Încep vânzările de bilete la Campionatul Mondial de hochei, Divizia I, Grupa A, la masculin! Turneul, unde participă și România, va avea loc la Sfântu Gheorghe! „Englezii nu au aflat că la noi nu au voie să bea bere în patinoar”. SPECIAL

Încep vânzările de bilete la Campionatul Mondial de hochei, Divizia I, Grupa A, la masculin! Turneul, unde participă și România, va avea loc la Sfântu Gheorghe! „Englezii nu au aflat că la noi nu au voie să bea bere în patinoar”. SPECIAL
  • Publicat:

Sepsi Arena din Sfântu Gheorghe va găzdui Campionatul Mondial de hochei, Divizia I, Grupa A, la masculin, în perioada 27 aprilie – 3 mai.

Alături de echipa națională a României vor mai participa la competiție Marea Britanie, Italia, Polonia, Japonia și Ucraina.

Campionatul Mondial de hochei, Divizia I, Grupa A, la masculin va avea loc la Sfântu Gheorghe

Pe 12 februarie, de la ora 17:00, începe vânzarea abonamentelor pentru Campionatul Mondial de Hochei pe Gheață, Divizia I/A, care va avea loc între 27 aprilie și 3 mai, la Arena Sepsi din Sfântu Gheorghe.

„Am consolidat relația României cu Federația Internațională de Hochei pe Gheață, cu care avem o colaborare foarte bună în prezent. Campionatul Mondial, Divizia I/A, este cel mai mare eveniment sportiv al anului în țară, un prilej extraordinar de a populariza această disciplină. Hocheiul nu este doar un sport, ci un mod de viață. De altfel, obiectivul nostru este să atragem cât mai mulți tineri către hochei, iar cluburile sunt esențiale pentru dezvoltarea lui.

În plan internațional, ne dorim ca hocheiul românesc să rămână cât mai aproape de primele 20 de echipe din lume”, a declarat Nagy Attila-Ferenc, președintele FRHG, în cadrul unei conferințe de presă cu prilejul punerii în vânzare a abonamentelor pentru evenimentul de la Sfântu Gheorghe.

Pe site-ul Federației Internaționale de Hochei pe Gheață – https://www.iihf.com/en/events/2025/wmia – vor fi disponibile două tipuri de abonamente: categoria I – 500 lei, categoria II – 350 lei.

În următoarea fază, în luna martie, vor putea fi achiziționate și bilete individuale: 100 lei pentru fiecare dintre meciurile României și câte 25 lei pentru celelalte partide.

Organizatorii vor asigura locuri în spatele celor două porți pentru suporterii echipelor din Marea Britanie, Polonia, Italia, Ucraina și Japonia, iar Federația Română de Hochei pe Gheață (FRHG) va furniza informații suplimentare federațiilor din țările participante. Suporterii străini pot achiziționa un abonament pentru cele cinci meciuri ale echipei favorite la prețul de 400 lei.

  • Cine a participat la conferința de presă? – Benedek Arpad Csaba – secretar general, Nagy Attila Ferenc – președinte, Miklos Ervin – membru Birou Federal

Organizatorii au stabilit sistemul de abonamente și bilete astfel încât toți cei interesați să poată ajunge la Campionatul Mondial de la Sfântu Gheorghe, să simtă atmosfera hocheiului și să se bucure de atmosfera festivă din tribune și zonele destinate suporterilor. Se estimează că la cele 15 meciuri ar putea asista peste 20.000 de spectatori, fiind disponibile câte 2.000 de locuri per meci, sub formă de bilete sau abonamente.

Sepsi Arena, spațiu multifuncțional pentru diverse sporturi

„Campionatul Mondial se organizează la Sepsi Arena datorită colaborării excelente la nivel local, principalii parteneri fiind Primăria Sfântu Gheorghe și Consiliul Județean Covasna.

