I-am doborât pe maghiari! România, medalie de senzație în fața Ungariei, de la 1-10, la Campionatul Mondial de Scrimă

I-am doborât pe maghiari! România, medalie de senzație în fața Ungariei, de la 1-10, la Campionatul Mondial de Scrimă
Naționala masculină a României care a luat bronzul la Campionatele Mondiale de Scrimă Foto: Facebook-@Federatia Romana de Scrima

România a cucerit o medalie spectaculoasă de bronz la Campionatele Mondiale de scrimă de la Hong Kong, în proba masculină de sabie pe echipe.

„Tricolorii” au învins Ungaria în finala mică, scor 45-39, după o revenire de senzație.

Revenire de senzație pentru România

Echipa formată din Vlad Covaliu, George Dragomir, Radu Nițu și Răzvan Ursachi a avut un început extrem de dificil. Ungaria a pornit perfect duelul pentru bronz și a condus cu 10-1 după primele două relee.

Aron Szilagyi l-a învins pe Radu Nițu cu 5-2, iar Krisztian Rabb a trecut de Răzvan Ursachi cu 5-1. În acel moment, România părea într-o situație foarte grea, dar reacția a venit imediat.

Vlad Covaliu a fost cel care a adus revenirea. Sportivul român l-a învins pe Bertalan Toth cu 10-5 și a redus diferența la 13-15. Apoi, George Dragomir a făcut un duel excelent împotriva multiplului campion olimpic Aron Szilagyi.

Dragomir, medaliat cu bronz la Campionatele Europene, s-a impus cu 7-5 și a adus egalarea la general, 20-20.  Radu Nițu a dus echipa în avantaj după victoria cu 5-4 în fața lui Toth, însă Ungaria a revenit la conducere după ce Rabb l-a învins pe Vlad Covaliu cu 6-3. Finalul a aparținut însă complet românilor. George Dragomir a dominat duelul cu Toth, scor 7-2, iar Vlad Covaliu a reușit o victorie uriașă cu Aron Szilagyi, scor 5-2. România a intrat în ultimul releu cu un avantaj important, iar Radu Nițu a gestionat perfect finalul, scrie Digisport.

Ultimul duel, între Radu Nițu și Krisztian Rabb, s-a încheiat la egalitate, 5-5, suficient pentru ca România să câștige finala mică, scor 45-39.

Parcursul tricolorilor până la medalie a fost unul solid. România a trecut de Marea Britanie, scor 45-17, apoi de Venezuela, scor 45-30, și de Italia, scor 45-36. În semifinale, echipa masculină de sabie a pierdut dramatic în fața Coreei de Sud, scor 44-45, la o singură tușă.

Echipa completă a României

Sabie masculin: Vlad Covaliu, Radu Niţu, Răzvan Ursachi, George Dragomir; antrenori: Alin Badea, Tiberiu Dolniceanu, Irina Covaliu;

Sabie feminin: Amalia Covaliu, Andreea Lupu, Anastasia Fusea; antrenori: Alin Badea, Tiberiu Dolniceanu, Irina Covaliu;

Floretă feminin: Andreea Dincă; antrenor: Mihai Dincă;

Spadă feminin: Emma Şonţ, Daria Stănciulescu, Natalia Constantin; antrenor: Octavian Zidaru;

Staff: Mircea Sandu – kinetoterapeut, Simona Răduţu – asistent medical, Alexandru Iscru – psiholog.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]