LIVE BLOG Fed Cup | Sorana Cîrstea – Yanina Wickmayer 6-7, 7-5, 5-7. Belgia are 2-0 după primele două partide. Monica Niculescu a pierdut în minimum de seturi primul meci al zilei

LIVE BLOG Fed Cup | Sorana Cîrstea - Yanina Wickmayer 6-7, 7-5, 5-7. Belgia are 2-0 după primele două partide. Monica Niculescu a pierdut în minimum de seturi primul meci al zilei
  • Belgia conduce cu 2-0 după prima zi. Monica Niculescu a pierdut, scor 3-6, 4-6, partida cu Kirsten Flipkens, după o oră și 40 de minute de joc în care n-a găsit răspunsul la ritmul impus de adversara sa. Sorana Cîrstea a cedat în trei seturi scor 6-7, 7-5, 5-7 contra Yaninei Wickmayer, după un meci ce a ținut mai mult de trei ore.

Programul meciurilor de mâine:

• Monica Niculescu – Yanina Wickmayer (ora 13:00)
  • Sorana Cîrstea – Kirsten Flipkens (după ora 14:30)
  • Irina Begu/Patricia Țig – Maryna Zanevska/Elise Mertens (după ora 16:30)

18:39 Sorana va servi din nou pentru a rămâne în meci. Wickmayer conduce cu 40-15 și are încă două mingi de meci. S-a strigat out dar Sorana solicită challenge. Din păcate a fost out, iar Belgia are 2-0 în confruntarea cu România.

18:37 Wickmayer trimite mult în out și Sorana are două mingi de break, două mingi de 6-5 în setul decisiv. Belgianca îi anulează Soranei cele două mingi de break. Wickmayer își face serviciul în cele din urmă și conduce cu 6-5 înaintea ultimului game din acest meci.

18:30 Sorana servește pentru a rămâne în meci. Wickmayer conduce cu 40-15 și va avea două mingi de meci! Cîrstea servește în forță și duce scorul la 40-40. Două mingi de meci salvate de jucătoarea noastră. Sorana își face serviciul reușind patru puncte consecutive și duce scorul la 5-5!

18:22 Minge de break pentru Sorana Cîrstea la 30-40. Din păcate jucătoarea noastră a returnat în fileu, așadar avem din nou egalitate la 40. Sorana anulează și ea o minge de 5-4 a belgiencei. Wickmayer își face serviciul în cele din urmă și duce scorul la 5-4 în favoarea ei. Adversara Soranei pare epuizată în acest final de partidă.

Sursă: Digi Sport

18:19 Sorana reușește să câștige la zero game-ul jucat pe propriul serviciu. Avem în continuare egalitate perfectă între cele două, 4-4 în setul decisiv.

18:17 Wickmayer își face și ea serviciul fără mari emoții și conduce cu 4-3. Sorana trebuie să-și câștige serviciul cu orice preț.

18:14 Sorana își face serviciul și egalează la 3. Wickmayer va servi pentru 4-3. Puteți vedea mai jos cât de mult au alergat cele două jucătoare în acest meci.

18:08 Minge de break pentru Sorana, dar din păcate jucătoarea noastră a trimis în out. Wickmayer trimite și ea în out și îi acordă Soranei o a doua minge de 3-2. Belgianca nu cedează și e din nou 40-40. Se joacă de aproape trei ore! În cele din urmă Wickmayer își face serviciul și conduce cu 3-2 în setul decisiv.

17:55 Wickmayer are minge de re-break pe serviciul Soranei. Jucătoarea noastră salvează mingea de break egalând la 40. Încă o minge de break pentru belgiancă, iar de această dată Sorana trimite în afara terenului, dar mulțumită unui challenge s-a constatat că mingea a fost în teren. Punctul se repetă dar Wickmayer reușește să facă re-break. 2-2 în setul decisiv.

17:52 Sorana reușește break-ul în al treilea game al setului decisiv! 2-1 pentru jucătoarea noastră care va servi pentru 3-1.

