Naționala de rugby a României a câștigat IRB Nations Cup

Echipa națională de rugby a României a câștigat IRB Nations Cup, după ce a învins, duminică, pe Stadionul Național Arcul de Triumf, cu scorul de 26-13 (13-13), formația Emerging Italy, în ultimul meci al competiției.

La începutul partidei, imnul României a fost intonat de soprana Felicia Filip, iar în tribune s-au aflat fosta gimnastă Nadia Comăneci, fostul tenisman Ion Țiriac și președintele Comitetului Olimpic și Sportiv Român, Octavian Morariu.

Debutul partidei a fost destul de încleștat și dur. Primele puncte au fost concretizate abia în minutul 18 atunci când italianul James Ambrosini a transformat o lovitură de pedeapsă, scor 0-3.

Răspunsul tricolorilor a venit la scurt timp, fundașul Cătălin Fercu a reușit să marcheze primul eseu al partidei și a întors scorul în favoarea României, scor 7-3. La jumătatea primei reprize „stejarii” beneficiază de o lovitură de pedeapsă pe care Florin Vlaicu o transformă și astfel scorul devine 10-3.

Italia nu s-a lăsat ușor intimidată și cu zece minute înainte de finalul primei reprize aceasta a restabilit egalitatea. Marcatorul primului eseu italian a fost aripa Matteo Pratichetti. Acesta a trecut destul de ușor de placajele „stejarilor” și a culcat balonul în terenul de țintă advers ducând scorul la 10-10.

Până la intrarea la cabine cele două echipe au mai reușit să mai puncteze câte o lovitură de pedeapsă. Dacă pentru Italia a punctele au fost reușite de James Ambrosini, pentru România a punctat Florin Vlaicu și astfel scorul la pauză a fost 13-13.

Repriza secundă a fost aparținut în mare parte jucătorilor lui Lynn Howells. Primele puncte ale „stejarilor” au fost aduse după transformarea a două lovituri de pedepasă. Din nou Florin Vlaicu și-a făcut datoria și a mai adus șase puncte de partea României, scor la 19-13.

Pe fondul oboselii italienii au început să cedeze teren destul de ușor, iar tricolorii nu au lăsat de la ei nimic, ba chiar au fructificat acest avantaj. Scorul final al partidei, 26-13, a fost stabilit de fundașul Cătălin Fercu. Jucătorul român a marcat cel de-al doilea eseu al naționalei și a adus titlul IRB pentru a doua oară consecutiv în vitrina „stejarilor”.

„Meciul contra Italiei a fost unul greu, dar tocmai de aceea victoria este și mai frumoasă. Mentinerea în România a trofeului IRB Nations Cup nu este decât un pas din planul nostru. Ne dorim să ajungem la Cupa Mondială și să facem acolo o figură frumoasă. E bine că avem achiziții noi în lot, jucătorii tineri au demonstrat că se pot integra în grup și că ne putem baza pe ei.” a declarat căpitanul României Mihai Macovei

În celălalt meci al zilei, Argentina Jaguars a trecut, cu scorul de 30-17, de reprezentativa Rusiei.

România a încheiat turneul cu trei victorii din tot atâtea meciuri: 30-20 cu Rusia, 30-8 cu Argentina Jaguars și 26-13 cu Emerging Italy.

Clasamentul final al competiției este următorul: 1. România 12 puncte, 2. Emerging Italy 8 puncte, 3. Argentina Jaguars 4 puncte, 4. Rusia 0 puncte.

Acesta este al doilea succes consecutiv al României în IRB Nations Cup, după ediția din 2012.