Acasa » Alte Sporturi » Tenis » VIDEO | Moment incredibil înaintea partidei Canada – România de la Fed Cup. Reacția cu care Eugenie Bouchard a lăsat-o mască pe Alexandra Dulgheru

VIDEO | Moment incredibil înaintea partidei Canada – România de la Fed Cup. Reacția cu care Eugenie Bouchard a lăsat-o mască pe Alexandra Dulgheru

Un moment extrem de ciudat s-a petrecut la întâlnirea dintre jucătoarele de FED Cup ale Canadei și Românie, atunci când Eugenie Bouchard a refuzat să dea mâna cu Alexandra Dulgheru. Sportiva canadiancă și-a motivat apoi gestul.

„Nu am nimic cu ea. Nu cred în ideea de a-i ura succes adversarei mele înainte de meci. După ce vom juca, îi voi strânge mâna, indiferent de ce se va întâmpla”, a spus Bouchard pentru Dolce Sport.

Și Alexandra Dulgheru a fost surprinsă de reacția canadiencei, însă a precizat că nu a fost deranjată de acest lucru.

„A fost puțin ciudat, pentru că ei au spus „shake hands”, iar ea nu a vrut. E decizia ei! A fost puțin ciudat momentul, dar fiecare se comportă cum vrea. Poate nu a dat bine pe cameră, dar nu ne deranjează”, a declarat și Dulgheru pentru Dolce Sport.

Irina Begu și Francoise Abanda vor juca în meciul dintre echipele feminine de tenis ale României și Canadei, sâmbătă, la Montreal, de la ora 20,00 (ora României), în baraj pentru Grupa Mondială a Fed Cup.

  • Confruntările sunt transmise live de DolceSport și acoperite Liveblog pe www.prosport.ro

Begu (33 WTA) este prima jucătoare a României, în absența Simonei Halep, numărul trei mondial, în timp ce Abanda (18 ani) se situează pe locul 260 în ierarhia WTA. Cele două nu s-au înfruntat până acum în circuitul profesionist. Al doilea meci de simplu de sâmbătă le va opune pe Eugenie Bouchard, numărul 7 în lume, și pe Alexandra Dulgheru (69 WTA), care se vor întâlni în premieră.

Conform tragerii la sorți, duminică, în a doua zi a întâlnirii vor avea loc partidele: Eugenie Bouchard (locul 7 WTA) – Irina-Camelia Begu (locul 33 WTA), Francoise Abanda (locul 260) – Alexandra Dulgheru (locul 69), Gabriela Dabrowski /Sharon Fischmann – Andreea Mitu/Raluca Olaru

Întâlnirea Canada – România va avea loc sâmbătă și duminică, la Arena Maurice Richard din Montreal.

Învingătoarea va evolua în 2016 în cea mai înaltă divizie a competiției, iar învinsa va juca în Grupa Mondială II.

Întâlnirea Canada – România va avea loc sâmbătă și duminică, la Arena Maurice Richard din Montreal. Învingătoarea va evolua în 2016 în cea mai înaltă divizie a competiției, iar învinsa va juca în Grupa Mondială II.

Confruntările sunt transmise live de DolceSport și acoperite Liveblog pe www.prosport.ro

Parteneri
Țara care îți dă banii înapoi dacă stai în ambuteiaj. Regula intră în vigoare de azi
Mediafax
Lucian Viziru a cerut ordin de protecție! Decizia luată de instanță după conflictul violent care i-a dat actorului viața peste cap
Cancan.ro
ONU avertizează: „Pregătiți-vă pentru El Niño”. Fenomene extreme sunt așteptate în mai multe regiuni ale lumii
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Cine este Claudia Dumitru, femeia care i-ar fi cucerit inima lui Rareș Cojoc după divorțul de Andreea Popescu? E cunoscută în lumea mondenă
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. Psiholog: – Bulă, înainte să începem terapia, o singură întrebare mai am!
Râzi cu lacrimi
Oamenii de știință au descoperit un virus gigantic care se reproduce într-un mod complet unic
Descopera.ro
Vladimir Putin, mesaj pentru România după ce Nicușor Dan a confirmat că drona de la Galați este rusească. Ce ne cere Kremlinul
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
Oficial: Data de lansare pentru GTA VI rămâne neschimbată
Go4Games
Dacia plătește chiar și 200.000 de lei angajaților care își dau demisia
Promotor.ro