17:47  Wickmayer are minge de break în al doilea game. Sorana forțează și duce scorul la 40-40. Belgianca reușește în cele din urmă să trimită o scurtă peste fileu, dar Cîrstea returnează și obține avantajul. Game pentru România, 1-1 în setul decisiv.

17:30 Începe setul decisiv! Wickmayer servește prima. Game-ul durează de aproape 10 minute, iar Wickmayer continuă să-i anuleze Soranei mingile de break. Românca greșeste la fileu iar Wickmayer își câștigă serviciul în cele din urmă.

17:27 Wickmayer trimite în out iar Sorana va avea minge de set. Game și set pentru România! Vom avea set decisiv pentru această partidă.

17:20 Wickmayer revine de la 0-30 pe propriul serviciu și conduce cu 40-30. Belgianca trimite însă afară și avem egalitate la 40. Se joacă deja de două ore! Wickmayer trimite din nou afară iar Sorana va avea minge de break pentru 6-5. Românca returnează slab serviciul iar belgianca îi anulează mingea de break. Încă o minge de break acum pentru jucătoarea noastră. Dublă greșeală, Wickmayer! Sorana reușește break-ul și va servi pentru câștigarea setului

17:16 Sorana își face serviciul și egalează la 5. Avem nevoie de un break pentru a forța victoria în acest set.

17:13 Wickmayer servește impecabil și duce scorul la 5-4. Belgianca poate închide partida daca va reuși un nou break pe serviciul Soranei.

17:10 Sorana are 40-30 și servește pentru 5-3. Wickmayer o întinde serios pe jucătoarea noastră care reia în fileu. Belgianca anulează încă o minge de 5-3 a Soranei, și avem din nou egalitate dla 40. Cîrstea reia de două ori în fileu iar Wickmayer reușește re-break-ul. Scorul este 4-4, iar belgianca servește pentru 5-4.

17:04 Time-out medical solicitat de echipa României. Sorana este pansată la degetul mare de la piciorul drept.

17:00 Sorana are 40-0 și poate reuși re-break-ul! Este un moment extrem de important pentru jucătoarea noastră. Prima minge de break se duce afară, mai avem două șanse. Și a doua minge de break se duce în out, iar Sorana mai are o șansă pentru re-break. BREAK SORANA! Wickmayer reia în fileu, iar jucătoarea noastră conduce cu 4-3 și va servi pentru 5-3.

16:55 Dublă greșeală din partea Soranei iar Wickmayer are trei mingi de break! Cîrstea o salvează pe prima, au mai rămas două. Break pentru belgiancă care duce scorul la 3-3, și acum servește pentru 4-3.

16:52 Sorana cedează pe serviciul adversarei la 40-30, iar scorul este acum 3-2. Jucătoarea noastră va servi pentru 4-2.

16:48 Wickmayer e complet neinspirată când vine vorba de scurte la fileu. Belgianca îi oferă avantajul Soranei iar jucătoarea noastră profită și duce scorul la 3-1.

16:43 Cîrstea duce al treilea game la 40-40 dar cedează în cele din urmă. 2-1 pentru Sorana în această primă parte a setului secund.

16:38 Sorana își câștigă serviciul, și are un început perfect în acest al doilea set. 2-0 pentru Cîrstea după două game-uri jucate.

16:33 Wickmayer servește în game-ul de debut al setului secund. Sorana începe în forță și are minge de break la 30-40. Minge trimisă din afară de jucătoarea noastră, 40-40. Avantaj pentru Cîrstea, dar belgianca anulează și a doua minge de break. Greșește o scurtă Wickmayer, iar Sorana începe setul al doilea cu un break.

16:24 Sorana cedează ambele puncte din serviciul său, iar Wickmayer conduce cu 4-1 în acest moment. Belgianca își pierde și ea ambele servicii iar Cîrstea reduce diferența la 4-3. Avem nevoie de un serviciu bun al jucătoarei noastre la acest punct. 5-4 după serviciul Soranei, fiecare jucătoare a câștigat câte un punct. 7-4, iar Wickmayer câștigă primul set! Serviciu impecabil al adversarei noastre.

