Un jucător din Republica Moldova l-a ţinut în şah două ore pe marele Federer. Ce s-a întâmplat pe cimentul de la Miami, în turul al doilea

24 mar 2019 2011 afişări Tenis

Roger Federer (Elveţia; 5 ATP) a fost la un pas de un eşec surprinzător în faţa lui Radu Albot (Republica Moldova; 46 ATP). Partida a avut loc în turul secund la Miami şi s-a decis în 3 seturi, în favoarea campionului elveţian.

Primul joc a fost adjudecat de Federer la 4, graţie unui singur break. Albot a pus probleme încă din start, în principal pe propriul seriviu, astfel că Roger Federer a avut serios de tras. Surpriza a venit în setul secund, când moldoveanul a forţat, şi-a reglat mult mai bine returul, iar când totul părea că se îndreaptă spre tie-break, a venit break-ul. A închis suprinzător cu 7-5, iar totul s-a decis set decisiv.

Ultimul act a început sub nota echilibrului, dar emoţiile şi mirajul unei victorii atât de importante şi-au spus cuvântul pentru Radu Albot. La 3-4 pentru Federer, pe propriul serviciu, moldoveanul a cedat break-ul care a făcut diferenţa, iar elveţianul a bifat victoria în două ore şi 11 minute.

Sunt fericit că am găsit calea spre victorie în această seară”, au fost primele cuvinte ale lui Federer după meci.

În turul 3, Federer îl va întâlni pe Filip Krajinovic (Serbia; 103 ATP). Partida este programată luni, în jurul orei României 17:00.