Simona Halep, prea mult pentru Venus! 'Filmul' meciului în care românca nu a avut ce discuta cu sora mai mare a familiei Williams

26 mar 2019 33133 afişări Tenis
  • Simona Halep, sfertfinalistă la Miami pentru a patra oară în carieră! Fostul lider mondial nu a avut ce discuta cu Venus Williams, a câştigat clar, scor 6-3, 6-3 în 73 de minute, a obţinut a patra victorie consecutivă în faţa americancei, iar acum îşi aşteaptă următoarea adversară.
  • În meciul care o poate duce în careul de aşi, Simona se va duela cu o chinezoaica numită Wang: fie cu Yafan (numărul 50 WTA), fie cu Qian (a 18-a jucătoare a lumii). Meciul celor două conaţionale e programat la ora 02:30.

00:53 GAME, SET ŞI MECI SIMONA! Halep pune capăt unei prestaţii la superlativ, câştigă, scor 6-3, 6-3, şi face pasul spre sferturile de finală de la Miami.

00:48 Miami, soare, underdogul rezistă! Simona începe perfect game-ul, merge la 30-15 şi se apropie la două puncte de victorie, dar VEnus se reinventează datorită reverului în lungul liniei şi mai adună un game pe tabelă. 6-3, 5-3 şi urmează momentul adevărului!

00:42 One more! Venus începe bine, cu un punct superb şi un 'come on' care răsună în afara arenei, dar continuă prost, chiar dacă Simona îi oferă o dublă greşeală. Game-ul se complică puţin, dar un serviciu bun şi un forehand minunat în momentul în care se intră în a doua oră de joc rezolvă situaţia.

00:36 Venus rezistă! Simona ajunge în situaţii bune, la 30-30 şi 40-40, dar Venus găseşte jocul cu care a câştigat, în trecut, de trei ori turneul de la Miami. Mingea e în terenul Simonei, iar încă două game-uri bune de serviciu înseamnă victorie

00:29 Trei game-uri la rând, un singur punct cedat! Halep îşi vede de marşul spre sferturile de finală, iar Venus mai are doar mici sclipiri, care nu durează mult. E o superioritate evidentă a Simonei, care ar trebui să forţeze un al doilea break

00:27 Şi break-ul vine! Venus face un game mizerabil, cu greşeli neforţate şi o dublă greşeală, Simona accelerează la timp şi sprintează spre ceea ce poate fi un avantaj decisiv!

00:23 Venus joacă ce trebuie, scapă rapid de game-ul de serviciu, dar semnele sunt îngrijorătoare pentru americancă: se mişcă greu, pare obosită, iar bandajul de pe genunchiul drept indică şi alte probleme de ordin medical.

Simona îşi vede de joc, continuă să culeagă puncte gratuite cu serviciul şi mută, din nou, presiunea pe umerii adversarei.

00:19 Start bun în setul al doilea! Simona comite o dublă greşeală, dar nu are emoţii pe servă graţie primei mingi. Urmează un moment greu pentru Venus, căci un nou break al constănţencei ar duce-o pe americancă într-un punct critic.

00:05 La 4-3, Simona îl cheamă în arenă pe antrenorul Daniel Dobre. "Brică' scoate în evidenţă strategia americancei, Halep aprobă, semn că a înţeles.

23:57 Campioana de la malul mării mai are un break avans. Americanca leagă două gameuri şi se apropie de Simona, care urmează la serviciu. Venus a salvat trei oportunităţi de break.

23:51 Nr.3 WTA e consecventă pe lovitura de dreapta. Mingile sale au adâncime şi se distanţează la 2-0. Vizibil iritată, cu un serviciu moale, prietena Irinei Spîrlea nu-şi găseşte cadenţa şi Halep valorifică prima minge de break din gameul al treilea. E 3-0 pentru Simona, care urmează la serviciu.

23:44 Început perfect pentru eleva lui Daniel Dobre. Constănţeanca speculează prima din cele două mingi de break, pe fondul unui serviciu palid al americancei, şi îşi ridică moralul cu un start lansat, sub privirea atentă a antrenorului Daniel Dobre. E şi Stere Halep la meci, semne bune meciul are!

23:35 Cele două jucătoare au intrat pe Hard Rock Stadium în aplauzele spectatorilor, iar meciul începe cu Venus la serviciu.

23:16 Halep - Williams, în linie dreaptă! Roger Federer nu ne-a înşelat aşteptările, şi-a păstrat fără emoţii serviciul, l-a învins pe Krajinovic, 7-5, 6-3, şi a făcut posibil mai repede al şaptelea duel direct între Simona şi sora mai mare a familiei Williams.