16:20 Wickmayer conduce cu 2-1 după primele trei puncte. Sorana servește de două ori și poate trece în avantaj.

16:17 Sorana egalează la 40 cu un retur în forță. Din păcate Wickmayer își câștigă serviciul și vom avea tiebreak în acest prim set. Cîrstea va servi prima.

16:10 A mai rămas un singur game de disputat în acest set. Sorana conduce cu 6-5 și sperăm la un break pentru a nu se ajunge în tiebreak.

16:07 Trei game-uri la rând a câștigat Wickmayer, iar scorul este acum 5-5. Sorana trebuie să-și facă serviciul și să ducă scorul la 6-5.

16:01 Belgianca are trei mingi de break și poate întoarce soarte acestui set. 5-4, Wickmayer câștigul game-ul după un challenge în urma căruia s-a văzut că lovitura Soranei a fost afară. Avem nevoie de un re-break acum pentru a ne adjudeca primul setul.

15:59 Wickmayer își câștigă serviciul ducând scorul la 5-3. Sorana va servi pentru a închide primul set.

15:53 Sorana anulează mingea de break a belgiencei, egalând la 40. 5-2 în cele din urmă! Cîrstea domină acest prim set al partidei.

15:48 Cîrstea reușește al doilea break consecutiv și va servi pentu 5-2! Sorana joacă aproape perfect în acest prim set.

15:43 Re-break reușit de Wickmayer, însă Sorana rămâne la conducerea setului, având 3-2. Belgianca va servi pentru 3-3.

15:40 Ilie Năstase s-a arătat nemulțumit de o decizie a arbitrilor. „Tu ești nebun la cap?”, i-a strigat fostul număr unu mondial arbitrului care a strigat out la o minge trimisă de Sorana spre linia de fund.

Sura: Digi Sport

15:36 Dublă greșeală pentru Wickmayer, iar Sorana are trei mingi de break! 3-1 pentru Cîrstea, început perfect de partidă pentru echipa României.

15:31 Sorana o plimbă dintr-un colț în celălalt pe belgiancă, reușind să-și adjudece din nou serviciul. 2-1 pentru jucătoarea noastră.

15:28 Wickmayer își face și ea serviciul, iar după primele două game-uri scorul este egal, 1-1.

15:25 Sorana a început foarte bine partida, conducând cu 40-0 pe propriul serviciu, dar Wickmayer a revenit și avem egalitate la 40 în acest moment. Jucătoarea noastră câștigă game-ul în cele din urmă. 1-0 pentru Cîrstea în primul set. Fanii continuă să fie la înălțime.

Sursa: Digi Sport

15:20 A început meciul Cîrstea – Wickmayer, cu Sorana la serviciu. Pe larg despre înfrângerea Monicăi, în cronica scrisă de colegul Alex Tăcină.

14:47 A treia minge de meci a fost cu ghinion pentru Monica. Jucătoarea noastră trimite afară iar Belgia are 1-0 în confruntarea cu România.

14:45 Flipkens are 40-30 și va servi pentru câștigarea partidei. Monica anulează prima minge de meci a partidei.

14:40 Flipkens are trei mingi de 5-4. Monica trimite în afara terenului iar belgianca câștigă la zero pe serviciul jucătoarei noastre. Niculescu e obligată să reușească un nou break în game-ul următor.

14:37 Belgianca își câștigă serviciul iar Monica va servi pentru 5-4. Este un game crucial în vederea desfășurării partidei.

14:32 Flipkens reușește un nou break pe serviciul Monicăi.  4-3 în acest moment, iar belgianca va servi pentru 4-4. Fiecare jucătoare și-a câștigat o singură dată serviciul în acest set.

14:30 Susținere extraordinară a fanilor veniți la Sala Polivalentă pentru jucătoarele noastre.

14:27 Break pentru Niculescu! 4-2 în al doilea set, iar românca are cale liberă spre câștigarea setului.

14:22 Niculescu reușește primul game pe propriul serviciu în setul al doilea, și conduce cu 3-2. Sperăm într-un nou break al Monicăi.

