Acasa » Alte Sporturi » Tenis » Anunț incredibil făcut de ITIA, în timp ce toată lumea așteaptă decizia în cazul Simona Halep: „Amendă și suspendare de patru luni pentru fostul finalist de la Wimbledon și US Open!”

Anunț incredibil făcut de ITIA, în timp ce toată lumea așteaptă decizia în cazul Simona Halep: „Amendă și suspendare de patru luni pentru fostul finalist de la Wimbledon și US Open!”

Alexandru Tăcină
Anunț incredibil făcut de ITIA, în timp ce toată lumea așteaptă decizia în cazul Simona Halep: „Amendă și suspendare de patru luni pentru fostul finalist de la Wimbledon și US Open!"

Agenția Internațională pentru Integritatea Tenisului (ITIA) continuă seria anunțurilor ireale! Mark Philippoussis, fost finalist la Wimbledon și US Open, actualmente antrenor, a primit amendă de 10.000 de dolari, dar și o suspendare de patru luni.

Deși toată lumea așteaptă cu sufletul la gură decizia în ceea ce o privește Simona Halep, acuzatorii româncei nu se grăbesc să finalizeze procesul pentru dopaj! În schimb, ITIA gestionează prompt cazurile altor personaje importante din lumea tenisului.

Anunț incredibil făcut de ITIA, în timp ce toată lumea așteaptă decizia în cazul Simona Halep: „Amendă și suspendare de patru luni pentru fostul finalist de la Wimbledon și US Open!”

Mark Philippoussis, fostul antrenor al lui Stefanos Tsitsipas, care acum o pregătește pe rivala Simonei Halep, Maria Sakkari, a fost pedepsit pentru încălcarea regulilor privind pariurile! Concret, fostul tenismen a făcut reclamă la un operator de jocuri de noroc, lucru interzis de regulament:

„ITIA confirmă astăzi că a emis o sancțiune antrenorului australian de tenis Mark Philippoussis pentru încălcarea regulilor de sponsorizare a pariurilor pe tenis. Philippoussis, un fost jucător de simplu din top 10 ATP și actual antrenor profesionist, a fost amendat cu 10.000 de dolari și a primit o interdicție de patru luni, cu suspendarea pedepsei, după ce a acceptat o plată pentru furnizarea de voce la conținutul promoțional pentru un operator de jocuri de noroc.

Philippoussis a cooperat pe deplin cu ancheta ITIA și nu a contestat acuzația. Suspendarea nu intră în vigoare decât dacă există o încălcare suplimentară a Programului anticorupție din tenis (TACP) pe o perioadă de patru luni, cu începere de la 21 iulie 2023. În calitate de antrenor acreditat, Philippoussis este supus regulilor sportului în ceea ce privește relațiile cu operatorii de pariuri: ‘Nicio persoană acreditată nu va facilita, în mod direct sau indirect, încuraja și / sau promova pariurile pe tenis”, se arată în comunicatul publicat de ITIA pe site-ul oficial, miercuri, 26 iulie.

Reacția șefei ITIA: „Acest caz nu este unul de corupție”

Karen Moorhouse, directoarea ITIA, a explicat decizia luată împotriva lui Mark Philippoussis: „Ca sport, tenisul a decis ca persoanele acreditate să nu aibă relații comerciale cu companiile de pariuri, având în vedere capacitatea lor de a influența meciurile, accesul la informații privilegiate și, prin urmare, percepția asupra unor astfel de relații.

Deși acest caz în mod clar nu este unul de corupție, este o regulă de care jucătorii, antrenorii și alții din acest sport trebuie să fie conștienți. Mesajul nostru pentru jucători și pentru alte persoane vizate este că puteți oricând să vorbiți cu noi dacă nu sunteți siguri de vreo regulă sau dacă aveți nevoie de clarificări cu privire la orice potențial parteneriat comercial.

Prevenirea unei încălcări înainte de a se produce este întotdeauna modul nostru preferat de acțiune, iar jucătorii sau persoanele vizate ne pot contacta oricând prin aplicația noastră, conturile noastre de rețele sociale sau formularul de contact de pe site-ul nostru”, a precizat Moorhouse.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]
Parteneri
Record MONDIAL pentru Ilie Dobre. NIMENI nu a reușit această performanță
Mediafax
Lavinia Pescobar a fost DATĂ AFARĂ din nou. A terminat-o cu taverna lui Pescobar. Cu ce se ocupă acum, după ce a rămas din nou fără job
Cancan.ro
Greșeala cumplită din 1941, repetată de Armata Română? Un general NATO acuză: „La parade dă bine, pe front ar fi dezastru”
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Kate Middleton a făcut una dintre cele mai neașteptate alegeri vestimentare din ultimii ani. Cum a apărut la Wimbledon! A radiat după ce s-a vindecat de cancer
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. Alinuța: – O să mă mai iubești și după căsătorie?
Râzi cu lacrimi
Manualele de biologie s-au înșelat: Oamenii de știință au descoperit cum crește, de fapt, părul uman
Descopera.ro
Alexandru Nițu a fost dat dispărut pe 28 iunie 2026. IREAL unde a fost găsit după două săptămâni
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
World of Tanks își unește forțele cu universul Far Cry
Go4Games
Al-Futtaim și BYD dotează Poliția din Dubai cu mașini inteligente de patrulare. Ce misiuni vor avea noile vehicule
Promotor.ro