Undécima in the air! Nadal începe cursa pentru al 11-lea trofeu la Roland Garros punând pe tabelă un prim număr 11: patru mingi de set anulate lui Bolelli, test de rezistență împotriva scurtelor și trei ore petrecute pe teren de #1 mondial. Corespondență din Paris

Rafael Nadal l-a învins cu 6-4, 6-3, 7-6(tiebreak încheiat cu 11-9) pe lucky-loser-ul Simona Bolelli, în meciul care dă start cursei pentru al 11-lea său trofeu la Roland Garros.
Undécima in the air! Nadal începe cursa pentru al 11-lea trofeu la Roland Garros punând pe tabelă un prim număr 11: patru mingi de set anulate lui Bolelli, test de rezistență împotriva scurtelor și trei ore petrecute pe teren de #1 mondial. Corespondență din Paris

Rafael Nadal a avut nevoie de două zile pentru a trece de primul tur la ediția 2018 a turneului de la Rioland Garros, pentru că ploaia, dar și un Simone Bolelli ultra-agresiv și foarte arțăgos i-au complicat debutul, oferindu-i un prim test substanțial pentru reacomodarea la condițiile specifice din complexul aflat în buza Bois de Boulogne. Spaniolul a atins, totodată, o bornă importantă: 80 de victorii la turneul pe care l-a câștigat deja de 10 ori.


Statisticienii ATP au descoperit cea mai nouă bornă din cariera lui Nadal și au oferit fanilor un poster memorabil. Foto: Twitter @ATP

Într-o ediție a tabloului masculin de simplu care, inevitabil, se desfășoară sub semnul unui posibil al 11-lea trofeu pentru Nadal, prin care ibericul ar egala recordul stabilit la cumpăna Erei Open de Margaret Court, singurul pământean cu 11 trofee la același turneu de Mare Șlem în CV (la Australian Open, 7 dintre ele însă venite înaintea Erei Open), parcursul lui Rafael Nadal oferă o corespondență frumoasă pentru amatorii de astfel de coincidențe și semne prevestitoare: numărul unu mondial a pus capăt meciului din primul tur cu al 11-lea punct adjudecat în tibreak-ul setului trei. Cu alte cuvinte, drumul spre titlul 11 la Paris, începe, simbolic, cu un număr 11 pus deja pe tabelă, de marți, de cel supranumit deja de ani buni, Regele Zgurii.

Nadal l-a învins cu 6-4, 6-3, 7-6(9), după trei ore de joc efectiv, pe italianul Simone Bolelli (129 ATP), intrat pe tabloul principal ca urmare a retragerii reprezentantului Ucrainei, Alexander Dolgopolov. Nadal a fost mai aproape decât s-ar fi așteptat oricine să piardă set la debutul de la Paris: luni, în condițiile de teren greu și evoluând sub o plapumă de nori groasă care a dat frâu liber picăturilor din ce în ce mai serios, pânâ când jocul nu a mai fost posibil, la 2-0 la seturi și 0-3 scorul în favoarea lui Nadal, liderul mondial a fost ținut în șah până la 4-4 în manșa întâi de italian, apoi s-a văzut condus în debutul următoarelor două seturi (detalii AICI).


Foto: Cezara Paraschiv

Ziua de marți a propus un meci diferit, pe un teren din ce în ce mai uscat și cu semnale tot mai clare venite din partea soarelui. Nadal a făcut un pas în față la retur, câștigând mai mult de jumătate de metru față de ziua precedentă, pentru a contracara jocul agresiv de pe dreapta al italianului. Bolelli însă a arătat în acest meci nu doar că face parte din gașca lui Fognini, dar că are și armele acestuia, accesibile în anumite momente. Nadal a dat restart meciului cu un 3-0 pe tabelă care a rașchetat avansul adversarului său, însă Bolelli a fost cel care a fost aproape de punch-ul decisiv, cu patru mingi de break avute în jocul opt al manșei. Cu biciuri fantastice de dreapta, un rever cu o mână destul de sigur și, mai ales, o colecție de scurte de pus în ramă, Simone Bolelli l-a provocat în cel mai serios mod posibil pe Nadal, l-a depășit de multe ori în defensivă și a oferit un spectacol savuros pe centralul Philippe Chatrier.

Tiebreak-ul setului trei a urmat, la scală redusă, scenariul seturilor doi și trei. Simona Bolelli l-a ars pe Nadal cu lovituri agresive, a condus 4-1, apoi a avut trei mingi consecutive de set, la 6-3. Ibericul a fost însă solid pe serviciu și a găsit replica potrivită, a egalat la 6-6, însă a avut de apărat o nouă minge de set a adversarului, la 6-7. Scăpat din strâmtoare, Nadal a trecut din nou de la extaz la agonie – a avut nevoie de trei mingi de meci pentru a se califica în turul doi, după un 11-9 în tiebreak-ul manșei a treia care îi urcă la 28 numărul de seturi câștigate consecutiv pe zgura de la Paris (trofeu câșltigat fără set pierdut în 2017, dar cu un meci care s-a oprit după un set și jumătate, retragere în 2016 după două victorii cu 3-0).

  • Rafael Nadal îl va înfrunta în turul secund pe argentinianul Guido Pella (78 ATP), care l-a învins cu 6-2, 6-3, 6-4 pe Joao Sousa (Portugalia).
Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]
Parteneri
Anunțul momentului! SE RETRAGE din fotbal la 41 de ani, după șase Cupe Mondiale: Am dat TOTUL
Mediafax
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Cancan.ro
Paradoxul imobiliar din România: vânzările scad, dar prețurile cresc. Gabriel Biriș: „Ne așteaptă o ajustare de durată, de circa 5 ani”
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Cine este iubita lui Lamine Yamal. Ines Garcia Santos a dezvăluit cum l-a cunoscut: "Mi-ar plăcea să vă spun că l-am văzut într-un aeroport sau că ne-am ciocnit unul de altul, dar nu!"
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. Bulă: – Aseară, nevastă-mea s-a îmbrăcat în polițistă!
Râzi cu lacrimi
Tot mai mult praf ajunge în Europa. Care este explicația?
Descopera.ro
BREAKING | Fiul actriței din telenovelele de pe Acasă TV a murit la doar 31 de ani 😲
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
S-a decis înlocuirea actorului principal din serialul God of War. Care este motivul
Go4Games
Update surpriză pentru Tesla în România. Grok vine cu modul 18+ și alte personalități AI
Promotor.ro