14:15 Monica revinde de la 40-0 și egalează în acest al patrulea game al setului secund. Break pentru jucătoarea noastră, după ce aceasta a câștigat cinci mingi consecutive pe serviciul lui Flipkens.

14:10 Flipkens revine de la 40-15 și are minge de break. Din păcate Monica pierde un nou game pe serviciul său iar belgianca trece în avantaj.

14:04  Monica anulează break-ul lui Flipkens, iar acum poate prelua conducerea setului.

14:00 Flipkens reușește break-ul în primul game al setului secund, iar Monica pare că este la pământ în acest moment.

13:53 Monica salvează prima minge de set a partidei. Flipkens va servi din nou pentru 6-3. După 45 de minute belgianca reușește să se impună în primul set. E pentru prima oară în confruntările dintre cele două jucătoare când Niculescu cedează primul set.

13:48 Break pentru Flipkens, iar belgianca va servi pentru câștigarea primului set!

13:45 Flipkens revine la conducerea partidei, câștigând la zero pe serviciul său.

13:43 Monica își pierde serviciul, iar Flipkens recuperează break-ul câștigat de jucătoarea noastră.

13:36 Flipkens își câștigă serviciul, 3-2 pentru Monica în acest moment.

13:33 Niculescu câștigă la zero al patrulea game al partidei, reușind să se desprindă la 3-1.

13:28 Monica reușește break-ul cu puțină șansă, fiind ajutată de fileu. 2-1 pentru jucătoarea noastră!

13:25 Niculescu își câștigă serviciul, după un game care a durat aproape 10 minute!

13:20 Niculesc salvează prima minge de break a partidei, dar Flipkens a ridicat sala în picioare cu o lovitură spectaculoasă.

13:15 Flipkens câștigă primul game pe serviciul său, 1-0 așadar în primul set.

13:08 A început meciul! Jucătoarea noastră a câștigat primul punct al partidei după un schimb lung.

12:55 A început festivitatea de deschidere la Sala Polivalentă. Echipa României a intrat pe celebra melodie „Noi suntem români”, alături de căpitanul nejucător Ilie Năstase. Crainicul prezintă componența celor două echipe.

12:20 40 de minute ne despart de prima minge a meciului de Fed Cup dintre România și Belgia. De la ora 13:00, Monica Niculescu va intra pe teren contra lui Kirsten Flipkens, adversară contra căreia a câștigat trei dintre cele șase meciuri directe. Momentan, atmosfera de la Sala Polivalentă e destul de liniștită, dar lumea începe să se strângă li, încet dar sigur, nivelul decibelilor va crește.

1. Ilie Năstase antrenează din nou după 22 de ani

Năstase, noul căpitan nejucător al echipei României, nu se află la prima experiență ca antrenor! El a mai stat pe banca tehnică a naționalei de Cupa Davis, în anii 1994-1995. „Nasty” nu are însă amintiri prea frumoase din acea perioadă, ținând cont că a pierdut ambele meciuri: 0-5 în Africa de Sud, respectiv 1-4 în Maroc. Ilie, care în Africa de Sud a fost eliminat de arbitru pentru gesturi obscene, a fost convins de prietenul Ion Țiriac să înceapă o nouă aventură că antrenor, după 22 de ani.

Fostul lider mondial spune că va fi mult mai sobru în noul rol: „Am auzit că n-am voie să fac scandal, dar vom vedea. La fete mă pricep, cred că n-o să am probleme. O să fiu cuminte, n-o să fac scandal. O să le încurajez în momentele importante„, a declarat căpitanul nejucător al României pentru Digisport.

2. Niculescu și Cîrstea vor intra la simplu

În această fază a Fed Cup se joacă după sistemul „cel mai bun din 5 meciuri”, primele patru partide fiind de simplu, iar ultima de dublu. După ce s-a sfătuit cu fostul căpitan Alina Tecșor, rămasă în staff ca antrenoare, Năstase a hotărât că le va trimite în teren la simplu pe Monica Niculescu (36 WTA) și Sorana Cîrstea (62 WTA).

