WIMBLEDON 2018, Ziua 1 | Mihaela Buzărnescu închide ziua României la Wimbledon pe plus! Gabriela Ruse a făcut un meci mare la debutul într-un turneu de Grand Slam, dar a pierdut într-un final pasionant cu Radwanska

Redactor:
Andru Nenciu
Redactor:
Marius Hutu

România a terminat cu un bilanț pozitiv prima zi la Wimbledon, trei din cele cinci românce reușind să se califice în turul secund:

• Sorana Cîrstea  Magdalena Rybarikova 6-4, 1-6, 6-2
  • Alexandra Dulgheru – Kristyna Pliskova 7-5, 6-3
  • Mihaela Buzărnescu – Aryna Sabalenka 6-7 (3), 6-1, 6-4
  •  Irina Begu – Katie Swan 2-6, 2-6
  • Gabriela Ruse – Agnieszka Radwanska 3-6, 6-4, 5-7

23:12 Mihaela Buzărnescu s-a calificat în turul 2, după ce a câștigat cu 6-4 setul decisiv cu Sabalenka. Este și prima victorie a favoritei nr. 29 la Wimbledon. Miki o va înfrunta pe Katie Swan în turul secund, cea care a învins-o pe Irina Begu mai devreme.

22:58 Gabriela Ruse a fost la un pas de o surpriză uriașă, dar până la urmă a terminat meciul în lacrimi. Radwanska s-a impus cu 7-5 în setul decisiv și merge mai departe, Românca de 20 de ani a debutat însă cu un meci mare într-un turneu de Grand Slam și are tot viitorul în față.

22:53 Ruse are o cădere după șansele de meci ratate. Radwanska profită de experiența pe care o are în spate și face break: 5-6. De la o veste neplăcută, trecem la alta pozitivă. Buzărnescu are două break-uri în față în setul decisiv: 4-1

22:47 Gabriela Ruse ne ține cu sufletul la gură în game-ul 10. Ea a ratat nu mai puțin de șase mingi de meci! În cele din urmă, Radwanska restabilește egalitatea, după ce a scăpat de „asediul” româncei. Game-ul a fost unul epic. Miki a ieșit în schimb dintr-un moment dificil, salvând mai multe șanse de break ale adversarei, iar acum conduce cu 3-1.

22:33 Gabriela Ruse face un meci memorabil la debutul într-un turneu de Grand Slam. Românca rezistă eroic și conduce cu 5-4 în setul decisiv. Ea a salvat nu mai puțin de 10 șanse de break ale polonezei.

22:28 Break la zero în setul decisiv realizat de Miki Buzărmescu. Românca domină terenul de minute bune și pare lansată spre prima victorie a carierei la Wimbledon. Buzărnescu – Sabalenka 6-7 (3), 6-1, 1-0

22:21 Avem set decisiv și la Buzărnescu – Sabalenka. Miki a arătat un joc foarte solid în ultimele minute și s-a impus cu 6-1 în setul doi, după numai 25 de minute de joc.  Buzărnescu – Sabalenka 6-7 (3), 6-1.

22:18 Gabriela Ruse este la conducere în setul decisiv cu „Aga”. Românca a rezistat cu brio unui game foarte lung, în care adversara a avut și mingi de break. Partida este extrem de spectaculoasă. Ruse – Radwanska 3-6, 6-4, 3-2.

22:13 Miki Buzz reușește să întrerupă ritmul adversarei la serviciu și afce primul break al meciului. Disputa este relansată. Buzărnescu – Sabalenka 6-7, 3-1.

22:00 Setul decisiv dintre Ruse și Radwanska a debutat cu … două break-uri. Cât mai rezistă tânăra reprezentantă a României? Până acum a arătat că dispune de foarte mult potențial, dar și de entuziasm. Ruse – Radwanska 3-6, 6-4, 1-1

21:57 Mihaela Buzărnescu a cedat primul set la tie-break cu 7-3, după ce a cedat ultimele patru puncte. În dificultate se află și Elina Svitolina, care a cedat tot la tie-break primul set cu Tatjana Maria.

21:50 Gabriela Ruse continuă să furnizeze surprize în partida cu Radwanska. Românca a reușit break-ul în game-ul 10 și a restabilit egalitatea la seturi. Ruse – Radwanska 3-6, 6-4.

21:48 Mihaela Buzărnescu și-a creat o primă șansă de break pe serviciul bielorusei, dar Sabaleka s-a „scos” apoi cu primul serviciu, capitol la care stă foarte bine – 92%. Buzărnescu – Sabalenka 5-6

21:42 Radwanska prelungește suspansul în setul secund, după ce a reușit rebreak-ul. Ruse – Radwanska 3-6, 5-4. A intrat în „prelungiri” și primul set al partidei Buzărnescu – Sabalenka 5-5, în care nu a existat încă o șansă de break.

21:39 Gabriela Ruse a fost la două puncte de a câștiga setul doi cu Aga. Românca oricum servește acum pentru a restabili egalitatea. Ruse – Radwanska 3-6, 5-3.

21:31 Mihaela Buzărnescu și Aryna Sabalenka sunt de „neclintit” pe propriul serviciu în primele șase game-uri ale meciului. Bielorusa a câștigat sută la sută puncte cu primul serviciu, iar românca are același procentaj, dar pe al doilea serviciu. Buzărnescu – Sabalenka 3-3

21:21 Energia Gabrielei Ruse produce rezultate. Românca reușește al doilea break în meciul cu Radwanska și ia viteză în setul doi. Ruse – Radwanska 3-6, 3-1.

21:14 A început și meciul Mihaelei Buzărnescu. La serviciu în primul game se află Aryna Sabalenka.

