Fără inhibiții. VIDEO | Alison Van Uytvanck și Greet Minnen s-au duelat pentru prima dată pe teren, iar la finalul meciului s-au sărutat: „Suntem în 2019, cred că lumea a trecut peste anumite prejudecăți”

Puterea dragostei.

În primul meci din istorie dintre două jucătoare de tenis care au recunoscut public că formează un cuplu, Alison Van Uytvanck (65 WTA) a învins-o pe Greet Minnen (123 WTA), scor 6-4, 1-6, 6-1. La final, cele două s-au îmbrățișat la fileu și mai apoi s-au săturat, înainte de a da mâna cu arbitrul din scaun.

Duelul dintre cele două a avut în cadrul turneului WTA de la Karlsruhe. În turul următor, Van Uytvanck se va lupta cu Laura-Ioana Paar (253 WTA), jucătoare în vârstă de 31 de ani, din București.

Alison Van Uytvanck a recunoscut în 2018 că are o relțaie cu Greet Minen: „Am decis să nu mai ținem acest lucru doar pentru noi. Sunt fericită oricum, nu contează că partenerul meu e o femeie sau un bărbat. Nu vreau să mă gândesc că ar trebui să fiu rușinată. Nu sunt bolnavă. Mă gândesc că a fost bine că am spus că sunt lesbiană”, a spus Alison, la momentul respectiv.

În direct la ProSport Live, Florin Segărceanu a vorbit despre această relație din interiorul WTA, în timpul turneului de la Wimbledon: „Suntem în 2019 și cred că toată lumea a trecut peste anumite prejudecăți. Poate că este o mică pată de culoare pe echipamentul alb imaculat al jucătoarelor de la Wimbledon. Nimic mai mult”, a spus Segărceanu

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]
Parteneri