Frontul rusesc a căzut în Banat! Campioana României la rugby, Timişoara Saracens, a revenit şi s-a impus cu Enisei STM, după ce a fost condusă la pauză cu 18-0. Returul se joacă în Siberia

31 mar 2019 1243 afişări Rugby

Viaţă grea cu ruşii, dar nu imposibilă. Timişoara Saracens, campioan en-titre a Superligii de rugby, s-a impus, sâmbătă, pe ”Dan Păltinişanu”, cu 20-18, în meciul tur din dubla manşă a barajului pentru Challenge Cup cu ruşii de la Enisei STM Krasnoyarsk. Formaţia venită din frigul Siberiei la primăvara din Timişoara a dominat autoritar prima repriză. Bănăţenii au renăscut ca pasărea Phoenix la pauză şi nu le-au mai permis ruşilor să înscrie. Suficient pentru un succes cu două puncte, un avantaj totuşi mic însă în perspectiva unui retur ce presupune o deplasare lungă.

Enisei a deschis scorul aproape de jumătate primei reprize, după o lovitură de pedeapsă trasformată de Nikita Churasov. Timişoara a avut şi ea o lovitură de pedeapsă, dar Luke Samoa nu a nimerit buturile. În schimb, a mai făcut-o Churasov o dată. Ulterior, pe fondul unui joc slab al Timişoarei, Enisei a dat două eseuri. Primul, marcat de Uldis Saulite, iar al doilea, al lui Evgeny Pronenko. Unul dintre ele a fost şi tranformat, şi cum Timişoara nu a dat niciun punct, la pauză s-a intrat cu 0-18. Un scor dureros, suficient de dureros încât români să îşi revină.

Revenire de la pâmânt, la pauză

Ruşii au jucat bine şi în debutul reprizei secunde, dar nu au mai reuşit să marcheze. În minutul 48, Timişoara a revenit la viaţă. După o pasă a lui Morrison, Marius Simionescu a marcat primul eseu. A urmat altă reuşită, peste zece minute, din pasa lui Zaharia. Ambele au fost din poziţii dificile pentru transformare şi Samoa nu a putut să mai aducă câte două puncte după fiecare încercare. A redus însă diferenţa dintr-o lovitură de pedeapsă, la 13-18. Finalul a fost cu lupte grele în dreptul terneului de ţintă al ruşilor. Până la urmă, Morrison a dat eseu, iar Samoa a transformat pentru succesul gazdelor.

Diferenţa e mică, iar timişorenii ştiu asta

Anul trecut, la acelaşi baraj, Timişoara a avut avans de şase puncte cu campioana Germanie, Heidelberg, dar, în retur, nemţii au întors scorul. Antrenorul Sosene Anesi ştie asta. ”Am fost prea moi în prima repriză. Ei au profitat de oportunităţile pe care le-au avut şi au câştigat uşor metri în atac. Mesajul la pauză a fost că trebuie să ne trezim şi să jucăm aşa cum am făcut-o în repriza secundă. Acela e jocul nostru. Sunt mulţumit de rezultat. E greu să revii de la zero puncte. Mai sunt multe aspecte de îmbunătăţit în jocul nostru şi vom face asta de la analiza de luni, pentru meciul următor. Trebuie să câştigăm şi în Rusia. După ce s-a petrecut data trecută, nu mai avem nicio garanţie. Dar aveam nevoie de aşa ceva. Să avem o asemenea prestaţie în repriza secundă. Trebuie să ne concentrăm pe ce am făcut în repriza a doua şi să lăsăm lucrurile negative în trecut. Ne-am regăsit jocul”, a spus Anesi.

Ambiţionaţi de finala Cupei pierdută

Omul meciului, Marius Simionescu, a precizat că înfrângerea din finala Cupei României i-a ambiţionat pe timişoreni. ”Am vorbit în vestiar şi am vrut neapărat victoria pentru că ce s-a întâmplat săptămâna trecută ne-a dat un impuls pentru acest meci. E datoria noastră să câştigăm. În prima repriză, cred că au fost emoţiile prea mari şi nu au fost constructive. În rest, în a doua repriză am pus umărul lângă celălalt şi cred că am reuşit. Nu putem spune că ne-au sufocat, deoarece am avut antrenamente foarte grele săptămâna acesta şi nu am avut probleme cu pregătirea fizică. Doar mentalitatea. Cred că fiecare a vrut să facă mai mult şi nu ne-a ieşit nimic. În repriza a doua am început toţi să respectăm planul de joc şi să ascultăm indicaţiile de pe margine şi să jucăm cu sufletul. Aşa arătăm lumii întregi că încă putem şi orice meci, putem să câştigăm. Victoria nu e suficientă.Vom face în aşa fel încât să câştigăm acolo, să nu pară că am am avut noroc”, a spus fundaşul Timişoarei.

Antrenorul ruşilor, Aleksandra Pervukin, a spus că echipa lui nu a avut mentalitatea bună până la final. ”Nimeni nu poate spune cum care a fost cauza. O problemă mentală a jucătorilor noştri. În debutul reprizei secunde puteam să mai înscriem, dar nu am profitat de această oportunitate. Cred că ne-am relaxat prea repede. Timişoara şi-a schimbat jocul din teren, iar noi nu ne-am putut adapta. Aspectul mental a fost cel mai important. Numărul nostru 10 a făcut câteva greşeli de şut şi toate aceste aspecte au dus la acest rezultat. Vreau să felicit Timişoara pentru acest meci bun şi sunt sigur că vom avea un retur bun în Krasnoyarsk. A fost un test interesant, greu. Au fost evoluţii bune în apărarea ambelor echipe. Suntem jucători profesionişti şi suntem pregătiţi pentru meciuri de orice nivel”, a spus Pervukin.

Returul se va juca pe 21 aprilie, la Krasnoyarsk.