Mihaela Buzărnescu, criză de nervi în timpul meciului de la Bucureşti: "Nu mai urla că nu mai poţi! Băi, mă asculţi!?". Dialog incredibil cu antrenorul

18 iul 2018 16782 afişări Tenis

Mihaela Buzărnescu (30 de ani, 25 WTA) a clacat în timpul meciului cu Tamara Zidansek. Deşi a câştigat primul set în doar 35 de minute, 6-3, în actul secund nu i-a mai mers la fel de bine şi a făcut o criză de nervi pe margine, în timpul unui on-court coaching. Greşelile personale au exasperat-o, motiv pentru antrenorul Septimiu Frăţilă de a interveni.

La scorul de 4-1, în setul secund, Buzărnescu a izbucnit în lacrimi, fiind cu nervii la pământ. Iată cum a decurs dialogul dintre Frăţilă şi Buzărnescu, conform DigiSport.

Septimiu Frăţilă: ”Ea joacă foarte mult cros. Tot timpul când se apară, o face cu cros. Mă auzi? Aşa, joacă lung de linie, să nu-ţi fie frică să joci aşa. haide! Uită-te la mine, fii pozitivă! Nu trebuie să-ţi fie teamă să joci lung de linie. Întotdeauna, cânt tu ataci, ea se apleacă în cros şi cu mingi înalte”.
Mihaela Buzărnescu: ”Dar, am jucat aşa şi a fost 4-1 şi 40-0!”

Septimiu Frăţilă: ”Băi, lasă că a fost 4-1 şi 40-0, te opreşti? Băi, mă asculţi? Deci, să nu-ţi fie frică să loveşti în lung de linie când atacă ea”.
Mihaela Buzărnescu: ”Ce am făcut la primul game? Am dat lung de linie, apoi lung de linie cu reverul, out”.

Septimiu Frăţilă: ”Aşa, si ai răbdare puţin. Băi, nu mai tot urla că nu mai poţi. Mă asculţi? Deci, termină cu nu mai poţi! Hai, că esti mai bună!”, a replicat antrenorul, după care a bătut palma cu Mihaela.

Deşi a mai avut ieşiri necontrolate şi a folosit un limbaj vulgar, Mihaela şi-a revenit şi a câştigat şi setul al doilea, cu 7-5, după o oră şi 14 minute. Astfel, românca s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Bucureşti, unde o va întâlni pe Yafan Wang.

La finalul meciului, Buzărnescu a avut mesaj special pentru Simona Halep: "O aştept pe Simona la un meci de la turneu. Ştiu că a fost la partida Irinei Begu şi sper să ajungă şi la una de-a mea", a declarat Mihaela Buzărnescu.