Trei scenarii diferite pentru sportivele care au făcut pasul spre sferturile US Open, într-o zi toridă la New York. Lacrimi pentru Osaka, durere pentru Tsurenko, OK pentru Keys și acuze de la o tânără de 19 ani: „Cum poate face așa ceva?”

Ziua a opta a US Open-ului a însemnat o nouă probă de rezistență fizică pentru jucătoarele trimise să lupte pentru un loc pe tabloul sferturilor înainte de asfințit. Doar Șarapova și Carla Suarez Navarro au fost ferite de razele fierbinți, fiind trimise în sesiunea de seară. Naomi Osaka și Lesia Tsurenko au spart gheața, calificându-se în premieră pe tabloul final de 8 într-un Grand Slam, în timp ce Madison Keys și-a mai croit o dată cărare, cu jocul său agresiv, spre ultimele trei meciuri de la US Open, devenind doar a doua jucătoare care, în 2018, adună trei prezențe în sferturi în mini-circuitul Grand Slam-urilor.

Keys a confirmat

Gazdelor le este îngăduit să spere la o nouă finală sută la sută americană, pentru al doilea an consecutiv, pentru cel puțin încă o zi. Anii 2000 au început sub dominația reprezentantelor Unchiului Sam în concursul de simplu feminin, US Open-ul programând, între 2000 și 2002, două finale între surorile Williams și un ultim act între Venus Williams și Lindsay Davenport.

Cu deținătoarea trofeului Sloane Stephens și recordmena Serena plasate simetric pe jumătatea superioară, Madison Keys și-a făcut bucata sa de datorie pentru a ține mai departe în cărți apariția monopolului final. Keys și-a păstrat palmaresul perfect în fața Dominicăi Cibulkova, ajuns acum la 5-0, după o demonstrație de forță încheiată cu scorul de 6-1, 6-3.

Americanca, semifinalistă la Roland Garros și sfertfinalistă la Wimbledon, a avut nevoie doar de o oră și 15 minute pentru a o învinge pe reprezentanta Slovaciei. O excelentă eficiență în spatele primului serviciu, de 83% și un total de 25 de lovituri câștigătoare ale lui Madison, cumulate cu 20 de greșeli neforțate ale Cibulkovei, au creat impresia unui dezechilibru total. Tonul meciului a fost setat în primele 20 de minute: Keys a trecut de tura de serviciu anunțându-și intențiile printr-un rever în lung de linie câștigător ce a închis conturile, răzbind apoi într-un uriaș game doi, de 14 minute, după patru mingi de 1-1 irosite de Cibulkova și doar după a șase sa minge de break, care a dus-o la 2-0.

Un schimb de break-uri în debut de set doi părea că marchează începutul adevăratului duel, însă rătăcirea lui Keys a fost prea scurtă pentru ca Cibulkova să apuce să își construiască o ofensivă reală în partidă, favorita 14 reușind să gestioneze cu tact finalul de meci.

• Madison Keys va juca pentru un loc în semifinală fie cu Maria Șarapova, fie cu spaniola Carla Suarez Navarro.

Osaka a răzbit în duelul tinerelor talente

Optimea jucătoarelor de 20 de ani s-a încheiat cu victoria fetei care, la activ, are mai multă experiență în circuit. Duelul dintre Naomi Osaka și Aryna Sabalenka, încheiat cu scorul de 6-3, 2-6, 6-4 în favoarea niponei, a avut răsturnări de scor, 50 de lovituri câștigătoare, inevitabilele momente de lamentare, cădere și prăvălire amenintățoare spre prăpastie, execuții tăioase și multe lacrimi în final pentru Osaka, cea care a avut nevoie de un cadou absolut pe a patra minge de meci – o dublă greșeală dureroară, pentru a o răpune pe talentata bielorusă.

Apăsată de presiune și de jocul perfect calibrat al adversarei sale, Sabalenka s-a regăsit abia în setul doi, după o evoluție în care a fost greu de recunosocut în primul set, însă Osaka a găsit la timp răspunsul, recuperând un break în start de set decisiv, la 1-2, pentru a se impune în două ore și un minute de joc.

Ajunsă în premieră în sferturile unui Grand Slam, Osaka a dat frâu liber emoțiilor la final de meci: este prima sfertfinalistă a Japoniei după Shinobu Asagoe (sfert de finală în 2004, la US Open), iar, prin calificarea în paralel a lui Kei Nishikori în sferturile de la simplu masculin, Japonia va avea, doar pentru a doua oară în Era Open, câte un sportiv între ultimii opt pe cele două tablouri principale.

Lesia Tsurenko, ‘supraviețuitoarea’ din meciul crampelor

La 29 de ani, Lesia Tsurenko a reușit cea mai mare performanță a carierei, confirmând victoria cu daneza Caroline Wozniacki, din turul 2, printr-o calificarea în premieră în sferturile unui turneu de Mare Șlem. Aflată în pragul abandonului în primul set, din cauza crampelor, a dezhidratării și a durerii insuportabile, Tsurenko a găsit forța fizică și mentală pentru a construi o improbabilă și impresionantă revenire după pierderea primului set, într-o oră și 4 minute, după un tiebreak în care s-a oprit și s-a lamentat după fiecare punct.

Vondrousova are ce să regrete: a condus cu set și 2-0 o adversară cu evidente probleme fizice, însă, adusă rapid de egalitate de luptătoarea Tsurenko, adolescenta de 19 ani s-a văzut la rândul ei ajunsă din urmă de crampe și dureri musculare în final de set doi. Vondrousova a clacat pur și simplu în decisiv: a câștigat un singur punct în primele două ture pe lansare ale setului trei și, cu procentaj inferior la frecvența primei mingi, nu a avut resurse pentru a mai reveni.

Lesia Tsurenko (36 WTA) a pus capăt partidei, scor 6-7(3), 7-5. 6-2, în două ore și 32 minute, urmând să o înfrunte în sferturi pe Naomi Osaka (cap de serie 20).

Vondrousova atacă

Aflată la câteva puncte de o performanță excepțională, Marketa Vondrousova (19 ani, 103 WTA) nu s-a putut stăpâni la conferința de presă de la finalul partidei salvate incredibil de Lesia Tsurenko, după evidente trageri de timp în primul set și grimase de durere. „De fapt, nu cred că a suferit atât de mult. Cred că doar s-a prefăcut. A jucat normal, s-a prefăcut. Este ciudat. Are 30 de ani. Cum poate face așa ceva? Este pur și simplu ciudat! Nu înțeleg

Citește și: A ajuns, surprinzător, pe podiumul celor mai mari câștiguri din reclame, depășindu-l pe Djokovic cu 11.000.000 $. Acum, s-a calificat fără emoții în sferturile de la US Open

Citește și: Del Potro – Isner, în sferturile US Open. DelPo are cea mai curată evoluție pe jumătatea superioară de tablou, iar ‘Big John’ îi va da replica, rugându-se să nu fie pus în situația lui Andrei Pavel, de la Roland Garros 2002

Citește și: Serena a devorat-o pe jucătoarea care a trimis-o în vacanță pe Simona Halep și s-a calificat pentru a 15-a oară în ‘sferturi’ la US Open. Williams a câștigat primul set în 18 minute, iar în decisiv a dat recital

Citește și: A ieșit din zona de confort! Dominic Thiem s-a calificat în premieră în sferturile unui turneu de Mare Șlem disputat pe altă suprafață decât zgura favorită

Citește și: Rafael Nadal a avut nevoie de peste trei ore de joc pentru a trece și de Basilashvili, în optimi. Deținătorul trofeului completează un prim sfert de finală de foc la US Open