"A pus-o la pământ pe Simona spre disperarea fanilor români din tribune". Ce scrie presa internaţională despre meciul Bencic - Halep

21 feb 2019 6712 afişări Tenis

Presa internaţională a şi-a exprimat uimirea cu privire la eliminarea Simonei Halep de la turneul WTA de la Dubai. Românca a încheiat încă un turneu, în acest an, pe care nu a reuşit să-l câştige, iar lumea sporturtului a fost uimită de modul în care a pierdut fostul lider mondial.

Tenisbrasil: ”Bencic produce surpriza şi trece de Halep la Dubai

L'Equipe: "Belinda Bencic a pus-o la pâmânt pe Simona Halep, spre disperarea fanilor români prezenţi în tribunele arenei"

Tennis.fr: "Halep a fost prea obosită, iar la acest nivel nu te iartă nimeni"

Editorial Telesport: ”Bencic o învinge pe Halep şi trece mai departe la Dubai

AD.nl/sportwereld: ”Bencic produce surpriza în partida cu Halep în sferturile de finală de la Dubai

Tennis Magazine: ”Promiţătoarea Bencic a lovit din nou. O elimină pe Simona halep şi trece de mai departe

Sports USA: ”Bencic o învinge pe Halep şi se califică în semifinale

SRF Sport: ”Wow! Belinda Bencic o învinge pe numărul 2 WTA, Simona Halep şi o elimină din competiţie

Simona Halep a fost învinsă în sferturile de finală ale turneului de la Dubai, după un meci în trei seturi cu Belinda Bencic, scor 6-4, 4-6, 2-6 Românca a cedat în primul rând din punct de vedere fizic. Partida cu jucătoarea din Elveţia a fost a noua în ultimele 13 zile.

Simona a avut câteva şanse bune de a încheia cu o victorie în setul secund, când a avut şanse de break la 2-1 şi 3-2, dar în cele din urmă Bencic le-a slavat, apoi a reuşit să întoarcă soarta meciului în favoarea ei.

După acest rezultat, locul secund în ierarhia WTA este în pericol. În cazul în care se impune la Dubai, Petra Kvitova o va depăşi în clasament.