Chiar dacă Sorana este mai slab clasată decât Irina Begu (29 WTA), staff-ul tehnic al naționalei va miza pe forma de moment a jucătoarei din Târgoviște. Astfel, cele cinci meciuri vor arăta astfel:

• Monica Niculescu – Kirsten Flipkens (sâmbătă – ora 13:00)
  • Sorana Cîrstea – Yanina Wickmayer (sâmbătă – după ora 14:30)
  • Monica Niculescu – Yanina Wickmayer (duminică – ora 13:00)
  • Sorana Cîrstea – Kirsten Flipkens (duminică – după ora 14:30)
  • Irina Begu/Patricia Țig – Maryna Zanevska/Elise Mertens (duminică – după ora 16:30)

Cîrstea și Begu, la antrenamentu efectuat marți în Sala Polivalentă din București – Credit foto: www.opentenis.ro.

3. România nu a învins niciodată Belgia în Fed Cup

Pentru echipa noastră, o victorie în fața Belgiei ar fi o premieră în competiția inter-țări din tenisul feminin. România a mai jucat de trei ori cu Belgia, pierzând de fiecare dată:

• 0-2 în sferturile Grupei Mondiale din 1975, într-un meci disputat în Franța. Virginia Ruzici și Mariana Simionescu au pierdut ambele dueluri la simplu: 2-6, 3-6 cu Michele Gurdal, respectiv 6-1, 5-7, 2-6 cu Monique Van Haver
  • 1-2 în Grupa I Europa/Africa din anul 1995, în Spania. Cătălina Cristea a pierdut primul joc cu Laurence Courtois, Ruxandra Dragomir a egalat după 6-2, 6-4 cu Sabine Appelmans, dar Cătălina și Ruxandra au cedat la dublu: 0-6, 2-6 cu Laurcence Courtois și Nancy Feber.
  • 0-3 în Grupa Europa/Africa din anul 1995, tot în Spania. Cristea și Dragomir nu au mai luat niciun punct, fiind învinse atât la simplu (6-7, 3-6 cu Courtois, respectiv 4-6, 3-6 cu Appelmans), cât și la dublu (4-6, 3-6 cu Els Callens/Nancy Feber).

4. România joacă fără Halep pentru prima oară după doi ani

Din cauza retragerii Simonei Halep (4 WTA), naționala tricoloră se află într-o situație dificilă, cu care nu s-a mai confruntat de aproape doi ani! Cea mai bună jucătoare tricoloră a declarat forfait după ce s-a accidentat la genunchi, fiind înlocuită de rezerva Patricia Țig (106 WTA). Ultima dată, Halep a absentat de la un meci de Fed Cup în aprilie 2015, însă fetele noastre s-au mobilizat și au câștigat barajul din Canada, scor 3-2, calificându-se în Grupa Mondială. Simona a răspuns apoi ambelor convocări din din 2016, însă nu a putut ajuta echipa prea mult, pierzând de fiecare dată câte un meci din cele două jucate la simplu, atât cu Cehia (2-3 în Grupa Mondială), cât și cu Germania (1-4 la baraj).

5. Cine sunt posibilele adversare dacă trecem de Belgia

În cazul în care câștigă meciul cu Belgia din Grupa Mondială II, România va juca la baraj cu o echipă care va pierde în Grupa Mondială sau cu o formație care va câștiga în Grupa Mondială II. Astfel, din Grupa Mondială ar putea veni: Cehia, Spania, Germania, SUA, Belarus, Olanda, Elveția sau Franța. Adversarele care ar putea fi extrase din Grupa Mondială II sunt: Rusia, Taipei, Ucraina, Australia, Slovacia sau Italia. În schimb, echipa pierzătoare ar urma să întâlnească o națională învinsă în Grupa Mondială II sau una câștigătoare în Grupa I Europa/Africa.

A făcut primii pași în redacția ProSport în anul 2013, iar „universul" presei l-a fascinat din prima! Culege știri de ultimă oră, realizează live bloguri, analize, interviuri cu sportivi de top, în special din lumea tenisului, căutând părțile nevăzute ale sportului alb. După cinci ... citește mai mult