17 turnee WTA în 2019, 17 câştigătoare diferite! Învinsă ultima dată de Simona Halep, a mers perfect la Lugano şi a câştigat primul trofeu după aproape şapte ani

14 apr 2019 1148 afişări Tenis

Polona Hercog (28 de ani, 89 WTA) a câştigat, duminică, turneul WTA de la Lugano, după ce a trecut în ultimul act de tânăra Iga Swiatek (17 ani, 115 WTA), scor 6-3, 3-6, 6-3, şi a devenit a 17-a câştigătoare diferită în turneele WTA din 2019.

Primul set a fost întrerupt din cauza ploii şi i-a aparţinut lui Hercog. După o serie de break-uri de partea ambelor jucătoare, tenismena din Slovenia s-a impus cu 6-3. Actul secund a fost diametral opus, tânăra de 17 ani trimiţând meciul în decisiv. Acolo, Swiatek a început mai bine, conducând cu 2-0, însă Hercog a revenit extraordinar, a condus cu 4-2 şi s-a impus cu 6-3, câştigând finala după două ore şi 13 minute de joc.

Astfel, Polona Hercog şi-a adjudecat primul titlu WTA după aproape şapte ani de aşteptare. Jucătoarea din Slovenia mai are două turnee câştigate, la Bastad, în 2011 şi 2012. Hercog va face un salt important în clasamentul mondial, urmând să urce pe locul 63, de luni. De partea cealaltă, Swiatek va avea o ascensiune de 27 de poziţii şi se va clasa pe poziţia 88 WTA.

Ultima înfrângere a lui Hercog a avut loc în turul trei al turneului de la Miami, pe 24 martie, chiar împotriva Simonei Halep (2 WTA), scor 7-5, 6-7 (1), 2-6. Au urmat apoi cinci victorii consecutive ale slovenei la turneul elveţian, eliminându-le pe Carla Suarez Navarro (27 WTA), Sorana Cîrstea (103 WTA), Veronika Kudermetova (83 WTA), Fiona Ferro (108 WTA) şi Iga Swiatek (115 WTA).

Hercog, a 17-a câştigătoare diferită în 2019

Într-o săptămână în care jucătoarele de top au stat departe de circuit şi au dat startul pregătirilor pentru turneele importante din sezonul de zgură, circuitul feminin şi-a continuat seria incredibilă din 2019, an în care nicio jucătoare nu a reuşit, până la mijlocul lui aprilie, să câştige două turnee. Hercog a devenit a 17-a jucătoare care-şi trece numele pe lista tenismenelor care ridică un trofeu deasupra capului în acest an şi va fi urmată, duminică seară, de a 18-a, în condiţiile în care finala turneului columbian de la Bogota, zgură, le va pune faţă în faţă pe americanca Amanda Anisimova şi australianca Astra Sharma, niciuna cu trofeu în acest sezon.