21:08 Gabriela Ruse trăiește din plin fiecare moment al partidei cu Agnieszka Radwanska. S-a bucurat chiar și după ce a solicitat un challenge, finalizat cu un punct câștigat. Românca se află deocamdată în grafic în setul doi, după ce a început să-i pună tot mai multe probleme polonezei. Ruse – Radwanska 3-6, 1-1

20:55 Primul set se încheie după 38 de minute Gabriela scapă o minge în afară, iar Aga închide primul act cu 6-3. În aproximativ 15 minute va începe și partida Mihaelei Buzărnescu cu Aryna Sabalenka.

20:53 Combativitatea româncei pe teren continuă să dea rezultate. Diferența s-a micșorat după un nou game câștigat de Ruse, al treilea la rând: Ruse – Radwanska 3-5.

20:48 Românca dă drumul la joc și realizează și primul break. Gabriela câștigă încredere cu fiecare punct câștigat în fața unei jucătoare cu CV important în circuitul feminin. Ruse – Radwanska 2-5

20:44 Gabriela Ruse sparge gheața după un game mult mai consistent, dar și un serviciu mai sigur. Românca a salvat și două mingi de set ale adversarei, iar la final a savurat reușita alături de public. Ruse – Radwanska 1-5.

20:36 Reprezentanta României pare destul de încordată și a cedat alte două game-uri.  Ruse – Radwanska 0-5.

20:30 Radwanska își consolidează break-ul, dar Gabriela a lăsat orice complex deoparte în game-ul 3 și trecut la atac pe serviciul polonezei. Românca și-a creat o primă șansă de break, dar Aga a rezistat și și-a câștigat până la urmă serviciul. Ruse – Radwanska 0-3

20:23 Emoțiile o domină deocamdată pe tânăra reprezentantă a României, iar „Aga” profită și realizează break-ul: Ruse – Radwanska 0-2

20:19 Gabriela Ruse a schimbat primele mingi într-un turneu de Grand Slam, fiind la primire în game-ul de deschidere. Radwanska, finalistă în urmă cu 6 ani pe iarba londoneză, a deschis cu un game sigur la serviciu. Ruse – Radwanska 0-1

20:05 Meciul Gabrielei Ruse cu Agnieszka Radwanska a fost „distribuit” pe terenul 1. Românca, aflată la debutul într-un Grand Slam pe tabloul principal, intră pe teren după Serena Williams, care tocmai a învins-o pe Arantxa Rus cu 7-5, 6-3.

19:38 Irina Begu se oprește după primul tur la Wimbledon, fiind învinsă cu un dublu 6-2 de Katie Swan, numărul 204 mondial. Adversara a fost agresivă tot meciul și a jucat impecabil cu primul serviciu – 91% (21 mingi câștigate din 23), în timp ce românca nu prea și-a găsit ritmul.

19:28 Irina Begu este tot mai departe de britanică. Românca și-a cedat serviciul în game-ul șase al setului doi, după un joc la retur foarte bun al adversarei. Begu a făcut și a patra dublă greșeală în meci. Begu  Swan 2-6, 2-4.

19:22 Irina Begu și-a mai îmbunătățit serviciul la începutul setului doi, dar marea provocare este de acum să reușească un prim break. Swan joacă excelent cu primul serviciu, având un procentaj de 95 la sută (19 puncte câștigate din 20)! Begu – Swan 2-6, 2-2.

19:11 Irina nu reușește să contracareze serviciul britanicei nici la începutul setului doi: Begu – Swan 2-6, 0-1.

19:09 Primul set se încheie cu un nou break al bitanicei. La cei 19 ani, Swan evoluează cu multă dezinvoltură și cu mici excepții a dominat cap-coadă primul act. Begu – Swan 2-6

19:04 Katie Swan menține un break avans după cel mai disputat game al setului 5. Britanica a ieșit din încurcătură cu primul serviciu, într-un game în care Irina a încercat să trimită mingile cât mai lung. Begu – Swan 2-5

18:58 Românca reușește să „rupă” seria de trei game-uri realizată de adversară cu un serviciu mai sigur, în care a cedat un singur punct la 40-15: Begu – Swan 2-4

18:52 Irina Begu își pierde serviciul, iar Swan se desprinde în primul set. Britanica joacă fără complexe în fața mult mai titratei sale adversare, cel puțin în aceste prime minute: Begu – Swan 1-3

18:48 După un game fără probleme câștigat pe propriul serviciu, Irina Begu a avut primele oportunități de a forța un break. Tânăra britanică a rezistat însă bine la primele atacuri ale româncei și rămâne la conducerea partidei: Begu – Swan 1-2

18:42 Britanica a câștigat un prim game la zero. Begu – Swan 0-1

18:40 Start joc, Irina Begu! Românca a început partida la primire. Să spunemă că românca se află pentru al 8-lea an consecutiv pe tabloul principal la Wimbledon.

18:25 Kiki Bertens a câștigat partida cu Barbosa Stefkova, 6-3, 6-2, astfel că Irina Begu este gata să intre pe terenul numărul 14, pentru întâlnirea cu Katie Swan (204 WTA).

Puteți urmări mai jos cum au decurs partidele câștigate de Sorana Cîrstea și Alexandra Dulgheru:

Programul românecelor în sesiunea de seară

Irina Begu – Katie Swan (204 WTA), meci pe terenul 14. Se desfășoară după Bertens – Stefkova

Gabriela Ruse – Agnieszka Radwanska. Nu înainte de ora 19:00. Arena pe care se va juca încă nu a fost anunțată.

Mihaela Buzărnescu – Aryna Sabalenka, meci pe terenul 16. Se joacă după partida Schmiedlova – Mladenovic.