Serena Williams descifrează în sfârşit jocul lui Naomi Osaka şi, cu o primă victorie în meciurile directe, obţine biletul pentru semifinalele Rogers Cup 2019

10 aug 2019 2794 afişări Tenis

Serena Williams a obţinut, vineri noapte, o primă victorie a carierei în faţa japonezei Naomi Osaka, scor 6-3, 6-4, într-o oră şi 17 minute. Americanca şi-a luat astfel revanşa pentru finala pierdută în 2018 la US Open, atingând pentru doar a doua oară în sezon faza semifinalelor unui turneu.

Favorita opt a turneului a dominat clar duelul cu cea care, de luni, va reveni pe prima poziţie în clasamentul mondial.

Serena Williams a fost jucătoarea mai agresivă în primul set, reuşind 12 lovituri câştigătoare, faţă de doar 2 ale niponei. Într-un meci disputat pe vânt intens, jucătoarea cu 23 de titluri de Mare Şlem în palmares nu i-a oferit adversarei sale nici măcar o minge de break de-a lungul întregii partide.

Dacă în primul set Williams a făcut diferenţa pe final, în game-ul al optulea, manşa secundă i-a adus o desprindere timpurie, la scorul de 1-1, Serena reuşind să îşi conserve avantajul fără emoţii.

Americanca este acum singurul cap de serie rămas în cursa pentru trofeul Rogers Cup 2019.