Prima reacţie a lui Mladenovic, după victoria cu Halep: "Sunt extrem de fericită, e fantastic cum am reuşit să câştig". Decizia tactică dificilă dinaintea meciului

19 iun 2015 2586 afişări Comentează şi tu Tenis

Kristina Mladenovic (43 WTA) a spart gheaţa cu prima victorie în faţa unei jucătoare de Top 10 în afara Franţei, revenind spectaculos în faţa Simonei Halep, în sferturile de finală ale turneului de la Birmingham, şi câştigând, scor 2-6, 6-0, 7-6(4). Mladenovic va juca în semifinale împotriva reprezentantei Cehiei, Karolina Pliskova, cea care a produs o mini-supriză, învingând-o pe Carla Suarez Navarro, 6-2, 6-2, în 65 de minute.

"Sunt foarte fericită. Simona este o jucătoare incredibilă şi este fantastic cum am reuşit să câştig setul doi şi apoi pe al treilea. Simona a jucat foarte solid în primul set, ei i-au intrat loviturile, mie nu prea. Mi-a fost dificil să mă acomodez, să îmi intru în ritm, am avut senzaţia că soarele îmi vine direct în faţă, dar apoi, ea mi-a oferit o şansă, cu greşelile neforţate. Mi-am găsit ritmul. Mă bucur enorm că în final am reuşit să joc la cel mai înalt nivel. Scurta este cu siguranţă una dintre loviturile mele preferate, dar a fost o decizie tactică dificilă dacă să o folosesc în faţa unei jucătoare de top, care se deplasează atât de bine pe teren. Am avut dubii. Mă bucur că a funcţionat. Sigur, a contat şi victoria anterioară de la Paris (n.r. - în 2014, Mladenovic o învingea pe hard, pe Simona, 7-6, 6-4). Rămâne undeva, pe fundal acea informaţie, îţi dă încredere şi un sentiment frumos, că ai avut puterea să baţi o jucătoarea puternică", a comentat la cald succesul Kristina Mladenovic, chiar pe teren.

"Vă mulţumesc pentru susţinere şi vă iubesc", le-a transmis fraanţuzoaica de 22 de ani fanilor prezenţi în tribune.

Ben Rothenberg, de la New York Times, a comentat victoria Kristinei: "mereu a avut talentul, e bine să o vezi că leagă victorii acum". În primul tur de la Birmingham, Mladenovic a trecut tot în trei seturi şi tot cu un set adjudecat la zero, de Eugenie Bouchard, fostă jucătoare de Top 10, coborâtă acum pe poziţia a 11-a, scor 6-3, 4-6, 6-0.