Tecău şi Rojer s-au calificat cu emoţii în sferturile turneului de la Madrid

8 mai 2019 1530 afişări Tenis

Perechea Horia Tecău/Jean-Julien Rojer s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu de la Madrid. Cei doi au trecut, în optimi, de perechea Kyle Edmund/Neal Skupksi, scor 6-7, 6-7(4), 10-5.

Partida din optimi a durat o oră şi 18 minute. În sferturi, Tecău şi Rojer se vor duela cu învingătorii din meciul Roberto Carballes Baena/Jaume Munar – Marcelo Demoliner/Danil Medvedev.

Pentru calificarea în sferturi, Tecău şi Rojer şi-au asigurat un cec de 44.560 de euro şi câte 180 de puncte ATP. Cei doi au câştigat turneul sponsorizat de Ion Ţiriac în 2016. Turneul de la Madrid e dotat cu premii totale de 6.5 milioane de euro.