VIDEO | "Zidul" Simona! A smuls ropote de aplauze, după două puncte fantastice

9 mai 2019 2871 afişări Tenis

Simona Halep a câştigat cu 7-5 primul set împotriva lui Ashleigh Barty, iar românca rămâne cu două puncte foarte frumoase din începutul întâlnirii.

Partida Simona Halep - Ashleigh Barty este cea mai echilibrată dispută a sferturilor de la Madrid, chiar dacă, la loc de cinste stă şi rejucarea finalei de anul trecut, dintre Petra Kvitova şi Kiki Bertens, programată de la 22:30, în închiderea programului. Însă confruntarea Halep - Barty aduce faţă în faţă cea mai bună jucătoare pe zgură a ultimelor sezoane şi, probabil, cea mai în formă jucătoare a momentului, cu 11 victorii consecutive în circuit

LIVE BLOG Simona Halep - Ashleigh Barty, În sferturile de finală de la Mutua Madrid Open.

Primul punct spectaculos a avut loc în setul al zecelea. Ţintuită pe linia de fund, după un schimb lung de mingi, Simona a reuşit să trimită în cross o minge şi să câştige punctul în care Barty părea în avantaj.

Apoi, la 6-5, Simona a făcut faţă, din nou, unui schimb lung de mingi şi a finalizat cu o lovitură în lung de linie.