Acasa » Alte Sporturi » Tenis » Anett Kontaveit și Andy Murray își unesc forțele și vor să o scoată pe Simona Halep din lupta pentru semifinala Australian Open. „Să ne spună ce să facem”

Anett Kontaveit și Andy Murray își unesc forțele și vor să o scoată pe Simona Halep din lupta pentru semifinala Australian Open. „Să ne spună ce să facem”

Tenis
Anett Kontaveit și Andy Murray își unesc forțele și vor să o scoată pe Simona Halep din lupta pentru semifinala Australian Open. „Să ne spună ce să facem”
Simona Halep are o partidă complicată pentru accederea în semifinale la Adelaide, contra Arynei Sabalenka

Simona Halep și Anett Kontaveit se vor înfrunta pentru un loc în „careul de ași” de la Australian Open. Sportiva din Estonia se poate sfătui cu Andy Murray pentru a găsi cea mai bună tactică: antrenorul său este socrul jucătorului scoțian.

Simona Halep și Anett Kontaveit s-au întâlnit până acum de două ori, iar de fiecare dată a câștigat sportiva din România. Anett Kontaveit s-a calificat greu în „sferturi” la Australian Open. A avut nevoie de două și 48 de minute și de trei seturi pentru a trece de o jucătoare de 18 ani din Polonia.

Antrenorul lui Kontaveit este Nigel Sears, socrul lui Andy Murray. Fiica lui s-a căsătorit cu sportivul scoțian în anul 2015.

Andy Murray a jucat cinci finale la Australian Open, dar nu a reușit niciodată să câștige trofeul. A triumfat în schimb la Wimbledon și US Open. Până acum a câștigat peste 60 de milioane de dolari doar din premiile din tenis

„Nu am vorbit cu Andy despre ce trebuie să facă Anett. S-ar putea să îl întreb, însă, dacă vom avea nevoie. Să ne spună exact ce trebuie să facă, pentru că el a jucat finale de Grand Slam”, a spus antrenorul Nigel Sears.

Anett Kontaveit a avut mari probleme medicale anul trecut

Anett Kontaveit a jucat foarte bine în prima jumătate a anului trecut. În vară au apărut problemele. Jucătoarea a suferit o infecție virală care, netratată cum se cuvine, s-a transformat într-un abces. A avut nevoie de o intervenție chirurgicală, iar patru luni nu s-a pregătit deloc.

Și-a reluat pregătirea în luna decembrie a anului 2019, iar anul acesta și-a făcut „încălzirea” în turneul de la Brisbane.

Parteneri
Liderii ruși, FĂCUȚI PRAF de românul care reprezintă SUA la ONU: „Invadarea Ucrainei a fost un eșec strategic”
Mediafax
Soția lui Lucian Popa, ATAC la Ramona Micu! I-a spus adevărul în față: Ce ați făcut cu băieții acolo… ceva de...
Cancan.ro
Ce-și amintesc legendele tenisului mondial despre „nebuniile” lui Năstase: „Era insuportabil. Oamenii veneau să-l vadă ca să-l fluiere”
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Câți bani face Andreea Bostănică din TikTok. „Regina TikTok-ului” a arătat sumele, iar fanii au rămas cu gura căscată: „30.000 de dolari doar într-o zi”
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. – L-am avertizat pe fiu-miu să nu se căsătorească cu o orăseancă..
Râzi cu lacrimi
Locuri incredibile: Unde se află muntele care unește marea cu cerul?
Descopera.ro
Așa tată, așa fată! Ce reușită a bifat fiica lui Gabi Tamaș, la 2 zile după ce fotbalistul a câștigat Survivor 2026
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
După 12 ani de absență, seria se întoarce
Go4Games
Cea mai mare flotă auto din istoria Campionatului Mondial de Fotbal. Vor fi folosiți inclusiv roboți de partulare
Promotor.ro