Boris Becker nu s-a putut abține când a aflat decizia TAS în cazul Simona Halep! Reacția fabuloasă a legendarului tenismen care a susținut-o de la început pe româncă: „Yesss!”

Alexandru Tăcină
Boris Becker nu s-a putut abține când a aflat decizia TAS în cazul Simona Halep! Reacția fabuloasă a legendarului tenismen care a susținut-o de la început pe româncă: „Yesss!"

Boris Becker (56 de ani), marele tenismen german care a susținut-o pe Simona Halep (32 de ani) pe toată durata suspendării pentru dopaj, a sărit în sus de bucurie la aflarea veștii că românca poate reveni în circuitul mondial!

Marți, după ce Tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Lausanne (TAS) i-a ridicat suspendarea Simonei Halep, Boris Becker a avut o reacție de bucurie pe rețelele de socializare.

Fostul mare tenismen, actualmente antrenor în circuitul ATP, i-a fost alături Simonei în ultimele 15 luni, făcând mai multe declarații în favoarea sportivei noastre.

Boris Becker nu s-a putut abține când a aflat decizia TAS în cazul Simona Halep! Reacția fabuloasă a legendarului tenismen care a susținut-o de la început pe româncă: „Yesss!”

Boris Becker se bucură nespus pentru victoria reușită de Simona Halep la TAS, românca obținând o reducere a pedepsei de la patru ani la doar 9 luni! Constănțeanca va putea reveni imediat în circuit, iar Becker nu s-a putut abține.

Yesssss, Simo!!! Binemeritat!”, a scris Boris Becker pe contul oficial de Twitter. Neamțul are în palmares șase titluri de Grand Slam la simplu, fiind antrenat și manageriat de Ion Țiriac de-a lungul carierei sale strălucitoare.

Boris Becker parcă a presimțit că Simona Halep își va demonstra inocența la TAS! Luna trecută, fostul antrenor al lui Novak Djokovic a spus: „Îți ținem pumnii, Simo! Meriți un verdict favorabil și sperăm că vei reveni și vei juca mult tenis. Ne-a fost dor de tine”.

Boris Becker a susținut că Simona Halep este o victimă în cazul de dopaj

Atunci când Simona Halep a primit o suspendare de patru ani, la tribunalul Sport Resolutions, Boris Becker s-a arătat contrariat! Germanul a afirmat că Halep este o victimă, în timp ce alte jucătoare au parte de un tratament preferențial din partea organismelor anti-doping:

„Cred că există mult mai multe oi negre decât știm cu toții. Am auzit că se aplică standarde diferite. Jucătoarele din anumite țări sunt informate că urmează un test anti-doping.

O cunosc pe Simona, cred că este o sportiva cu integritate. Pot spune doar lucruri pozitive despre ea. Practic, aceasta este o catastrofă absolută pentru Simona și sper să aibă nervii tari. Poate se va termina cu bine”, a mai spus Becker pentru sursa citată”, a declarat Boris Becker pentru Eurosport.de

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]