici de data aceastanu s-a finalizat. A fost oprit din nou, la scorul de 59-59 îndecisiv, tot din cauza întunericului şi continuat joi. Marţi, ceidoi au jucat două ore şi 54 de minute, miercuri şapte ore şi şaseminute, iar joi o oră şi cinci minute.

Scorul meciului dintre francezul Mahut, 28 de ani, locul148 ATP, şi Isner, 25 de ani, locul 19 ATP, a fost de 4-6, 6-3, 7-6(7), 6-7 (3), 68-70. Şi setul încheiat cu 70-68 a devenit cel mailung din istorie, atât ca număr de ghemuri, cât şi ca durată, optore şi 11 minute. Isner va juca în turul doi împotriva olandezuluiThiemo De Bakker.

Mahut a mai disputat în turul doi al calificărilor un setmaraton, câştigat cu 24-22, în faţa lui britanicului AlexBogdanovici.

Isner a servit 112 de aşi, de asemenea un nou record, în timp cefrancezul a servit 103. Precedentul record îi aparţinea croatuluiIvo Karlovici, cu 78 de aşi.

Americanul a avut 10 de duble greşeli şi a comis 52 erorineforţate, iar Mahut 21, respectiv 39. Francezul a câştigat întotal 502 puncte şi a fructificat o singură minge de break dintrei, în timp ce Isner a câştigat 478 de puncte şi a fructificatdouă mingi de break din 14. Joi, americanul a câştigat meciul laprima minge de break avută.

Isner a trimis mingea din primul serviciu cu o viteză medie de198 kilometri pe oră, iar Mahut cu 190 kilometri pe oră.

Precedentul cel mai lung meci a fost cel disputat la 25februarie 2009, între Chris Eaton şi James Ward, partidă cestabilea un component al echipei de Cupa Davis a Marii Britanii.Eaton a câştigat cu 6-3, 6-2, 6-7(3), 2-6, 21-19 în 6 ore şi 40 deminute. Partida nu a fost recunoscută de ATP, aşa că recorduloficial aparţinea întâlnirii de la Roland Garros, din 2004, dintreFabrice Santoro şi Arnaud Clement. Santoro l-a învins cu scorul de6-4, 6-3, 6-7(5), 3-6, 16-14, pe compatriotul său, în şase ore şi33 de minute.

Meciul de simplu cu cele mai multe ghemuri disputate era pânăacum cel dintre americanii Pancho Gonzalez şi Charlie Pasarell,care a avut loc în 1969, tot la Wimbledon, înaintea de introducereatie-break-ului (1973). Gonzales a câştigat după disputarea a 112ghemuri, scor 22-24, 1-6, 16-14, 6-3, 11-9, în cinci ore şi 12minute.

Francezul Nicolas Mahut, care a pierdut, joi, cea mai lungăpartidă de tenis din istorie, a declarat că este dureros că a fostînvins, însă este onorat de faptul că a disputat cel mai mare mecidin toate timpurile.

"Este cu adevăratdureros, dar au fost trei zile incredibile. John a servitextraordinar, este un campion. Am jucat cel mai mare meci din toatetimpurile în cel mai bun loc posibil. Este oonoare!", a spus Mahut.

La rândul său, Isner a afirmat că oboseala dispare când joci unasemenea meci: "Cândjoci un meci ca acesta, în faţa unei asemenea atmosfere nu te simţicu adevărat obosit. Băiatul ăsta (n.r. - Mahut) este un luptător.Astăzi, cineva trebuia să piardă, dar este o onoare să împartaceastă performanţă cu el".

Oficialii turneului de la Wimbledon au organizat o micăceremonie pe terenul 18 unde a avut loc istoricul meci pentru ceidoi jucători, dar şi pentru arbitrul de scaun.