Ce cadou își face Buzărnescu: calificare în finala de la Praga chiar de ziua ei! Cu lacrimi în ochi, Mihaela a învins-o pe Camila Giorgi și a devenit a doua jucătoare a României în clasamentul WTA

Alexandru Tăcină
Ce cadou își face Buzărnescu: calificare în finala de la Praga chiar de ziua ei! Cu lacrimi în ochi, Mihaela a învins-o pe Camila Giorgi și a devenit a doua jucătoare a României în clasamentul WTA
  • MIhaela Buzărnescu (37 WTA) a învins-o vineri pe Camila Giorgi (Italia, 58 WTA), scor 4-6, 6-3, 7-5, și s-a calificat în finala de la Praga, chiar în ziua în care a împlinit 30 de ani.
  • Buzărnescu o va întâlni sâmbătă, de la ora 12:00, pe favorita gazdelor, Petra Kvitova (Cehia, 10 WTA), în ultimul act al competiției de categorie WTA International
  • Mihaela Buzărnescu își putea face un al doilea cadou, dar a pierdut finala probei de dublu, alături de bielorusa Lidziya Marozava, scor 4-2, 2-6 în fața echipei Nicole Melichar/Kveta Peschke (SUA/Cehia).

VICTORIEEE! Buzărnescu o învinge pe Giorgi cu 4-6, 6-3, 7-5 și se califică în a doua finală a carierei în cicuitul WTA, după un meci care a avut de toate. Mihaela s-a enervat, a plâns, a înjurat, dar pe final a jucat un tenis de mare clasă. Toate gesturile nervoase au ajutat-o să se descarce și să obțină o performanță extraordinară. Datorită accederii în finala în care o așteaptă Petra Kvitova, Buzărnescu a urcat pe locul 32 în lume, astfel că de luni va fi a doua cel mai bine clasată jucătoare română în circuitul WTA, după Simona Halep (locul 1). Pentru cei care nu știu, bucureșteanca se afla pe locul 540 WTA la începutul anului trecut.

Semifinala de la Praga a durat două ore și 26 de minute, iar Buzărnescu și-a asigurat un cec în valoare de 21.400 de dolari la capătul ei. Și Mihaela își merită toți banii… După un prim set în care jocul ei a arătat oscilant, sportiva noastră a defilat în actul secund, iar decisivul a fost un roller coaster în toată regula. Buzărnescu și-a pierdut serviciul la 3-3, apoi Giorgi a servit pentru meci la 5-4, însă românca a jucat formidabil sub presiune. Mihaela a lăsat la o parte crisparea și a lovit excepțional în prelungirile decisivului. A reușit rebreak-ul, apoi Camila nu a mai rezistat și a comis o dublă greșeală la minge de meci.


UPDATE Momente foarte delicate pe centralul din Praga: după ce și-a pierdut serviciul, la 3-4, Mihaela a cedat nervos și a început să plângă în pauza dintre game-uri. Antrenoarea și prietena ei, Justyna Jegiolka, a încercat să o calmeze, dar Buzărnescu nu s-a mai putut controla, înjurând în limba engleza: „Nu înțeleg ce dracu’ se întâmplă. Nu înțeleg ce dracu’ joacă! Am fost la două mingi de 4-2!”, și-a vărsat „Miki” of-ul.


UPDATE Avem decisiv în semifinala de la Praga! Buzărnescu își ridică nivelul și câștigă setul al doilea cu 6-3! Foarte agresivă, Mihaela a surprins-o pe Camila cu multe lovituri de mare clasă. E foarte important că Buzărnescu și-a adjudecat setul datorită unui dublu break realizat la 5-3, deoarece va începe actul al treilea la serviciu.


UPDATE Primul set merge în contul Camilei Giorgi, italianca luându-i pentru a doua oară serviciul Mihaelei Buzărnescu, scor 6-4! „Miki” trebuie să fie dezamăgită, ținând cont că revenise excelent în manșa inaugurală, de la 0-3 la 3-3. De asemenea, ea a rezistat formidabil și a egalat la 4 deși Giorgi a beneficiat de trei mingi consecutive de break la 3-4. Dar la 4-5, sub presiunea scorului, serviciul a „trădat-o” pe româncă.


UPDATE A doua bătălie pentru finala de la Praga, dintre Buzărnescu și Giorgi, a început cu italianca la serviciu! Cunoaștem deja prima finalistă a turneului WTA International: Petra Kvitova a dispus în două seturi de Shuai Zhang, scor 7-6(6), 6-0.


Vineri, în ziua în care schimbă prefixul, Mihaela Buzărnescu își poate face nu unul, ci două cadouri la Praga! Bucureșteanca împlinește 30 de ani și poate primi cea mai frumoasă recompensă pentru toate sacrificiile depuse în sportul alb. Buzărnescu forțează calificarea în a doua finală de simplu a carierei în circuitul WTA, după ce a mai jucat cu trofeul pe masă la Hobart 2018 (1-6, 6-4, 3-6 cu Elise Mertens). La scurt timp după încheierea partidei în care o înfruntă pe Giorgi, românca va disputa prima ei finală de dublu, alături de Marozava. Perechea româno-bielorusă le vor avea în față pe favoritele numărul 3, Melichar și Peschke.

Sunt multe realizări pe care Buzărnescu le poate obține dacă o învinge pe Giorgi, iar cea mai importantă ar fi accederea în Top 32 WTA. Mihaela va deveni a doua „rachetă” a României dacă se va califica în finala de la Praga, depășind-o și pe Sorana Cîrstea (35 WTA) după ce a devansat-o deja în clasamentul live pe Irina Begu (36 WTA). Premiul pentru care luptă Mihaela este în valoare de 21.400 de dolari și 180 de puncte WTA. Cealaltă semifinală a fost câștigată de Petra Kvitova (Cehia, 10 WTA), favorita locală trecând de Shuai Zhang (China, 31 WTA), scor7-6(6), 6-0. Meciurile de la Praga pot fi urmărite în direct pe Digisport 2.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]
Parteneri
SUA își pune aliații NATO la test: Trump decide cine rămâne „loial” înainte de retragerea trupelor din Europa
Mediafax
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Cancan.ro
Ultimul tren pentru casele fără autorizație: românii au la dispoziție un an să le pună în legalitate sau riscă demolarea
Adevarul.ro
Marius Măldărăşanu a susţinut că Andrei Nicolescu a încercat să-l păcălească, iar preşedintele lui Dinamo i-a dat replica: ”Asta a fost istoria”
Orangesport
Cum arăta Bianca Drăgușanu când a apărut prima dată la tv, la emisiunea „Din Dragoste”. Nu avea nicio operație estetică
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Râzi cu lacrimi
Legumele din întreaga lume dispar. Iată cum ne afectează, fără să știm, alimentația
Descopera.ro
Explicația halucinantă a pensionarului SRI despre Anna. Cum a încercat 'Romeo' de pe Transfăgărășan să iasă basma curată după ce familia l-a luat la întrebări
Cancan.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Ciao.ro
Pisicile războinice cuceresc acest joc
Go4Games
Exclusiv | Cum arată noile camere de rovinietă inteligente, montate de CNAIR. Calculează câți KM a parcurs o mașină
Promotor.ro