Robert Glință, înotătorul anului în România. Antrenorul Adrian Gherghel a fost desemnat cel mai bun antrenor

Robert Glință, înotătorul anului în România. Antrenorul Adrian Gherghel a fost desemnat cel mai bun antrenor

Federația Română de Natație și Pentatlon Modern a anunțat, joi, faptul că Robert Glință a primit titlul de „Sportivul anului 2016″ la categoria înot seniori.

Glință, în vârstă de 19 ani, a participat la începutul lunii decembrie la Campionatul Mondial de înot în bazin scurt de la Windsor, din Canada. Românul a corectat recordurile naționale la toate cele trei probe la care a luat startul, 50, 100 și 200 de metri spate.

În luna mai, Robert Glință a înregistrat două finale la Campionatele Europene de la Londra, la 50 de metri spate (locul 7) și 100 metri spate (locul 6). În august, Glință a ocupat ultima poziție în finala probei de 100 de metri spate din cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro.

Potrivit Federației Române de Natație și Pentatlon Modern, antrenorul anului a fost desemnat Adrian-Vasile Gherghel, care îl pregătește pe Robert Glință, iar cel mai bun junior a fost Daniel-Cristian Martin.

Gheorghe-Iulian Matei a fost cel mai bun tehnician al juniorilor în 2016, iar Anca Ianoli-Mitrofan a primit distincția supremă la categoria Înot Masters.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]