Novak Djokovic a încheiat prin abandon cursa de apărare a trofeului de la US Open. Stan Wawrinka completează al doilea sfert de finală pe tabloul masculin

2 sep 2019 7289 afişări Tenis

Deţinătorul trofeului, Novak Djokovic, s-a retras de la US Open 2019, după ce a pierdut primele două seturi ale partidei din optimi în faţa elveţianului Stan Wawrinka, din cauza unei accidentări la umăr.

Liderul mondial a înregistrat al şaselea abandon al carierei în turneele de Mare Şlem potrivit statisticilor ATP, al 13-lea per total al carierei, trimiţându-l mai rapid pe Wawrinka în sferturi, când campionul ediţiei 2016 se afla la conducere pe tabelă, 6-4, 7-5 şi 2-1 cu break. Este însă primul abandon al lui Djokovic la US Open.

Unul dintre cele două derby-uri ale optimilor de finală de pe tabloul masculin, între doi dintre cei cinci foşti câştigători aflaţi la startul ediţiei 2019, meciul dintre Novak Djokovic şi Stan Wawrinka s-a încheiat înainte de limită, după o oră şi 46 de minute de joc, duminică noapte, pe Arthur Ashe Stadium. Elveţianul, cap de serie 23 la New York, va juca pentru un loc în semifinale împotriva rusului Daniil Medvedev, favorit 5 la ultimul turneu de Mare Şlem al anului.

Start spectaculos de meci şi o fragilitate uşor sesizabilă pentru Djokovic

Novak Djokovic, care anunţase încă de la finalul partidei din turul doi că, din cauza durerilor la umăr, s-a gândit să se retragă din turneu, a comis un număr necarasteristic de greşeli neforţate în duelul cu Wawrinka, numărul loviturilor câştigătoare fiind mult mai mic (15, faţă de 35).

Meciul a debutat în forţă, cu tenis de înaltă intensitate, printr-un game împins la egalitate de Wawrinka pe serviciul lui Djokovic. Cei doi jucători, aflaţi la al 25-lea meci direct, nu s-au menajat în start de meci, purtând dueluri tari, în care sârbul şi-a etalat abilităţile fantastice de acoperire a terenului, Wawrinka fiind însă cel mai agresiv. Prima oportunitate de a face break i-a aparţinut însă lui Djokovic, care s-a agăţat de un game patru cu fluctuaţii pentru Wawrinka, având minge de 3-1. Elveţianul s-a activat însă în momentele importante, servind impecabil la unica minge de break avută de numărul unu mondial, game-ul revenindu-i după trei egalităţi.

Wawrinka a speculat apoi în game-ul imediat următor la retur, Djokovic având probleme atât cu primul serviciu, cât şi cu precizia loviturii de rever. Stan, cu Magnus Norman şi Dani Vallverdu în lojă, a rezistat asaltului lui "Nole" pentru a duce scorul la 4-2, anulând două mingi de rebreak, reuşind apoi cu relativă uşurinţă să îşi conserve avantajul până la finalul manşei inaugurale, având cifre mai bune la toate capitolele statisticii: 8-0 la aşi, 10-6 la lovituri câştigătoare şi 11-13 la greşeli neforţate. Cel mai important pentru Wawrinka a fost faptul că a servit impresionant în momentele în care Djokovic a întrezărit o oportunitate de a se impune la retur în manşa inaugurală.

Djokovic a dominat startul setul secund, desprinzându-se la 3-0 pe tabelă, însă nu a putut păstra avantajul luat decât până în game-ul şapte, atunci când Wawrinka şi-a reparat greşeala, lansându-se pe culoarul unei reveniri impresionante. De la 4-1 în setul doi, Djokovic nu a mai câştigat decât două dintre următoarele zece game-uri disputate, înainte de a renunţa la luptă. Sârbul a decis să abandoneze de îndată ce a cedat break la zero în startul setului trei.

Stanimal, un tip de altă dispoziţie în Grand Slam-uri

Stan Wawrinka şi-a trecut, astfel, în cont a doua victorie consecutivă la New York în faţa sârbului pe care îl învinsese şi la ultimul meci direct, în finala US Open 2016.

Cu o a şasea victorie a carierei în faţa lui Djokovic, Wawrinka a dovedit, o dată în plus, că se descurcă cel mai bine pe marile arene ale lumii, reuşind a cincea victorie în faţa liderului la zi al clasamentului mondial din 9 meciuri directe disputate în turneele de Mare Şlem, în condiţiile în care în turneele celelalte a pierdut toate cele 17 meciuri directe cu numărul unu mondial.