22:50 Şi Federer livrează! Marele campion elveţian a fost condus cu break în primul set, dar a revenit, l-a câştigat cu 7-5, iar acum conduce (2-0) şi în manşa a doua. Dacă lucrurile merg logic, meciul Simonei va începe cam în jumătate de oră.

21:25 It's Federer time! Petra Kvitova nu a stat prea mult pe teren de la revenire, a câştigat 6-3, 6-3, iar Roger Federer şi Filip Krajinovic sunt aşteptaţi pe Hard Rock Stadium.

21:05 Ploaia s-a oprit, iar meciurile au fost reluate, mai puţin cel care ne interesează cel mai mult, dintre Kvitova şi Garcia, pentru că procesul de uscare a terenului durează mai mult pe Central. Sunt probleme pentru Bianca Andreescu, Anett Kontaveit conducând cu 3-0 în primul set.

20:30 Simona nu are mari probleme fizice! Halep a cerut intervenţia fizioterapeutului pentru probleme la genunchi în meciul cu Hercog, dar se pare că acestea nu o vor împiedica să se exprime la cel mai bun nivel: "Am discutat prin mesaje cu stafful, chiar şi cu Simona, am felicitat-o. Nu am primit un răspuns foarte clar, dar nu cred că e ceva care să ne îngrijoreze. Cel mai important e cum se va resimţi azi. Nu am un rezultat clar, dar nu cred că e un deranj atât de mare încât să o împiedice să intre pe teren", a spus Florin Segărceanu, la ProSport Live.

20:05 Aşa învinge Simona! Florin Segărceanu, căpitanul nejucător al echipei de Fed Cup a României, a prefaţat pentru ProSport meciul din această seară şi a dezvăluit care trebuie să fie planul de joc al româncei: "O cunoaşte foarte bine pe Venus, ştie ce să joace. Cu Venus trebuie să reuşeşti să fii agresiv, loveşte decisiv şi Simona va trebui să fie mai agresivă, să aibă un serviciu constant pentru a nu-i da avantaj. Eu am încredere, e intr-o perioadă bună Simona. Cred, totuşi, că o va învinge", a declarat fostul tenismen, la ProSport Live.

19:50 Ploaia a întrerupt meciurile de la Miami, iar duelul Halep - Venus ar putea fi amânat! Primul meci de pe Central, unde va juca şi Simona, Kvitova - Garcia, a fost pus pe 'hold' la scorul de 6-3, 5-2 pentru cehoaică. După terminarea acestei partide, arena le va reveni lui Roger Federer şi Filip Krajinovic, meci care, odată terminat, le va face loc Simnei şi lui Venus.

Partea proastă? Conform prognoezei, ploaia ar urma să fie şi mai prezentă orele următoare, când meteorologii anunţă şi 60% şanse de precipitaţii.

Simona a încheiat partida cu Hercog cu 39 de greşeli neforţate - dintre care 17 acumulate doar în primul set şi 20 de lovituri câştigătoare (3 în setul 1) şi a trecut în turul următor unde o va înfrunta pe una dintre favoritele publicului de la Miami.

Venus Williams a reuşit surpriza în turul al treilea de la Miami şi a eliminat-o pe Daria Kasatkina, scor 6-3, 6-1, dovadă că se simte bine „acasă”. Aşa cum era de aşteptat, Halep a vorbit despre cea care stă în drumul său spre sferturile turneului.

Fostul număr unu mondial a susţinut că va avea parte de o partidă grea şi speră să nu aibă probleme medicale: "Întotdeauna este dificil împotriva lui Venus. Nu am de gând să spun că va fi uşor, deoarece am câştigat ultimele meciuri împotriva ei. Voi fi motivată. Voi fi gata de joc, sper că voi fi la sută la sută. De ce nu, cred că am o şansă să câştig, dar va trebui să rămân concentrată", a declarat constănţeanca la conferinţă de presă.

Halep a vorbit şi despre problemele sale medicale: "Nu m-a afectat prea mult, îl simt (n.red. - genunchiul), dar încă am dureri la genunchi. Sper că nu este foarte periculos".

3-3 e scorul întâlnirilor dintre Halep şi Venus. Românca pare să aibă un uşor avantaj în faţa adversarei sale, întrucât a câştigat ultimele trei întâlniri, în timp ce ultima victorie a americancei datează din 2013. De asemenea, Simona beneficiază de serviciile noului său antrenor, Daniel Dobre: "Am lucrat împreună (n.red. - cu Daniel Dobre). M-a ajutat la câteva turnee. Cred că este cea mai bună decizie pe care am luat-o în această perioadă. Nu voi compara niciodată vreun antrenor cu Darren Cahill, cred că am avut cele mai bune rezultate din viaţa mea cu el. Am înţeles tot, chiar dacă vorbea în limba engleză. Dar este bine că am un antrenor român, deoarece poate mă pot exprima mai bine".