Şocul zilei în turneul de la Auckland: Caroline Wozniacki a fost 'răpusă' în optimi de 'românca-minune' a Canadei. Victorie de senzaţie pentru Bianca Andreescu

3 ian 2019 5705 afişări Tenis

Bianca Andreescu, 'românca-minune' a Canadei a reuşit cea mai importantă victorie a carierei, învingând-o, joi, în optimile turneului de la Auckland, pe daneza Caroline Wozniacki, scor 6-4, 6-4. 'Bibi', cum este alintată de familie şi de fani, a învins în premieră o jucătoare din Top 3 WTA şi şi-a asigurat un nou duel de cinci stele, în sferturi, cu legendara Venus Williams, aflată la sezonul cu numărul 26 în tenisul profesionist.

Evoluţia Biancăi a fost una entuziasmantă, jocul său curajos, agresiv fiind remarcat rapid. Aflată pe poziţia 152 WTA, jucătoarea în vârstă de 18 ani a reuşit să o domine pe Wozniacki, parând reveniri ale fostului lider mondial atât în primul, cât şi în al doilea set. "Sincer, nu îmi vine să cred, acum. Am visat să ajung aici, printre jucătoarele de top, iar acum sunt aici. Am avut câteva probleme la spate în ultimele luni, dar am luptat până la capăt", a spus Bianca, la interviul de la final de partidă.

Bianca Andreescu a tras semnalul de atac devreme, oferindu-şi mingi de break încă din game-ul al treilea al meciului şi convertind apoi, în al cincilea, pentru 3-2. Wozniacki a cerut intervenţia echipei medicale, la vestiare, după primele şapte game-uri, la scorul de 3-4, iar la reluare, a reuşit să îşi recupereze break-ul cedat anterior şi să egaleze la 4 după un game lung, cu 18 puncte disputate, valorificând a şasea oportunitate de break. Bianca Andreescu nu s-a lăsat însă afectată şi a răspuns la rândul ei cu game pe retur, pentru ca apoi să închidă manşa, după 57 de minute de joc, atacând cu răbdare şi încheind punctul cu un voleu aplaudat de toată lumea.

La fel cum s-a întâmplat şi la Shenzhen, ploaia şi-a făcut de cap şi la Auckland, în Noua Zeelandă, forţând o întrerupere de scurtă durată chiar după ce Bianca Andreescu preluase conducerea pe tabelă în manşa secundă, 2-1 cu break. Scenariul din primul set s-a repetat: Wozniacki a recuperat, a egalat, dar jocul din final de set al Biancăi a fost precis şi, după un preţios game şase salvat pe serviciu, cu trei mingi de break anulate în faţa campioanei de la Australian Open, Andreescu a închis partida cu trei game-uri câştigate consecutiv, de la 3-4, după două ore şi 12 minute de joc.

Bianca Andreescu are un palmares de invidiat în faţa sportivelor din Top 20: 2 victorii din tot atâtea partide.