De altfel, Sepsi Arena este un spațiu multifuncțional care găzduiește de la meciuri de baschet, handbal sau fotbal în sală, concursuri de gimnastică, la târgul de carte SepsiBook, iar acum a venit rândului unui mare eveniment al hocheiului. E un bun prilej pentru dezvoltarea hocheiului în județul Covasna și susținerea tinerelor talente.

În decembrie, am inaugurat noul patinoar cu un spectacol de gală. Între timp, am organizat finala Cupei României și două meciuri amicale între naționalele României și Ucrainei. Momentan, pregătirile pentru Campionatul Mondial sunt în plină desfășurare, muncim să ne prezentăm în cele mai bune condiții la ora primului meci”, a transmis Miklós Ervin, membru al Biroului Federal FRHG.

„Având câte trei meciuri pe zi, sunt două meciuri în timpul zilei la care dorim să aducem cât mai mulți copii din toată țara și am stabilit un preț mic de 25 de lei la meciurile la care nu joacă echipa României. În felul acesta vom da posibilitatea la mai mult de 20.000 de oameni să vizioneze măcar un meci de la Campionatul Mondial.

În momentul de față avem această problemă cu Legea 4, pentru că orice sponsor ai aduce nu ai voie cu bere. Deocamdată englezii nu au aflat acest lucru, că nu au voie să bei bere, dar îi vom duce cu trenulețul până la o berărie, la o distanță de 1 km.

Încercăm să schimbăm însă această legislație. Ne-am bucura dacă am reușit să schimbăm legislația cu ocazia acestui Campionat Mondial„, a mai spus președintele echipei Haromszeki Agyusok.

Buget de 700.000 de euro pentru tot turneul

Bugetul pentru turneul de Campionat Mondial, Divizia I/A este de 700.000 de euro.

„Finanțarea provine din mai multe surse. Astfel, o treime este asigurată de către Federația Internațională de Hochei pe Gheață, o treime de către autoritățile locale, restul venind din partea Agenției Naționale pentru Sport, din vânzarea biletelor și de la sponsori”, a declarat secretarul general al FRHG, Benedek Árpád Csaba.

Programul Campionatului Mondial Divizia I/A

27 aprilie, duminică:
• 12:30 – Japonia vs. Italia
• 16:00 – Ucraina vs. Marea Britanie
• 19:30 – România vs. Polonia

28 aprilie, luni:
• 12:30 – Italia vs. Ucraina
• 16:00 – Polonia vs. Japonia
• 19:30 – Marea Britanie vs. România

30 aprilie, miercuri:
• 12:30 – Marea Britanie vs. Japonia
• 16:00 – Polonia vs. Italia
• 19:30 – Ucraina vs. România

1 mai, joi:
• 12:30 – Italia vs. Marea Britanie
• 16:00 – Polonia vs. Ucraina
• 19:30 – România vs. Japonia

3 mai, sâmbătă:
• 12:30 – Japonia vs. Ucraina
• 16:00 – Italia vs. România
• 19:30 – Marea Britanie vs. Polonia

