Simona Halep, sportivă care s-a retras din tenis, dă o adevărată lovitură! A acceptat invitația venită de la Wimbledon și va juca la anul în turneul de la Londra.
Sportiva din Constanța și Horia Tecău, câștigători ai turneului de la Wimbledon, vor participa la proba legendelor, care va fi organizată în cadrul turneului de Grand Slam de pe iarba londoneză.
Simona Halep a acceptat invitația de a reveni pe teren. Sportiva din Constanța va fi prezentă la Wimbledon, în 2026, alături de Horia Tecău. Cei doi câștigători ai turneului de la Londra vor participa împreună, la dublu mixt, în cadrul probei legendelor de pe iarba londoneză.
Sportiva din Constanța a explicat că a avut această ocazie și la ediția din 2025 și a dezvăluit motivul pentru care a ales să refuze invitația primită.
„Am fost invitată şi acum să joc, dar am simţit că nu e încă momentul şi nu e timpul să fiu legendă. E prea devreme după retragere. Am vorbit cu Horia şi am hotărât ca la anul să jucăm împreună dublu mixt.
În tenis, plănuieşti peste o săptămână, lună, chiar şi peste un an. Aşa era rutina mea mentală, tot timpul plănuiam ceva”, a declarat Simona Halep, într-un interviu pe care l-a acordat pentru Antena Sport.
Chiar dacă nu a acceptat să joace la proba legendelor, Simona Halep a fost prezentă la Wimbledon 2025. Româna a fost spectatoare în Tribuna Regală a Terenului Central de la Wimbledon, la finala disputată între Iga Swiatek și Amanda Anisimova, încheiată cu scorul de 6-0, 6-0.
După ce s-a retras oficial din tenisul profesionist, Simona Halep a decis să se bucure mai mult de lucrurile mici pe care i le oferă viață și de timpul liber pe care îl are la dispoziție. Astfel, constănțeanca a dezvăluit că a decis să trăiască la maximum fiecare clipă și să lase viața să o surprindă, fără să își facă prea multe planuri de viitor, așa cum o făcea în timpul în care activa în cele mai importante turnee din circuitul WTA.
„Acum mă gândesc la ziua de azi, să trăiesc azi la maximum şi să las un pic şi viaţa să mă surprindă”, a mai spus Simona Halep, conform sursei menționate anterior.