Halep a trecut în două seturi de Pironkova și se va întâlni cu Makarova în sferturi: „Mă așteaptă un meci greu, ea joacă foarte bine”

Halep a trecut în două seturi de Pironkova și se va întâlni cu Makarova în sferturi:

Simona Halep a învins-o pe Pironkova în două seturi în optimile turneului de la Dubai. Halep a trecut de sportiva din Bulgaria cu 6-4, 6-3, iar în sferturi o va întâlni pe Makarova.

Halep este conștientă de faptul că o așteaptă un meci greu contra Makarovei, dar afirmă că va face tot posibilul să treacă de rusoaică și speră ca publicul să o ajute să obțină o nouă victorie.

„Sunt prima dată în sferturi la Dubai. Nu pot să pierd când sunt susținută de acești fani minunați. Am ajuns în finală la Roland Garros, înseamnă mult pentru mine, iar acea finală mi-a dat multă încredere. Makarova joacă foarte bine, am șansa mea mâine. Mă voi lupta să câștig, dar mă așteaptă un meci greu”, a declarat Simona Halep la finalul partidei.

Simona Halep, locul 4 WTA și cap de serie numărul 1, a învins-o, miercuri, cu scorul de 6-4, 6-3, pe sportiva bulgară Țvetana Pironkova (57 WTA) și s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de categorie Premeir 5 de la Dubai.

Halep a avut nevoie de o oră și 20 de minute pentru a trece de Pironkova.

În faza următoare, Simona Halep va juca împotirva rusoaicei Ekaterina Makarova, locul 9 WTA și cap de serie numărul 6, scorul întâlnirilor directe dintre cele două jucătoare fiind egal, 1-1. Halep a câștigat prima întâlnire disputată cu Makarova, cu scorul de 6-1, 7-6 (6), în sferturile de finală ale turneului de la New Haven, ediția 2013. Rusoiaca și-a luat revanșa anul acesta, în sferturile de finală de la Australian Open, când s-a impus cu 6-4, 6-0.

Calificarea în sferturile de finală este recompensată cu 52.430 de dolari și cu 190 de puncte WTA. Cu acest premiu, jucătoarea din Constanța a depășit suma de șapte milioane de dolari câștigată din tenis.