Promisiunea lui Ion Țiriac pentru România. Magnatul miliardar în euro a rămas uimit de ce s-a întâmplat la București: „Nu m-a speriat, dar m-a surprins”. VIDEO

Andrei PreotuGigi Grigorescu

Ion Țiriac a făcut o promisiune pentru România, magnatul miliardar în euro rămânând uimit de ce s-a întâmplat la București.

Uimit de ceea ce s-a întâmplat la București în ultima săptămână, magnatul miliardar în euro Ion Țiriac a făcut o promisiune pentru România.

Magnatul miliardar în euro Ion Țiriac recunoaște că a fost surprins că s-au cumpărat toate biletele la turneul pe care l-a organizat

Magnatul Ion Țiriac a promis că turneul pe care l-a organizat la București, Țiriac Open, va avea loc și anul viitor tot în România. Miliardarul român a dat asigurări că întrecerea va crește în valoare, chiar dacă va fi tot de categorie 250 ATP.

„Nu m-a speriat, dar m-a surprins extraordinar faptul că noi luni am început să jucăm acest turneu, fiind complet sold-out. Înseamnă că Bucureștiul, sau dumneavoastră, și mulți dintre dumneavoastră care nu ne-ați mai văzut aici cu acest turneu, v-ați adus aminte că tenisul există”, a declarat Ion Țiriac la finalul turneului.

Ion Țiriac le-a mulțumit lui Ilie Năstase și Ciprian Marica pentru că i-au pus la dispoziție baza sportivă pentru a organiza turneul

Învingătorul ediției din acest an este maghiarul Marton Fucsovics (82 ATP). L-a învins pe argentinianul Mariano Navone (52 ATP) cu 6-4, 7-5, în două ore și șapte minute. Țiriac Open a revenit în România după o absență de 8 ani și a fost organizat la Baza Sportivă Năstase/Marica din Capitală.

Magnatul miliardar a mai spus, la festivitatea de premiere, că nu i-a fost ușor să mute turneul la Budapesta, la Belgrad, la Banja Luka, dar nu a mai avut nicio variantă să organizeze competiția la București.

Fostul mare jucător le-a mulțumit lui Ilie Năstase și Ciprian Marica pentru că i-au pus la dispoziție baza sportivă pe care o dețin. Țiriac a făcut cunoscut că organizarea turneului a început cu două săptămâni înaintea primei zile de concurs.

Ion Țiriac a făcut o promisiune pentru România, la finalul turneului pe care l-a organizat

Ion Țiriac și-a continuat discursul și a mulțumit celor prezenți în tribune nu doar pentru faptul că au cumpărat toate biletele în fiecare zi, dar și pentru că și-au adus aminte că în tenisul românesc există Ilie Năstase, Simona Halep, Horia Tecău, Andrei Pavel și alți (foști) jucătoare și jucători cu nume.

„E un turneu de 250, dar e un turneu bunicel să spunem, dacă nu bun. Sperăm să-l facem foarte bun. Tenisul se mișcă cu o viteză extraordinară. Dacă ați vedea cumva Țiriac&Năstase nu ați zice că e cu slow motion, ați zice că e de pe altă planetă.

Însă, având în vedere că am reușit acest turneu în acest fel, vă mulțumesc, vă promit să-l facem din ce în ce mai bun și vă aștept din nou în anul următor, dacă nu aici, într-un loc la fel de bun, și să sperăm că peste doi ani vom juca pe stadionul nostru”, a mai spus omul de afaceri.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]