Daniel Nazare / Autor
Peste 25 de ani de experiență în presa sportivă. A debutat ca jurnalist în 1997, în primul an de facultate, fiind redactor la ziarul ZIUA care avea, la acea vreme, un supliment de 4 pagini dedicat sportului. Apoi s-a transferat la Sportul Românesc, Evenimentul Zilei, ProSport (reporter special ... citește mai mult
Urmărește ProSport.ro pe Google News
Știri despre
Pe aceeași temă
A fost semnat cel mai scump contract din România pe infrastructură rutieră
A fost semnat cel mai scump contract din România pe infrastructură rutieră
Maria, o tânără de doar 20 de ani, a fost dată dispărută în urmă cu 8 zile. IREAL unde a fost găsită acum
Maria, o tânără de doar 20 de ani, a fost dată dispărută în urmă cu 8 zile. IREAL unde a…
Epidemie în România! Trei persoane au murit, iar alte 120 au ajuns la spital după ce au fost diagnosticate cu această boală
Epidemie în România! Trei persoane au murit, iar alte 120 au ajuns la spital după ce au fost diagnosticate cu…
Veste proastă pentru Andrei Rațiu! Anunțul făcut de spanioli despre transferul la Barcelona
Veste proastă pentru Andrei Rațiu! Anunțul făcut de spanioli despre transferul la Barcelona
Bombă în Superliga! Ovidiu Burcă, OUT de la Oţelul! Gălăţenii au două nume pe lista înlocuitorilor
Bombă în Superliga! Ovidiu Burcă, OUT de la Oţelul! Gălăţenii au două nume pe lista înlocuitorilor
Antrenorul de la FCSB pe care Gigi Becali ”s-a supărat” că a plecat: ”Am adus 6-7 milioane de euro. Nu-i venea să creadă”
Antrenorul de la FCSB pe care Gigi Becali ”s-a supărat” că a plecat: ”Am adus 6-7 milioane de euro. Nu-i…
Adelina Pestrițu, imagini incendiare pe internet! Cum și-a etalat trupul perfect fosta soția a lui Vârciu
Adelina Pestrițu, imagini incendiare pe internet! Cum și-a etalat trupul perfect fosta soția a lui Vârciu
💔💔💔BOMBĂ în showbizul românesc! Încă un divorț de răsunet! Cele două vedete s-au separat după un mariaj de 13 ani!
💔💔💔BOMBĂ în showbizul românesc! Încă un divorț de răsunet! Cele două vedete s-au separat după un mariaj de 13 ani!
BANCUL ZILEI. - Care e poziţia preferată a soţiei tale? Bulă: - Cărăbuş!
BANCUL ZILEI. - Care e poziţia preferată a soţiei tale? Bulă: - Cărăbuş!
Reacţia unui grup de turişti străini care vizitează Bucureştiul:
Reacţia unui grup de turişti străini care vizitează Bucureştiul: "Am auzit de Hagi. Şi Andrew Tate locuieşte aici"
Întâlnirile de GRADUL ZERO între Ceaușescu și extratereștrii
Întâlnirile de GRADUL ZERO între Ceaușescu și extratereștrii
Milionarul român care a avut o aventură cu soţia prietenului său, după ce a botezat copilul celor doi: Stăteam împreună tot timpul
Milionarul român care a avut o aventură cu soţia prietenului său, după ce a botezat copilul celor doi: Stăteam împreună…
Dragostea renaște între doi actori celebri! Au divorțat cu scandal, dar relația lor a devenit acum din nou sudată
Dragostea renaște între doi actori celebri! Au divorțat cu scandal, dar relația lor a devenit acum din nou sudată
Ora de vară 2025. NU se mai dă ceasul cu o oră înainte. Au renunțat complet la ora de vară
Ora de vară 2025. NU se mai dă ceasul cu o oră înainte. Au renunțat complet la ora de vară
Un fotbalist de 19 ani a murit chiar de ziua de naștere după ce s-a lovit la cap la un meci
Un fotbalist de 19 ani a murit chiar de ziua de naștere după ce s-a lovit la cap la un…
Vedete cu lenjeria intimă la vedere! Topul celor mai transparenți chiloței
Vedete cu lenjeria intimă la vedere! Topul celor mai transparenți chiloței
VIDEO: Death Stranding 2: On The Beach a primit data de lansare! Ce bonusuri aduc edițiile speciale ale jocului
VIDEO: Death Stranding 2: On The Beach a primit data de lansare! Ce bonusuri aduc edițiile speciale ale jocului
Cât costă Dacia Duster III cu motor pe motorină, versiunea pe care România nu o primește?
Cât costă Dacia Duster III cu motor pe motorină, versiunea pe care România nu o primește?
Mircea Lucescu, gânduri înainte de meciul cu Bosnia. Ce mesaj are selecționerul pentru români
Mircea Lucescu, gânduri înainte de meciul cu Bosnia. Ce mesaj are selecționerul pentru români
×