LIVE BLOG | Amara-Amanda! Halep părăseşte Roland Garros surprinzător, în sferturi, "mitraliată" de o puştoaică de 17 ani. Amanda Anisimova a dominat-o pe campioana en-titre la toate capitolele, scor 6-2, 6-4

6 iun 2019 41327 afişări Tenis

Simona Halep s-a înclinat azi, în sferturile de la Roland Garros, scor 2-6, 4-6, în faţa jucătoarei din Statele Unite Amanda Anisimova (17 ani, 51 WTA), în doar 70 de minute, Elev lui Daniel Dobre a jucat timid, şi-a pierdut succesiv încrederea în armele ei principale, iar puştoaica născută din părinţi ruşi a plimbat-o sistematic pe tot terenul. Din nou, serviciul neconcludent al fostului lider mondial s-a dovedit decisiv în desfăşurarea unei partide pe care Halep a gestionat-o greşit.

14:17 Simona nu-şi face serviciul, comite o dublă greşeală la 30-30 şi Amanda închide gameul, setul şi meciul. Meciul durat o oră şi opt minute.

14:03 Halep face break şi aprinde scânteia speranţei, scânteia unei posibile reveniri. E 3-4, se poate! Halep urmeaază la serviciu, dar lansările SImonei trebuie să fie precise şi înşelătoare pentru a spera că o poate ajunge din urmă pe Anisimova. Gameul e disputate, loviturile de dreapta ale julcătoarei din State sunt devastatoare. Au adâncime şi prind tuşele. Simo e obligată să bătătorească fundul terenului.

13:56 Jucătoarea din Statele Unite a devenit azi un adevărat perete de returnat mingi. Se deplasează supersonic în teren, loveşte variat şi o prinde de multe ori pe contre pied pe Simona. Punctele obţinute o ajută să-şi ridice şi mentalul, dar să şi găsească resursele fizice pentru a continua disputa la cel mai înalt nivel. Se face 4-1, un scor greu de anticipat.

13:46 Scor neverosimil pe tabelă. Simona nu-şi găseşte cadenţa. Imprimă efect mingilor dificile, dar nu reuşeşte să-şi pună în încurcătură adversara. Se face 3-0 pentru Amanda în doar 36 de minute. Campioana en-titre a cedat actul inaugural în doar 28 de minute, iar gameurile din actul secund s-au scurs în doar opt minute. La 0-3, Simona e obligată să schimbe partitura! Daniel Dobre o priveşte din tribune, dar pare că nu are puterea necesară de a schimba cursul jocului. Totuşi, reduce din diferenţă campioana de anul trecut şi rămâne o speranţă firavă. 1-3 în setul secund.

13:43 Mingile Simonei se prăvălesc în plasă constant în contextul în care americanca de pe 51 WTA a luat un ascendent moral care pare, la prima vedere, letal. Forehand-ul americacei funcţionează la turaţie maximă, iar de pe fundul terenului, Simona pare că nu are vreo şansă în acest meci cu frumoasa jucătoare născută din părinţi ruşi. E 2-0 deja pentru sportiva din Statele Unite.

13:36 Anisimova câştigă primul set la finele unei manşe în care s-a exprimat perfect. Cu un joc variat şi cu o doză de noroc în schimburile cheie, sportiva din State a făcut break şi a închis setul pe serviciul elevei lui Daniel Dobre, care a comis mult prea multe erori neforţate. Simona a salvat două mingi de set în uralele fanilor, însă a capotat în final. 6-2 pentru Anisimova şi situaţia se complică pentru fostul lider mondial.

13:33 Amanda îşi face autoritar serviciul şi mai pune un strop pe tabelă pentru a confisca runda inaugurală. Americanca are un nivel foarte ridicat, anticipează direcţia loviturilor fostului lider mondial şi pare că domină întâlnirea. Halep nu-şi regăseşte jocul perfect din ultimele partide şi pare că are nevoie de un restart. Urmează la serviciu cu mingi noi.

►4-2 pentru Anisimova, care nu pare deloc intimidată de Simona Halep. Diferenţa de vârstă dintre cele două este de zece ani, Simona fiind decanul de vârstă.

► Amanda vine cu amendamente! Game spectaculos al tinerei ruso-americance. O vezi cum ajunge cu lejeritate la fileu, îi pune scurtă Simonei şi urmăreşte apoi eficient replica româmncei. 15 minute pentru un 3-2 muncit de Anisimova, care, cu un 7-4 la winners, arată exact cum o descria Simona la conferinţa de presă: fără pic de frică, teamă ori respect care să îi blocheze mâna.

► Halep arată că nu se teme de reverul Anisimovei, iniţiind dialogul direct rever-rever. Deschide bine unghiurile pe game-ul de serviciu, trimite de trei ori câştigător şi egalează. Cel mai nou proiect al lui Nick Saviano închide al doilea game pe serviciu la zero, autoritar, pentru 2-1 pe tabelă.

► Seria formidabilă de 16 break-uri consecutive reuşite de Simona Halep la Roland Garros 2019 se încheie. Anisimova pune prima minge în teren constant, stă bine în schimb cu reverul şi nu se lasă intimidată de returul plat al româncei. 1-0 în start de meci pentru adolescenta în vârstă de 17 ani.

