Bianca Andreescu s-a calificat în finala Rogers Cup 2019. De luni, va fi prima sportivă născută în anii 2000 care ajunge în Top 20 WTA. Declaraţie încărcată de emoţii: "Este mai important decât titlul de la Indian Wells"

10 aug 2019 5470 afişări Tenis
Bianca Andreescu s-a calificat în finala Rogers Cup 2019. De luni, va fi prima sportivă născută în anii 2000 care ajunge în Top 20 WTA. Declaraţie încărcată de emoţii: "Este mai important decât titlul de la Indian Wells" Bianca Andreescu face un turneu de vis la Rogers Cup 2019, calificându-se în finală după o victorie în faţa Sofiei Kenin. Foto: Tennis Canada

Bianca Andreescu (27 WTA) s-a calificat, sâmbătă seară, în finala Rogers Cup 2019, învingând-o pe americanca Sofia Kenin (29 WTA), scor 6-4, 7-6(5).

Fără victorie pe tabloul principal la turneul de casă până la această ediţie, racheta numărul unu a Canadei îşi aşteaptă acum adversara pentru trofeu din semifinala a doua, dintre Serena Williams şi Marie Bouzkova (programată în această noapte, cu începere de la ora 1:00). "Sunt atât de fericită că sunt din nou pe teren, am pătimit atât de mult cu umărul, dar acum sunt în finală aici. Este absolut incredibil. Mă bucur că au fost două seturi astăzi. Nu o să mint - am fost destul de tensionată, dar... mă simt atât de bine! Cred că acest moment este mai important decât titlul de la Indian Wells", a declarat Bianca, vizibil emoţionată, cu lacrimi în ochi, la finalul partidei de două ore şi 11 minute, în care a reuşit zece lovituri câştigătoare în plus faţă de adversara sa (28-18).

Cele două jucătoare au mers cap la cap în primul set, apărându-şi game-urile pe lansare până când, la 5-4, Bianca Andreescu a reuşit break-ul, încheind manşa cu un schimb prelungit, jucat cu răbdare şi finalizat cu o execuţie frumoasă.

Americanca a reuşit să îşi creeze avantaj devreme în setul doi, speculând o uşoară relaxare a favoritei gazdelor: a făcut break în game-ul al treilea, însă reacţia Biancăi a fost extrem de promptă, canadianca de origine română reuşind rebreak-ul, salvând apoi o minge de break pe lansare cu as din serviciul doi şi declanşând mai departe un sprint ce părea decisiv. Campioana de la Indian Wells a câştigat patru game-uri consecutive de la 1-2 la 5-2, însă nu a reuşit să închidă partida la 5-3, pe serviciu, făcând cadouri pe bandă rulantă cu dreapta. Sofia Kenin a împins manşa în prelungiri, egalând la 5, iar înainte de a servi pentru tiebreak a cerut pauză medicală, mergând la vestiare pentru a primi îngrijiri. Jucând curajos, cu doză mare de risc, americanca a salvat trei mingi de meci ale Biancăi în ultimul game al setului doi, însă Andreescu a gestionat excelent tiebreak-ul, evitând un al cincilea set decisiv consecutiv la Toronto.

• Kenin şi Andreescu îşi împărţiseră victoriile în 2019 până la duelul de la Toronto, Sofia impunându-se cu 6-4, 3-6, 7-5 în semifinale la Acapulco, iar Bianca - 6-3, 6-3 în turul doi la Miami. Cele două ar fi trebuit să se dueleze şi în turul secund la Roland Garros 2019, însă Bianca Andreescu s-a retras înainte de startul partidei, din cauza problemelor la umăr.

Bianca Andreescu face pasul în Top 20 după calificarea în finala Rogers Cup 2019

Bianca Andreescu va urca în clasamentul mondial la actualizarea de luni, stabilindu-şi un nou record al carierei prin pătrunderea în Top 20 WTA. Ea devine prima sportivă născută în anii 2000 care face pasul în Top 20 WTA.

Bianca Andreescu are un record de vis în carieră, cu şase victorii din şase meciuri disputate în faţa sportivelor din Top 10 mondial, toate în 2019. Cel mai recent succes al Biancăi în faţa unei sportive din primele zece ale lumii a venit în sferturile Rogers Cup, în faţa Karolinei Pliskova.