Două locuri întâi şi un loc doi în etapa a II-a a Grand Prix-ului Olimpic de spadă copii

12 dec 2013 64 afişări Scrima

Oraşul maghiar Szolnok a găzduit la sfârşitul săptămânii trecute a doua etapă a Grand Prix-ului Olimpic de spadă pentru copii, întrecere la care au participat sportive din România, Slovacia, Ucraina, Polonia, Germania şi Ungaria. România a participat cu 15 sportivi, de la mai multe cluburi, dar cele mai bune rezultate au fost obţinute de cei de la CS Satu Mare. La 13 ani masculin, Adam Macska (foto, pe locul 1 pe podium) a câştigat detaşat concursul, la fel cum s-a întâmplat şi în etapa I. La fete, la categoria 11-12 ani, Zsofia Kato a ocupat locul întâi, iar Melany Pfeiffer s-a clasat pe doi. Sportivii de la CS Satu Mare sunt antrenaţi de antrenorii Francisc Csiszar şi Lehel Nagy.