► Zeiţa Nadia este în lojă penru partida Simona Halep - Amanda Anisimova. Alături de Ion Ţiriac, marea noastră gimnastă o susţine, din nou, pe Simona, aşa cum s-a întâmplat şi anii trecuţi.

12:55 Ne reîntâlnim la Paris! Ne amintim de un fan care ducea un steag imens pe Chatrier, la semifinala de anul trecut, Halep - Muguruza. Ei bine, acum a intrat în complex fără steag. De ce? Pentru că nu i-a fost permis accesul cu un steag de peste 3 m. Stewarzii au măsurat cu cotul dimensiunea tricolorului şi au decis că este neregulamentar.

UPDATE JOI, 12:45 Veşti bune de la Paris. Azi se joacă tenis! Vom vedea meciul Simona Halep - Amanda Anisimova în deschiderea programului de pe centralul Philippe Chatrier. Pentru moment, Novak Djokovic îşi face mâna pentru derby-ul zilei Alexander Zverev. Sârbul nu a mai ajuns între ultimii patru la Paris din momentul în care a câştigat trofeul, însă Zverev are nevoie să facă meciul vieţii pentru a-i administra liderului mondial prima înfrângere în Grand Slam-uri de la startul Wimbledon 2018 încoace.

Voluntarii turneului au pregătit ziare special concepute pentru turneul de la Roland Garros pentru toţi posesorii de bilete. Le Cotidien îi aşteaptă pe scaune pe spectatori, pe Chatrier. În fiecare zi de turneu, este prezentată o avancronică a partidelor din programul zilei. Foto: Cezara Paraschiv / ProSport

UPDATE 18:50 S-a stabilit ora meciului Simona Halep - Amanda Anisimova. Partida va avea loc joi, 6 iunie, ora 13:00!

UPDATE 17:37 Meciul Simonei Halep, amânat! Ploaia a dat peste cap planurile organizatorilor, partida Simona Halep - Amanda Anisimova a fost amânat şi se va disputa mâine, joi, 6 iunie.

UPDATE 17:00 Meciul va începe în jurul orei 17:30.

UPDATE 16:00 Ultimele informaţii: partida nu va începe mai devreme de 17:00.

UPDATE ORA 15:20 Corespondenta ProSport la Paris, Cezara Paraschiv, ne anunţă că partida Simonei Halep nu va începe până în ora 16:00, ora României. În capitala Franţei plouă în continuare, iar spectarorii s-au adăpostit prin restaurantele din complex.

UPDATE ORA 15:00 Oficialii celui de-al doilea turneu de Grand Slam al anului au anunţat în urmă cu puţin timp că partida româncei nu va începe înainte de ora 15:30 (ora României). Confruntarea e transmisă în direct în România de Eurosport.

UPDATE Corespondenta ProSport la Paris, Cezara Paraschiv, a stat de vorbă, la CENTRUL DE PRESĂ de la Roland Garros, cu oficiali ai turneului. Potrivit acestora, un anunţ în privinţa startului meciului Simonei va fi făcut în scurt timp. La Paris plouă în continuare, iar buletinul meteo e unul cu veşti proaste. Pe tot parcursul zilei se pare că va ploua.

UPDATE La Paris plouă torenţial, toate terenurile au fost acoperite, spectatorii s-au adăpostit pe unde au reuşit. Alţi fani au plecat acasă. Deocamdată nu se ştie la ce oră va începe meciul Simonei.

Umbrela e mereu trendy în oraşul preferat al lui Ilie Năstase. FOTO Cezara PARASCHIV (Paris)

UPDATE: Anisimova desfăşoară în acest moment ultimul antrenament înaintea confruntării cu Simona Halep.

Halep are parte de un meci uşor la prima vedere, dar Anisimova a demonstrat că este capabilă de surprize, în tururile precedente de la Paris. A bifat victorii surprinzătoare, iar meciul cu Simona este, fără discuţii, cel mai important al carierei. Anisimova a cedat doar trei game-uri şi a jucat doar cu aproximativ 20 de minute mai mult decât Halep. Sportiva din SUA a învins-o în turul precedent pe Aliona Bolsova Zadoinov cu 2-0, scor 6-3, 6-0.

• Ea scrie o filă din istoria acestui mileniu la Paris: este cea mai tânără jucătoare de la Martina Hingis încoace ajunsă în săptămâna a doua a French Open-ului.

Simona Halep se pregăteşte special pentru câştigarea celui de-al doilea Mare Şlem al carierei. Daniel Dobre, antrenorul ei, a dezvăluit, marţi, cum se antrenează: ”Fetele cu care a jucat Simona până acum la Paris, o făceau destul de drept. Dar ai nevoie ca tot timpul să îi dai ritmul pe care îl poate întâlni la meci, la antrenamente. Trebuie să alegi un jucător de antrenament care să joace pe stilul adversarei din turul următor. ”Anisimova este o jucătoare înaltă, care serveşte bine. Vom vedea şi cum e terenul mâine, dacă va ploua, dacă va fi greu. Vom analiza şi vom vedea cum stă treaba.

Când s-au mai întâlnit (n.r. Halep cu Keys), Simona ghicea unde trimite. Ea vede bine unde servesc adversarele. Alegerea omului cu care se antrenează îi aparţine. Break-urile sunt puse pe seama calităţilor de la retur, dar şi pe imaturitatea serviciului adversarelor. La presiune, serviciul scade, iar Simona poate începe cu break”.