Raluca Olaru, în sferturile probei de dublu de la Strasbourg! Românca menţine forma bună alături de croata Jurak

22 mai 2019 401 afişări Tenis

Cuplul format din Raluca Olaru şi Darija Jurak a trecut, miercuri, de Oksana Kalashinikova şi Lyudmyla Kichenok, scor 6-4, 6-3, şi s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu de la turneul WTA de la Strasbourg.

Primul set a fost unul echilibrat, egalitatea persistând până la 4. Olaru şi Jurak au făcut diferenţa cu un break şi şi-au adjudecat apoi şase game-uri consecutive. În cele din urmă, cuplul româno-croat a încheiat partida după aproximativ o oră şi 15 minute.

Favoritele patru ale întrecerii le vor întâlni pe Anandine Hesse şi Harmony Tan, în faza sferturilor de finală. Partida se va desfăşura joi, la o oră care urmează să fie stabilită ulterior.

Jurak şi Olaru fac echipă de o bună bucată de vreme, iar printre cele mai bune performanţe realizate de ele se numără accederea în finala de la Moscova, de anul trecut, pierdută în faţa lui Panova/Siegemund şi calificarea în sferturile de finală la Dubai, Indian Wells şi Miami, anul acesta.