Viitorul merge PERFECT în amicale! Trei victorii din trei pentru oamenii lui Hagi

21 ian 2017 1229 afişări Tenis

FC Viitorul a susţinut, vineri seară, al treilea meci de verificare în cadrul stagiului de pregătire din Cipru, iar formaţia pregătită de către Gheorghe Hagi a învins formaţia bulgară Levski Sofia cu scorul de 2-1 (2-0), notează site-ul oficial al constănţenilor.

Scorul a fost deschis în minutul 6 de Alex Nimely, care a pătruns în careu şi a finalizat la colţul scurt după o pasă a lui Benzar. Constănţenii au dublat avantajul în minutul 17, când Florin Purece a preluat la marginea careului şi a punctat cu un şut bine plasat la colţul lung.

Până la pauză, Viitorul a mai avut câteva opurtunităţi bune de a înscrie prin Iancu (30'), Purece (40'), Ganea (41') şi Benzar (41'), însă de fiecare dată portarul bulgar Krastev a făcut minuni între buturi. După reluare, elevii lui Gheorghe Hagi au mai redus intensitatea atacurilor, însă chiar şi aşa au mai trecut în două rânduri pe lângă golul al treilea prin Morar (min.72, şut spectaculos din afara careului respins cu un ultim reflex în corner de portar) şi Coman (min.84, şut la colţul lung din careu repins de portar). Levski a înscris golul de onoare prin Sasho Alexandrov (min.85) cu un şut senzaţional din afara careului, 2-1.

FC Viitorul: Buzbuchi (Rîmniceanu 46') – Benzar (Hodorogea 46'), Ţîru (Mladen 75'), Boli, Ganea (Mitache 75') – Vînă (Nedelcu 46'), Carp (Neniţă 71'; Cruceru 80'), Purece (Cicâldău 75') – Iancu (Cioablă 71'), Nimely (Coman 71'), Chiţu (Morar 71').

Levski Sofia: Krastev – Skondras, Luchin, A. Alexandrov, Minev – Kostadinov, Prochazka, Iurukov – Kraev, Soukouna, Anete. Au mai jucat: Sheitanov – S. Alexandrov, Jablonsky, Pirgov, Naydenov, De Nooijer, Bourabia, Narh, Ivanov, Babatunde, Orachev.

Programul în continuare al amicalelor pe care FC Viitorul le va susţine în Cipru:

22 ianuarie: FC Viitorul - FC Ural (Rusia)
23 ianuarie: FC Viitorul - FK Atlantas (Lituania)

Meciuri susţinute de FC Viitorul în Cipru:

14 ianuarie: FC Viitorul - Thoi Lakatamias (Cipru) 8-0 (Iancu 2, Cruceru, Hodorogea, Cioablă, Cicâldău, Marin, Purece)
17 ianuarie: FC Viitorul - Ermis Aradippou (Cipru) 2-0 (Nimely 2)
20 ianuarie: FC Viitorul - Levski Sofia (Bulgaria) 2-1 (Nimely, Purece)