Duelul dintre surorile Williams revine! Serena şi Venus se întâlnesc în turul al doilea de la Roma

14 mai 2019 623 afişări Tenis

Serena Williams (37 de ani, 11 WTA) şi Venus Williams (38 de ani, 50 WTA) se vor întâlni, miercuri, în turul secund al turneului de la Roma. Va fi duelul cu numărul 31 dintre cele două surori.

Serena a revenit după o pauză de o lună şi jumătate pe teren, ultimul său fiind la Miami, în martie, şi s-a impus fără probleme la primul meci pe zgură din acest an. Fostul număr 1 mondial a trecut de o jucătoare suedeză venită din calificări, Rebecca Peterson (64 WTA), scor 6-4, 6-2, după ceva mai mult de o oră de joc.

De partea cealaltă, Venus este beneficiara unui wildcard şi a trecut cu dificultate de belgianca Elise Mertens (20 WTA), scor 7-5, 3-6, 7-6 (4), după o partidă maraton, de trei ore şi două minute.