Semnalul de alarmă tras de Halep, după prima victorie la Madrid: "Nu mă simt bine din punct de vedere fizic". Prima reacţie a Simonei

5 mai 2019 8224 afişări Tenis

Simona Halep a părut surprinsă şi ea de primul set câştigat în faţa sportivei din Rusia, Margarita Gasparyan (65 WTA), scor 6-0, 6-4. Numărul trei mondial a susţinut, la finalul partidei, că răceala căpătată în urmă cu câteva zile încă îi dă bătăi de cap şi le-a mulţumit fanilor prezenţi în tribune.

Cu 15 finale jucate în carieră pe zgură, Simona Halep dispută un prim turneu WTA pe această suprafaţă în 2019. Nivelul arătat pe această suprafaţă, dar în sală, în Fed Cup, a fost unul extrem de ridicat, surprinzător chiar şi pentru ea - conform propriilor declaraţii.

"A fost un meci meci, primul set a fost rapid, al doilea a fost mai dificil. Mă simt fericită că am câştigat acest meci, nu mi-a fost. Nu mă simt bine fizic, dar voi da totul. Am amintiri grozave, sunt fani în tribune, sunt mulţi români şi e o plăcere să joc aici. Am două titluri câştigate şi o finală aici, mă simt bine", a declarat fostul lider mondial, la finalul victoriei în două seturi.