Rafael Nadal, victorie cu "rum pa pa pum" la debutul de la Acapulco. Mexicanii au parte de un "blockbuster" în optimi: ora meciului Nadal - Kyrgios

27 feb 2019 1230 afişări Tenis
Rafael Nadal, victorie cu "rum pa pa pum" la debutul de la Acapulco. Mexicanii au parte de un "blockbuster" în optimi: ora meciului Nadal - Kyrgios Rafael Nadal, maiou roz şi evoluţie roz la debutul de la Acapulco. Foto: ATP via Twitter

Rafael Nadal a impresionat la primul meci jucat după finala de la Australian Open (înfrângere în minimum de seturi în faţa lui Novak Djokovic). Spaniolul a obţinut la Acapulco o primă victorie de rutină în faţa germanului Mischa Zverev, cu dublu 6-3. în 80 de minute şi va fi protagonistul unei optimi cu iz de blockbuster, împotriva australianului Nick Kyrgios - meci pe care fanii români îl pot urmări joi dimineaţă, de la ora 4:00, pe canalele DigiSport.

Cel mai mare dintre fraţii Zverev s-a dovedit a fi un adversar facil pentru Nadal, care şi-a etalat forehandul, reuşind să îl paseze pe german extrem de eficient. Cu un joc atipic pentru tenisul masculin actual, Mischa Zverev a rămas fidel de-a lungul întregii partide tacticii sale agresive, încercând să îl intimideze pe iberic prin atacuri succesive la fileu. Într-un duel al stângacilor, germanul a aflat însă destul de iute că Nadal nu este tipul de adversar în faţa căruia să speri să obţii o primă victorie după şase luni (Mischa nu a mai câştigat meci în circuit din august 2018, de la Cincinnati, a avut şi o accidentare la încheietură în 2019).

Germanul s-a simţit confortabil doar la prima tură pe lansare în primul set, singura în care ibericul nu a apucat să muşte cu returul şi să pună întrebări. Break-ul a venit însă în game-ul cu numărul patru, când Nadal a reuşit trei lovituri de trecere consecutive. Mischa a salvat minge de break în următoarele două ture pe lansare, s-a văzut lobat cu ajutorul fileului de iberic şi dominat net de pe linia de fund a terenului, de un spaniol care nu a arătat vreun semn de rugină în joc, nici la nivel de deplasare, nici la nivelul loviturilor. Sub priivirile lui Carlos Moya, Nadal a apărat avantajul luat devreme în primul set pentru 1-0 pe tabelă.

În setul doi, s-a. mers cap la cap în fazele incipiente, cu schimburi scurte de mingi, Nadal reuşind să accelereze la 3-3 şi să închidă practic partida cu patru game-uri consecutive şi passing de rever de zile mari.

Jocul lui Nadal a fost extrem de compact, ibericul încheind partida cu un bilanţ de invidiat, 25 de lovituri câştigătoare şi 14 greşeli neforţate.

Rafael Nadal a ajuns devreme în Mexic, pentru a inaugura o nouă academie de tenis, sub umbrela celei din Manacor, iar acum speră să replice succesul avut în trecut, ibericul reuşind să se califice în finală la fiecare dintre cele trei participări anterioare pe tablou (două titluri pe zgură, o finală pe hard).

3-2 este palmaresul meciurilor directe Nadal - Kyrgios, cu 1-1 pe hard

• Alexander Zverev, favorit doi al turneului de la Acapulco, a trecut în primul tur de Alexei Popyrin 6-3, 6-3 şi se va duela pentru un loc în sferturi cu ibericul David Ferrer, beneficiar al unui wildcard şi învingător cu 7-6(5), 7-6(3) în faţa americanului Tennys Sandgren.