Bine ai revenit, Svetlana! Kuzneţova - Barty este prima semifinală de la Cincinnati: rusoaica a intervenit în lupta pentru numărul unu mondial, după o revenire la limită în faţa Karolinei Pliskova

16 aug 2019 4551 afişări Tenis
Bine ai revenit, Svetlana! Kuzneţova - Barty este prima semifinală de la Cincinnati: rusoaica a intervenit în lupta pentru numărul unu mondial, după o revenire la limită în faţa Karolinei Pliskova Svetlana Kuzneţova este pe val la Cincinnati: intrată pe tablou graţie unei invitaţii, rusoaica este acum în semifinalele ediţiei 2019.

Svetlana Kuzneţova, 34 de ani, trăieşte o nouă tinereţe la Cincinnati: pentru prima dată din 2017 încoace (dinainte de a avea problemele la încheietură, din cauza cărora s-a operat de două ori), rusoaica fost număr 2 mondial a acces în semifinalele unui turneu din seria Premier, vineri seară, cu o revenire impresionantă în faţa numărului trei mondial, Karolina Pliskova, scor 3-6, 7-6(2), 6-3. Partida celor două a durat două ore şi 18 minute. Rusoaica o va înfrunta în semifinalele de la simplu pe australianca Ashleigh Barty, principala favorită a turneului din Ohio, având asigurată revenirea în prima sută mondială.

Ajunsă în sferturi cu un parcurs lin, acumulând cele mai puţine minute pe teren (două ore şi 57 de minute pe teren), Karolina Pliskova a lăsat impresia că ar putea pune capăt seriei de patru meciuri ajunse în set decisiv din tot atâtea disputate împotriva Kuzneţovei, servind pentru victorie la scorul de 6-3, 5-4. Rusoaica a reuşit să câştige însă în premieră la retur, sădind o sămânţă clară de dubiu în mintea numărului trei mondial. Contând din ce în ce mai puţin serviciile altădată imparabile, Pliskova a salvat în primă fază manşa a doua, revenind de la 15-40 la scorul de 5-6, pentru a forţa tiebreak-ul. Kuzneţova a jucat însă impecabil în această fază a meciului, luând un avantaj consistent, 5-1, şi fructificând apoi a patra sa minge de set.

În timp ce Svetlana Kuzneţova primea îngrijiri medicale înainte de startul setului trei, Pliskova nu a reuşit să se regrupeze, numărul greşelilor neforţate crescând mai departe în dreptul său. Rusoaica a reuşit să câştige pe serviciul adversarei sale în game-ul al treilea, apărându-şi mai departe avantajul creat devreme, pentru ca în final să îşi consemneze victoria cu un nou break.

Locul 198 la startul Rogers Cup, săptămâna trecută, Kuzneţova a semnat a doua victorie consecutivă în faţa unei jucătoare din Top 10 la Cincinnati, după ce în optimi trecuse cu 6-1, 6-2, în 52 de minute, de Sloane Stephens.