Lovitură pentru Şarapova, la Stuttgart: a patra înfrângere consecutivă o aruncă în afara Top 50. Rusoaica a reuşit 17 aşi în meci, dar nu a fost de ajuns

24 apr 2018 6814 afişări Comentează şi tu Tenis

Maria Şarapova a rămas fără "credit' la turneul care i-a deschis larg porţile în 2017, introducând-o pe tablou chiar înainte ca suspendarea ei să expire. Rusoaica a părăsit întrecerea de la Stuttgart încă din primul tur, după un maraton de două ore şi 44 de minute împotriva franţuzoaicei Caroline Garcia, cotată cu şansa a şasea la trofeu.

Rusoaica nu a reuşit să apere punctele aferente semifinalei reuşite în 2017, astfel încât, după a patra înfrângere consecutivă în circuit, va părăsi top 50 WTA, începând de luni. Absentă 15 luni din circuit după ce a fost depistată pozitiv cu Meldonium în timpul Australian Open 2016, "Masha" a revenit între cele mai bune 50 de jucătoare ale lumii pe 8 ianuarie 2018, după semifinala jucată la Shenzhen. Cvintupla campioană în turneele de Mare Şlem nu a rezistat decât 13 săptămâni în Top 50.

Deşi a început excelent meciul, iar break-ul obţinut în game-ul al doilea i-a fost suficient Şarapovei pentru a tranşa manşa inaugurală, Garcia a  transmis rapid semnalul revenirii. După ce în primul set nu reuşise să câştige mai mult de două puncte într-un joc pe lansarea Mariei, Caroline a obţinut prima minge de break în game-ul doi al setului doi. Şarapova a rezistat, a salvat minge de break şi în game-ul următor, însă a treia oară, Garcia a concretizat. Şarapova a parat desprinderea lui Garcia la 4-2, cu rebreak rapid, şi-a recâştigat încrederea la serviciu, legând două game-uri albe şi a pus presiune cu o nouă minge de break pe lansarea numărului şapte mondial. Garcia a împins însă lupta în tiebreak, iar acolo a făcut legea, reuşind să o ţină mereu pe Şarapova în urmă pe tabela de scor. "Masha' a luptat, a anulat trei mingi consecutive de set la 3-6, însă la 6-6 a îngropat două mingi consecutive în fileu şi şi-a pecetluit soarta.

Şarapova a avut prima şansă în decisiv, a condus cu 2-0, însă a fost rândul franţuzoaicei să răspundă cu rebreak. Setul trei a curs din egalitate în egalitate, până în game-ul nouă, în care, o a zecea dublă greşeală i-a netezit calea spre break numărului şapte mondial, care a convertit convingător trimiţând-o în defensivă pe Şarapova, cu lovituri de forehand spre colţurile terenului. Pe serviciu, Garcia a valorificat a doua minge de meci pentru a consemna o primă victorie în faţa Mariei Şarapova, scor 3-6, 7-6(6), 6-4.

Triplă campioană la Stuttgart, Şarapova a părăsit întrecerea chiar dacă a avut 14 lovituri câştigătoare în plus faţă de Caroline Garcia (39-25), acelaşi număr de greşeli neforţate (25-25) şi 17 aşi.

• Maria Şarapova ar fi putut fi adversara din semifinale a Simonei Halep. După un efort imens, Caroline Garcia avansează spre o optime de finală cu senzaţia de 15 ani a circuitului, Marta Kostyuk (158 WTA, Ucraina) care a trecut cu 6-4, 6-1 de Antonia Lottner.

2018: pantă descendentă pentru Şarapova

Maria Şarapova a început anul promiţător, cu o semifinală în turneul de la Shenzhen - însă chiar dacă a legat trei victorii, rusoaica s-a înclinat în faţa unei sportive cu pretenţii modeste - Katerina Siniakova (47 WTA). Fostul număr unu mondial a câştigat ultimele două meciuri în ianuarie, la Australian Open, înainte de a fi învinsă clar de Angelique Kerber - scor 6-1, 6-3.