Acasa » Alte Sporturi » Tenis » Tablou select la turneul UniCredit Iași Open. Sorana Cîrstea, Jaqueline Cristian, Maja Chwalinska și Paula Badosa, printre participante

Tablou select la turneul UniCredit Iași Open. Sorana Cîrstea, Jaqueline Cristian, Maja Chwalinska și Paula Badosa, printre participante

Tablou select la turneul UniCredit Iași Open. Sorana Cîrstea, Jaqueline Cristian, Maja Chwalinska și Paula Badosa, printre participante
Tablou select la turneul UniCredit Iași Open. Sorana Cîrstea, Jaqueline Cristian, Maja Chwalinska și Paula Badosa, printre participante / 17.6.2026, Profimedia

Iașiul va fi și în această vară un pol important în tenisul mondial, prin cele două turnee puternice organizate la Baza Sportivă Ciric.

În luna iulie, timp de două săptămâni, pe zgura de la Ciric se vor desfășura turneele ATP Challenger 100 Concord Iași Open – Powered by MET (6-12 iulie), respectiv WTA 250 UniCredit Iași Open, cu nume sonore prezente la start.

Jucătoare de top la UniCredit Iași Open

În cadrul unei conferințe de presă ce a avut loc la Primăria Municipiului Iași, organizatorii celor două turnee au oferit informații de ultimă oră despre evenimentele verii.

Pe lângă prezența principalelor rachete ale României, Sorana Cîrstea, Jaqueline Cristian, Irina Begu sau Gabi Ruse, pe lista jucătoarelor înscrise la Iași se numără și finalista de la Roland Garros, poloneza Maja Chwalinska, locul 21 WTA.

De asemenea, jucătoarea spaniolă Paula Badosa, numărul 142 mondial dar fost loc 2 WTA, se va regăsi pe tabloul principal, după ce a primit un wild-card.

Printre jucătoarele din Top 100 înscrise se mai numără Oleksandra Oliynykova (Ucraina, 51 WTA), Petra Marcinko (Croația, 52 WTA), Solana Sierra (Argentina, 58 WTA), Panna Udvardy (Ungaria, 71 WTA), Anhelina Kalinina (Ucraina, 71 WTA), Anna Bondar (Ungaria, 74 WTA), Tamara Korpatsch (Germania, 78 WTA), Elsa Jacquemot (Franța, 82 WTA), Yulia Putintseva (Kazahstan, 85 WTA), Sara Sorribes Tormo (Spania, 85 WTA) și Jill Teichmann (Elveția, 89 WTA). Aceasta din urmă a disputat finala la Iași anul trecut, fiind învinsă de Irina Begu.

Croatul care l-a învins pe Djokovic la Roma, înscris la turneul Concord Iași Open

La turneul masculin, cel mai bine clasat jucător înscris este francezul Valentin Royer, numărul 75 mondial. Potrivit organizatorilor, niciun jucător român nu este direct acceptat pe tablou prin clasament, dar cu siguranță vor fi acordate mai multe wild-card-uri.

Favorit 2 la Iași va fi croatul de 20 de ani Dino Prizmic, locul 82 ATP, cel care l-a învins în acest an pe Novak Djokovic la Roma, în turul 2, scor 2-6, 6-2, 6-4.

Proprietarul celor două turnee de la Iași este omul de afaceri ieșean Andrei Oriță, director general Concord Service Center, iar Daniel Dobre (la feminin) și Andrei Pavel (la masculin) sunt directorii concursurilor de pe zgura de la Iași.

Andrei Oriță a precizat că pe 11 iulie ar putea fi organizat și un meci demonstrativ cu Sorana Cîrstea în centrul atenției, ținând cont de faptul că jucătoarea noastră se află în ultimele șase luni ale carierei.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]
Parteneri
Bursa transferurilor explodează! U Cluj și Petrolul, mutări oficiale, Dinamo pierde, Alibec rămâne la Farul
Mediafax
488 lei în plus la pensii pentru acești pensionari din România. Cine se încadrează și care este condiția
Cancan.ro
Micile obiceiuri care îți pot aduce mii de euro în plus la pensie. Ce fac diferit oamenii care reușesc să economisească
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Mario Mutu, fiul lui Adrian Mutu și al Alexandrei Dinu, apariție rară! La 23 de ani arată total diferit. E aproape de nerecunoscut! Imagini cu el de la un eveniment din Milano au uimit internetul!
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. MARIA: – Bă Ioane, dacă îți bag un piranha în chiloți, știi ce face?
Râzi cu lacrimi
Ce s-a aflat despre lemnul viorilor lui Stradivari?
Descopera.ro
ULTIMUL mesaj al Mariei, tânăra de 21 de ani care a fost aruncată în gol fără coardă de siguranță. Și-ar fi prevestit moartea 😲
Cancan.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Ciao.ro
După 12 ani de absență, seria se întoarce
Go4Games
Adevărul despre harta radarelor fixe din România. CNAIR explică de ce camerele inteligente nu dau amenzi în 2026
Promotor.ro